DASH: Vše, co potřebujete vědět

Dash, jeden z prvních „altcoinů“, se odlišil od jiných kryptoměn vylepšením svých algoritmů a zavedení masternode (decentralizované sítě uzlů).

Na jakém principu kryptoměna Dash funguje, v čem se liší od bitcoinu a vyplatí se do ní investovat?

 

Co je to Dash (DASH)?

Třebaže Dash vznikla rozštěpením bitcoinového blockchainu, jedná se o kryptoměnu založenou na inovacích.

Dash je decentralizovaná autonomní organizace (DAO), což znamená, že její uživatelé jsou odpovědní za určování budoucích změn ve způsobu fungování sítě.

Dash (DASH), původně známý jako Xcoin a Darkcoin, byl spuštěn jako fork (odštěpení) bitcoinového protokolu – a to v lednu 2014.

Jeho zakladatelem je Evan Duffield, který chtěl vyřešit údajné nedostatky bitcoinu – pomalé transakce a soukromí.

Dash byl navržen tak, aby chránil anonymitu svých uživatelů pomocí algoritmu X11 a zároveň poskytoval transakce vyšší rychlostí pomocí masternodes (decentralizovaných sítí uzlů).

DASH je populární díky zabezpečenému algoritmu X11 a dvěma populárním funkcím, InstantSend a PrivateSend.

  • InstantSend umožňuje uživatelům přenášet DASH bez čekání na potvrzení transakcí na blockchainu DASH.
  • PrivateSend umožňuje uživatelům zakrýt transakce jejich odesláním ve zvláštním pořadí, které znesnadňuje vysledování transakcí DASH.

 

Na jakém principu DASH funguje?

DASH používá dvoustupňovou síť, která umožňuje jeho těžařům a masternodes běžet v tandemu. Jedna vrstva je poháněna těžaři, kteří soutěží o vytvoření nových bloků a zabezpečení blockchainu.

Těžaři spravují historii transakcí blockchainu DASH a zároveň zabraňují zdvojnásobení výdajů.

Druhá vrstva je řízena pomocí masternodes, což jsou uživatelé v síti, kteří využívají některé funkce těžařů. Masternodes pomáhají těžařům zadáváním a ověřováním transakcí.

Jedním z hlavních rozdílů mezi kryptoměnou dash a bitcoinem je to, že DASH má průměrnou dobu blokování 2,5 minuty (ve srovnání s 10 minutami v případě bitcoinu) a těžaři dostávají pouze 45 % DASH vytěženého v každém bloku (místo 100 % v případě bitcoinu).

DASH využívá svoji nativní kryptoměnu jako jednu z platebních metod pro poplatky v síti DASH, což umožňuje uživatelům pomáhat zabezpečit síť výměnou za odměny.

 

Kdo jsou zakladatelé DASH?

Síť Dash byla založena v roce 2014 Evanem Duffieldem jako „Xcoin“, poté byla rebrandována na „Darkcoin“ a poté v roce 2015 znovu rebrandována a uvedena pod názvem DASH, aby tak lépe reprezentovala svou platformu jako „digitální hotovost“ (digital cash).

Duffield z projektu odstoupil v prosinci 2017 a operace protokolu ponechal na DASH Core Group.

DASH byla jednou z prvních alternativních kryptoměn vyvinutých společně s bitcoiny a v posledních letech byla v blockchainovém prostoru velmi prominentní a v konkurenci všech ostatních kryptoměn se v roce 2018 dostala až na 12. místo.

 

Co dělá DASH jedinečným?

Dash využívá pro těžbu algoritmus X11. Jedná se o kombinaci 11 různých funkcí, díky nimž je velmi bezpečný, protože potenciální hackeři by museli vyřešit 11 různých problémů.

Dash také využívá působivé funkce, jako je soukromé a okamžité provádění transakcí.

DASH má v současné době více než 5 000 masternodů, což z něj činí jednu z největších sítí na světě.

 

Co udává hodnotu DASH?

DASH funguje jako decentralizovaná výměna hodnoty a usnadňuje transakce mezi uživateli, kteří jsou součástí ekosystému.

DASH je naplánován na vydání své testovací sítě v roce 2021, která umožní na platformě spustit dApp (decentralizované aplikace plně využívají kryptoměny a technologii blockchain) a další úložiště hodnot.

DASH Dao obdrží 10 % z každého vyřešeného bloku. Kryptoměnu, kterou DAO získává z těžby, používá k investování podle rozhodnutí uživatelů, s využitím decentralizovaného hlasovacího systému.

To komunitě DASH umožnilo vytvořit mnoho financovaných organizací, včetně Dash Core Group, Inc. (DCG), která podporuje další vývoj, integrace a další aktivity DASH.

 

Kolik kryptoměny DASH je v oběhu?

DASH má cirkulující zásobu 10 027 308 tokenů a celkovou maximální zásobu 18 920 000 DASH. Během prvních 48 hodin po spuštění sítě byly vytěženy zhruba 2 miliony mincí.

 

Jak je zabezpečena síť DASH?

DASH, stejně jako bitcoin, ukládá všechny transakce provedené v síti do veřejné účetní knihy. Síť tak může ověřit, zda mají uživatelé v peněženkách dostatek finančních prostředků k provedení transakce.

Na rozdíl od bitcoinu však DASH používá dvoustupňovou síť, ve které těžaři a masternodes pracují v tandemu. Díky tomu je zpracování transakcí rychlejší než v případě bitcoinu a zároveň DASH nabízí další zabezpečení.

Použitím masternodes k zabezpečení sítě se nepoctiví těžaři nemohou sami zmocnit DASH. I kdyby těžaři získali 51% těžební síly, provozovatelé masternode by je udržovali pod kontrolou.

Kombinací masternodes s algoritmem X11 se tak DASH stává neuvěřitelně odolným vůči špatným a nepoctivým těžařům.

 

Jak používat DASH?

DASH zahájil svoji hlavní síť v roce 2014. Uživatelé se mohou vydat na oficiální web DASH a vytvořit peněženku DASH.

Jakmile bude vytvořena peněženka, uživatelé budou moci vložit a spravovat své prostředky v síti DASH. DASH lze navíc použít jako spekulativní investiční nástroj a formu platby.

 

Vyplatí se investovat do DASH?

DASH je dobře zavedená kryptoměna, která prošla dlouhým vývojem a v současnosti nabízí jedinečnou hodnotovou nabídku z hlediska správy a řízení, která může být atraktivní pro mnoho investorů.

Kromě toho je Dash blockchain, který může hostovat decentralizované aplikace, a právě proto je mezi krypto nadšenci tak populární.

Nicméně mějte na paměti, že se je DASH – stejně jako kterékoliv jiné digitální aktivum – velmi nestálý a podléhá častým cenovým výkyvům.

Z toho důvodu je vhodné do něj investovat v rámci diverzifikace investičního portfolia, čímž se sníží možné riziko ztrát.

 

TIP: Kde můžete obchodovat s kryptoměnou DASH?
Obchodujte s DASH prostřednictvím prověřeného brokera eToro (velká recenze zde)

Dash na eToro

{etoroCFDrisk}% maloobchodních účtů CFD přichází o peníze.

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Slovníček pojmů

  • Masternode je definován jako jakékoli výpočetní zařízení (počítač, telefon atd.), které udržuje síť. Jedná se o decentralizovanou síť uzlů, která nad rámec zpracovávání transakcí provádí i další funkce. Jsou to jakási řídící centra, která nepracují samostatně, ale v součinnosti s ostatními uzly.
  • Těžaři zabezpečují síť a zpracovávají každou transakci DASH. Těžaři toho dosáhnou v síti DASH řešením výpočetního problému X11, který jim umožňuje zřetězit bloky transakcí.
  • X11 je široce používaný algoritmus vytvořený vývojářem sítě Dash Evanem Duffieldem. Algoritmus X11 používá několik kol 11 různých hashů (blake, bmw, groestl, jh, keccak, skein, luffa, cubehash, shavite, simd, echo), což z něj činí jeden z nejbezpečnějších a sofistikovanějších kryptografických hashů používaných moderními kryptoměny.
  • Hash je digitální otisk textu, který je výsledkem hashovací funkce – ta se používá k převodu vstupních dat, aby se zajistila integrita dat. Výstup takovéto funkce se označuje jako hash, který má podobu jedinečného shluku čísel a písmen.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]