HODL je termín používaný ve světě kryptoměny k popisu investiční strategie buy-and-hold (koupit a držet).
Jak tato strategie funguje a vyplatí se ji při investování do kryptoměn aplikovat?
Ti, kdo aplikují strategii HODL, se zaměřují spíše na dlouhodobé zisky než na denní obchodování a snaží se dobře odhadnout správné načasování trhu.
Zjistěte, jak funguje HODL, jeho výhody a nevýhody a jaký může mít tato strategie dopad na vaše investice.
Původ investiční strategie HODL
Zkratka této investiční strategie vznikla jako překlep anglického slovesa „hold“ (česky držet). Původně termín HODL pochází z roku 2013, kdy se objevil v příspěvku na diskusním fóru věnovanému bitcoinu.
Kromě toho, že se autor příspěvku přepsal, také dále uvedl, že protože nedokáže dostatečně dobře předvídat tržní trendy, aby mohl být úspěšným obchodníkem, bude místo toho své investice do bitcoinu uchovávat (držet po delší dobu).
Ostatní účastníci fóra přijali pravopisnou chybu a pojem se natolik ujal, že ho obchodníci s kryptoměnou používají dodnes.
Ve stejném týdnu, kdy byl příspěvek zveřejněn, klesla cena bitcoinů o téměř 40 % v důsledku opatření přijatých čínskou centrální bankou.
V čem spočívá strategie HODL?
Tato strategie spočívá v tom, že investoři nakupují aktiva a uchovávají je po dlouhou dobu. Jedná se o jeden z mnoha slangových výrazů používaných obchodníky s kryptoměnami.
Strategie HODL umožňuje investorům využít zvýšení hodnoty aktiva. Někdo, kdo přijímá strategii HODL, se nesnaží načasovat trh a nehodlá prodat své investice, když si myslí, že by se trh mohl propadnout.
Opakem HODL je krátkodobá obchodní strategie. V takovém případě investoři nakupují, když jsou ceny nízké, koupené aktivum drží, zatímco hodnota roste, a pak se ho pokusí prodat, než cena opět poklesne.
Investice HODL vs. Buy-and-Hold
Strategie nákupu a dlouhodobého uchování aktiva je relativně dlouho zavedená investiční praxe, která se aplikovala již před nástupem kryptoměny.
Investice typu „koupit a držet“ nastane v momentě, kdy investor koupí aktivum – často akcie – a ponechá si je po mnoho let. Tato strategie funguje za předpokladu, že se cena aktiva časem zvyšuje.
S investováním typu buy-and-hold si obvykle vybíráte akcie na základě dlouhodobého úspěchu a vyhlídek společnosti.
Před investováním zkontrolujte stav společnosti a podívejte se na věci, jako jsou výnosy a prodej, vize a pozadí managementu a celkový stav odvětví.
Investiční strategie typu buy-and-hold má mnoho výhod, například:
- Když aktivum po delší dobu uchováte, ušetříte na transakčních poplatcích.
- Komise pro cenné papíry (SEC) tvrdí, že ti, kteří si k investování osvojili přístup typu buy-and-hold, mají tendenci být z dlouhodobého hlediska úspěšnější, na rozdíl od těch, kteří aplikují krátkodobé investiční strategie.
Výhody a nevýhody HODL
Výhody
Není závislé na krátkodobých tržních trendech
Krátkodobé obchodování závisí na načasování trhu, což znamená, že musíte hádat, kdy budou ceny růst a klesat.
Pokud však nejste odborníkem na trh – což většina lidí není – je nepravděpodobné, že budete schopni přesně předpovědět každý posun trhu. HODL odstraňuje rizika načasování trhu.
Zisky podléhají dani z příjmů
Kapitálové zisky z krytoaktiv byste měli zdanit. Neexistuje zde žádný časový test jako u držení akcií (tj. 3 roky, poté není třeba platit daň) – zisk z prodeje bitcoinu a dalších virtuálních měn je proto nutné přiznat k dani i když jej držíte dlouhodobě.
Nevýhody
Kryptoměna představuje nejistou investici a zisk není zaručen
Vzhledem k tomu, že je kryptoměna relativně nové aktivum, které je na trhu jen asi deset let, neexistují žádné důkazy o tom, že jeho hodnota bude navždy stoupat.
Tudíž nemůžeme vědět, zda bude strategie HODL v případě kryptoměny účinná.
Kapitál je vázán na aktivum po dlouhou dobu
Jsou-li vaše peníze vázány na trhu po mnoho let nebo dokonce desetiletí, nelze je utratit za jiné věci. Strategie HODL je dlouhodobá strategie, takže se ujistěte, že prostředky přidělené na investice vám nebudou scházet.
Stojí strategie HODL za vyzkoušení?
Abychom na tuto otázku odpověděli, vraťme se k příkladu pádu bitcoinů z roku 2013. Ve svém nejnižším bodě za těch pár dní dosáhl bitcoin obchodní ceny 506,17 USD.
Pojďme se podívat, co by se stalo, kdybyste v prosinci 2013 investovali do bitcoinů a drželi se jich.
V pátek 21. května 2021 se bitcoiny obchodovaly za 35 889,63 USD. Pokud jste v prosinci 2013 zakoupili 10 bitcoinů za nízkou cenu, vaše investice by 21. května 2021 měla hodnotu 358 896,30 USD, což je nárůst o více než 350 000 USD.
Je důležité konstatovat, že debata o tom, zda se strategie HODL vyplatí při investování do kryptoměny, se zcela liší od otázky, zda do kryptoměny vůbec investovat.
Kryptoměna je stále relativně nová a nepodléhá stejné regulaci jako tradiční investování. To s sebou přináší další rizika.
Stejně jako u každé investice byste se měli ujistit, že kryptoměně rozumíte, než do ní začnete investovat.
Shrnutí a klíčové poznatky
- HODL je překlep slova „uchovávat“ (z anglického hold) a popisuje strategii investování do kryptoměny, při které jednotlivci kupují a dlouhodobě drží aktiva.
- Opakem přístupu HODL by bylo krátkodobé obchodování, ve kterém se investoři snaží o využití aktuálních vývojových trendů na trhu s kryptoměnami.
- HODL je podobný přístupu typu buy-and-hold, který mnoho investorů uplatňuje na akciovém trhu.
- Investice typu buy-and-hold mají prokázané výsledky a jsou často výnosnější než krátkodobé obchodování, ale s větším rizikem přicházejí v případě kryptoměny, která nemá prokázané dlouhodobé výsledky.
Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]