Chainlink: Vše, co potřebujete vědět

Chainlink je decentralizovaná síť Oracle, která má hrát důležitou roli při implementaci blockchainových technologií v reálném světě.

Účelem této sítě je poskytovat vstupy z různých externích zdrojů dat.

Přečtěte si, na jakém principu Chainlink funguje, jaká je jeho nativní měna a zda se do této inovativní technologie vyplatí investovat!

 

Chainlink: Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně

Ačkoli je blockchain skvělý v tom, co dělá, neboť poskytuje decentralizovanou a bezpečnou účetní knihu pro digitální transakce, příliš nefunguje při přijímání informací o věcech dějících se mimo blockchain.

Chainlink logo

Existuje mnoho „off-chain“ sil, tedy sil nacházejících se mimo síť, které ovlivňují trhy, patří mezi ně například nekryté měny, kreditní karty a dokonce i počasí nebo sportovní výsledky.

Jako decentralizovaný poskytovatel (oracle) může Chainlink poskytnout vstup k takzvaným inteligentním smlouvám.

Chainlink (LINK) je projekt kryptoměny s vizí stimulace globální, decentralizované sítě Oracle přes nespočet počítačů tak, aby v reálném světě poskytovala spolehlivá data inteligentním smlouvám.

Tyto datové body v reálném světě, které se mohou připojit k inteligentním kontraktům založeným na blockchainu, se nazývají „oracles“.

Každý oracle v decentralizované síti Oracle Chainlink je motivován k poskytování přesných údajů s přiřazeným skóre reputace.

Když oracles dodržují pravidla softwaru a poskytují užitečná (přesná) data, jsou odměněni nativním tokenem kryptoměny ERC-20 v síti Chainlink.

 

Co je to Chainlink (LINK)?

Chainlink je decentralizovaná síť Oracle. Externí poskytovatelé dat, kteří sdílejí práci v síti, se nazývají „oracles“.

Tito poskytovatelé umožňují inteligentním smlouvám Chainlink přijímat přesná data z externích (neblokových) zdrojů, jako je jakýkoli druh API a některé další typy externích datových zdrojů.

LINK je token ERC-20, který se používá k zaplacení a zajištění přesnosti této služby v síti Chainlink.

Chainlink posouvá schopnosti inteligentních kontraktů na další úroveň tím, že umožňuje přístup k reálným datům, událostem, platbám atd., aniž by se snížila míra zabezpečení a spolehlivosti.

Vývojový tým Chainlink dosud dokázal splnit svoji vizi poskytování přesných externích dat blockchainovým sítím.

Přestože je Chainlink odvozen od Etherea (ETH), byl navržen tak, aby fungoval napříč všemi blockchainy, které disponují funkcí chytrých kontraktů (smart contracts).

Chainlink neprovozuje svůj vlastní blockchain – místo toho běží na mnoha různých blockchainech současně.

 

TIP: Kde můžete obchodovat s kryptoměnou LINK?
Obchodujte s Chainlink prostřednictvím prověřeného brokera eToro (velká recenze zde)

Obchodování s kryptoměnou Chainlink (LINK) na eToro

{etoroCFDrisk}% maloobchodních účtů CFD přichází o peníze.

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Jak funguje Chainlink?

Aby umožnil komunikaci mezi blockchainovými chytrými kontrakty, které poskytuje, a externími zdroji dat, Chainlink aplikuje inovativní tříkrokový proces:

 

1) Výběr Oracle

Uživatel Chainlink vypracuje dohodu o úrovni služeb, která specifikuje určitou sadu požadavků na data.

Software Chainlink pak pomocí této smlouvy porovná uživatele s nejvhodnějšími oracles, kteří mohou data poskytnout.

Jakmile jsou parametry nastaveny, uživatel odešle smlouvu a uloží svou kryptoměnu Chainlink (LINK) do smlouvy o shodě objednávek, která přijímá nabídky od oracles.

 

2) Hlášení dat

V tomto kroku se poskytovatelé ve skutečnosti spojí s externími zdroji dat, aby získali skutečná data požadovaná v Chainlink.

Data jsou potom zpracována prostřednictvím oracles a odeslána zpět ke smlouvám využívajícím službu Chainlink.

 

3) Agregace výsledků

Posledním krokem procesu je sčítání výsledků dat shromážděných oracles a jejich vrácení do takzvané smlouvy o agregaci.

Smlouva o agregaci vezme datové body, vyhodnotí platnost každého z nich a vrátí vážené skóre (zhotovené na základě součtu všech přijatých dat) uživateli.

 

Díky tomuto procesu je obzvláště výkonný způsob, jakým umožňuje společnosti Chainlink ověřovat data z různých zdrojů.

Díky svému internímu systému reputace může Chainlink s relativně vysokou přesností určit, které zdroje jsou důvěryhodné, což výrazně zvyšuje přesnost výsledků a chrání chytré kontrakty před různými druhy škodlivých útoků.

Jakou roli v tom všem hraje nativní token LINK?

Chytré kontrakty, které požadují data, platí operátorům uzlů Chainlink za jejich služby v nativní měně v LINK. Ceny stanoví operátoři uzlů na základě tržních podmínek a poptávky po těchto datech.

 

Kdo jsou zakladatelé sítě Chainlink?

Chainlink je produktem technologického startupu zaměřeného na blockchain s názvem SmartContract.

Společnost byla založena v roce 2014 a jejím cílem je využít technologii blockchain – konkrétně chytré kontrakty – k uzavření smluvních dohod, které mohou využívat všichni účastníci v bez ohledu na jejich úroveň dovedností a odbornost.

S podporou investiční skupiny Data Collective se sídlem v San Francisku se společnost Smart Contract pustila do realizace své vize s týmem předních inovátorů v oboru.

Společnost Chainlink uspořádala v září 2017 Initial Coin Offering (ICO) a získala 32 milionů USD. Celkový počet tokenů LINK je omezen na 1 miliardu tokenů.

V návaznosti na ICO Chainlink bylo 35 % tokenů LINK odesláno provozovatelům uzlů, aby tak tokeny nastartovaly motivaci této decentralizované sítě Oracle a 30 % zůstalo v týmu Chainlink k financování budoucího rozvoje.

Zbytek tokenů zůstává k dispozici široké společnosti.

 

 

Co udává hodnotu sítě Chainlink?

Provozovatelé uzlů Chainlink mohou používat LINK jako způsob, jak poskytnout nabídku zamýšlenému kupci dat.

Provozovatel uzlu poté musí poskytnout informace smlouvě, která žádost podává. Každá výplata pro operátory probíhá ve formě LINK žetonů.

Tento přístup motivuje operátory uzlů, aby hromadili LINK.

Proč?

Vlastnit více tokenů znamená přístup k větším a výhodnějším datovým kontraktům. Pokud se operátor rozhodne pravidla porušit, budou jejich tokeny LINK odstraněny.

Jak vidíme, token LINK pomáhá platit operátorům v síti.

Hodnota a poptávka po těchto tokenech LINK do značné míry závisí na počtu operátorů, kteří pracují na zabezpečení sítě, ale token také odvozuje svou hodnotu od dalších způsobů použití decentralizované sítě Oracle.

Čím více způsobů použití platformy Chainlink lze nabídnout, tím cennější bude token LINK.

 

Kolik mincí Chainlink (LINK) je v oběhu?

Podle tržní kapitalizace se Chainlink (LINK) aktuálně mezi ostatními kryptoměnami nachází na 9. místě, s celkovou tržní kapitalizací 10 874 639 775 USD.

Tato tržní kapitalizace může značně kolísat jako ostatně u jakékoli jiné kryptoměny.

Chainlink má maximální zásobu 1 miliardu tokenů LINK. 35% dodávek bylo prodáno během ICO v roce 2017.

Zbytek byl buď přidělen týmu pro budoucí vývoj, nebo odeslán do uzlů sítě, aby stimuloval decentralizovanou síť Oracle. Cirkulující počet tokenů LINK činí 410 009 556.

 

Jak je zajištěna síť Chainlink?

Síť Chainlink je zabezpečena podobným konceptem jako Proof of Stake (PoS), kde její validační uzly vytyčují LINK za účelem získání datových kontraktů a odměny sítí.

Motivovaný systém odměn odrazuje síťové uzly proti škodlivému nebo bezohlednému chování.

 

Jak používat Chainlink?

LINK je token ERC-20 používaný k placení za služby v síti Oracle Chainlink. Tokeny v podstatě napájí architekturu samotné sítě Chainlink.

Držitelé smlouvy používají LINK k placení operátorů za práci při poskytování potřebných údajů. Ceny stanoví operátor uzlu Chainlink na základě poptávky po datech, které mohou poskytnout, a aktuálního trhu s těmito daty.

Provozovatelé uzlů Chainlink také používají LINK jako svůj podíl v síti – provozovatelé uzlů ukládají LINK k prokázání svého odhodlání a motivace k poctivým službám.

Tokeny zároveň zajišťují způsob penalizace za škodlivou nebo nepřesnou službu (v podobě ztráty jejich tokenů LINK).

 

Závěr

Chainlink vyřešil to, co bylo známé jako „problém Oracle“. Problém Oracle spočívá v izolaci chytrých smluv v blockchainových sítích od vnějšího světa.

Chytré smlouvy obvykle získávají svá externí data z „Oracles“ (datové body, API) – a právě v tom je problém. Chytré smlouvy jsou jen tak „inteligentní“ jako informace, které jim předávají poskytovatelů.

Pokud je chytrá smlouva opatřena škodlivým kódem nebo nepřesnými daty, výsledek bude špatný nebo minimálně nepřesný.

Chainlink vyřešil problém Oracle, když vypracoval, jak načíst a sdílet informace od poskytovatelů, aniž by byla ohrožena bezpečnost blockchainu, na kterém chytré smlouvy běží.

Toho bylo dosaženo vytvořením decentralizované sítě, která funguje jako most mezi poskytovateli a chytrými smlouvami.

Tento systém je postaven ze spojení jednotlivých uzlů, z nichž každý funguje jako chytrý kontrakt sám o sobě, shromažďuje informace a poskytuje je podle potřeby.

Nyní, místo toho, abyste museli slepě důvěřovat zdroji, mají chytré smlouvy běžící v síti Chainlink neomezený přístup ke zdrojům, jako jsou datové kanály, tradiční platby bankovním účtem a webové API.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]