Bitcoin: Vše o BTC [2022]

Bitcoin (BTC): Od svého vzniku v roce 2009 si bitcoin na kryptoměnovém trhu drží hned několik prvenství.

Kromě toho, že se jedná o vůbec nejstarší a také nejznámější kryptoměnu, navíc bitcoin také dosahuje vůbec nejvyšší tržní kapitalizace.

Přečtěte si o této kryptoměně vše podstatné – včetně toho, na jakém principu bitcoin funguje a zda se do něho vyplatí investovat.

 

Neuplyne ani týden, aniž by se ve finančním světě nemluvilo o bitcoinech. Pravdou je, že tato nejznámější digitální měna hýbe kryptosvětem.

Proč se o bitcoinu tolik mluví a proč by měl zajímat i vás?

Odpověď je jednoduchá – jedná se o velmi lákavou investici, která je spjata s vidinou velkého zisku!

Je na diskusi, jakou roli bude bitcoin hrát v budoucím vývoji finančním systému, nicméně jedna věc je jistá – navzdory kolísavému nárůstu a poklesu hodnoty se bitcoiny již teď zapsaly do finančních dějin.

Bitcoin logo

Bitcoin je digitální aktivum, které existuje pouze v online podobě. Často se přirovnává k elektronické kombinaci hotovosti a zlata.

Bitcoin má být využitelný stejně jako hotovost, navíc má být schopen uchovat vysokou hodnotu podobnou zlatu. Na rozdíl od hotovosti nebo zlata je však bitcoin zcela digitální.

Přečtěte si více o digitální měně, která mění zažitý standard v oblasti platebních metod a přináší nové technologie, na kterých staví další alternativní digitální mince.

Navíc hodnota bitcoinu láme rekordy – kdy jindy než teď se tedy o bitcoin zajímat?

 

Co je to bitcoin?

Bitcoiny si lze představit jako řádky počítačového kódu, které jsou digitálně podepsány pokaždé, když jsou převáděny od jednoho vlastníka k druhému.

Bitcoinové transakce lze provádět anonymně a bez potřeby zprostředkovatele, jako je makléř, banka nebo jiná finanční instituce.

Vzhledem k jejich anonymní povaze lze bitcoiny – ve srovnání s běžnými měnami – snáze posílat přes hranice, díky čemuž je měna oblíbená jak u technologických nadšenců a krypto spekulantů, tak bohužel i zločinců.

obchodování s bitcoinem

Bitcoin nemůžete fyzicky použít – existuje pouze v digitální verzi. Je decentralizovaný, což znamená, že není řízen bankou nebo vládou.

Technologie, o kterou se opírá, se nazývá blockchain, což je druh digitální účetní knihy, do které jsou zaznamenávány veškeré transakce.

V tuto chvíli lze bitcoin použít jako platební metodu na řadě platforem, jako je Overstock.com nebo PayPal, a tento seznam společností podporujících bitcoin se rychle rozšiřuje.

Bitcoiny musí být uloženy v digitální peněžence, a to buď online prostřednictvím kryptoměnové burzy, jako je např. eToro, nebo offline na pevném disku pomocí specializovaného softwaru.

V 2021 bylo v oběhu cca 18,7 milionu bitcoinů, přičemž konečná zásoba bitcoinu je fixně stanovena na 21 milionů.

 

Na jakém principu bitcoin funguje?

Třebaže je bitcoin vždy zobrazován jako fyzická mince, ve skutečnosti se jedná o zcela virtuální měnu neboli kryptoměnu, která není vázána na banku nebo vládu a umožňuje uživatelům provádět transakce anonymně.

Mince vytvářejí uživatelé, kteří je „těží“ půjčováním výpočetního výkonu k ověřování transakcí ostatních uživatelů využívajících technologii blockchain. Výměnou za těžbu dostávají bitcoiny.

Mince lze také nakupovat a prodávat na burzách výměnou za americké dolary nebo jinou fiat měnu (fyzické peníze – dolary, eura, koruny, které každý den používáme na vašich bankovních účtech).

Některé společnosti přijímají bitcoiny jako platební metodu a řada finančních institucí umožňuje použití bitcoinu například k financování účtu, nicméně přijetí širokou veřejností je zatím stále v nedohlednu.

Komerční využití bitcoinu tak zůstává i nadále omezené.

 

Kdo stojí za vznikem bitcoinu?

Bitcoin je kryptoměna vytvořená v roce 2009 neznámou osobou vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Kdo to skutečně je, zůstává stále záhadou.

Bitcoin byl spuštěn v roce 2009 osobou nebo skupinou lidí působících pod jménem Satoshi Nakamoto. Bitcoin poté přijala malá spojka nadšenců.

Osoba Satoshiho Nakamota opustila bitcoinovou scénu, jakmile na sebe začaly bitcoiny přitahovat větší pozornost.

Uživatelé bitcoinové sítě však tvrdí, že na osobě zakladatele nezáleží, neboť se měna řídí vlastní vnitřní logikou.

 

Proč lidé nakupují bitcoiny?

Ceny bitcoinů jsou ovlivňovány nabídkou a poptávkou. To znamená, že má bitcoin jen takovou hodnotu, kolik je za něj někdo ochoten zaplatit.

3 hlavní důvody, proč lidé kupují bitcoiny

Pojďme se na ně podrobněji podívat.

1) Spekulace

Nakupující si myslí, že bitcoin vzroste na ceně a chce ho později prodat se ziskem. Tato strategie vyplývá ze skutečnosti, že nikdy nebude více než 21 milionů BTC, což z něj činí vzácnou komoditu.

Kvůli této omezené nabídce je také bitcoin vnímán jako zajištění proti inflaci, právě proto se často bitcoin označuje jako digitální verze zlata.

A jelikož jde o čistě digitální aktivum, je ještě snazší jej ukládat, převádět a nakupovat než drahý kov.

 

2) Platby

V tomto případě nakupující chce bitcoin použít pro platby. Bitcoin může být náročnějším (ale také levnějším a rychlejším) způsobem provádění mezinárodních plateb než jiné konvenční peníze.

 

3) Ekonomická diverzifikace

Nakupující se domnívají, že povaha bitcoinové sítě z bitcoinu činí bezpečnější aktivum, než jsou konvenční měny, jako je americký dolar.

Nakupující se obávají, že vládní fiskální politiky a souvisejících aspekty, jako je národní dluh a inflace, způsobí pokles hodnoty vládních peněz, zatímco bitcoiny zůstanou nedotčeny.

Právě proto investují do bitcoinu.

Pravdou je, že bitcoin se ujal převážně v zemích trpících politickou nestabilitou než ve stabilnějších regionech.

Důvodem je skutečnost, že bitcoin díky své decentralizaci „přežije“ hospodářské krize i politické zvraty, zatímco se vládou kontrolované peníze znehodnotí.

Jejich držitelé tak budou stále disponovat digitálními aktivy, které jim nahradí státní měnu.

Někteří investoři také věří, že se jedná o užitečný doplněk jejich portfolií, protože ostatní trhy, jako je akciový trh, devizové trhy a komodity, jsou úzce propojeny s fungováním vlád a hrozí, že spolu s vládou také padnou.

Naproti tomu je bitcoinový trh vnímán odděleně od ostatních trhů.

 

Komu je bitcoin určen?

Kdokoli může bitcoiny používat, nakupovat a prodávat prostřednictvím kryptoburz, obchodních platforem a aplikací pro výměnu kryptoměn.

Pokud ale právě nemáte volných několik sto tisíc korun, je nepravděpodobné, že si budete moci dovolit koupit byť jen jeden bitcoinový token.

Můžete si však koupit jeho podíl. Bitcoin je rozdělen na malé nominální jednotky, které se nazývají po zakladateli bitcoinu – satoshi. Jeden satoshi má hodnotu 0,00000001 bitcoinu.

 

Kdo z velkých společností podporuje bitcoin?

Společnost zabývající se digitálními platbami Square a její generální ředitel Jack Dorsey – který je také generálním ředitelem Twitteru – jsou velkými zastánci bitcoinu.

Overstock.com také přijímá bitcoiny a v únoru BNY Mellon, nejstarší banka v USA, uvedla, že do služeb, které poskytuje klientům, zahrne digitální měny.

Další velký zprostředkovatel plateb – společnost Mastercard uvedla, že začne ve své síti podporovat „výběr kryptoměn“.

Také další zpracovatelé plateb, jako jsou PayPal nebo Visa, se snaží rozšířit a zefektivnit krypto platby ve svých sítích.

Mezitím Goldman Sachs údajně brzy nabídne svým klientům pro správu soukromého majetku způsoby investování do bitcoinů a dalších digitálních měn a Morgan Stanley oznámila, že svým bohatým klientům nabídne přístup k bitcoinovým fondům.

Spekuluje se, že čím více finančních institucí investuje do bitcoinů, přidá se více společností. Někteří investoři tvrdí, že by to mohlo být dobré zajištění proti inflaci a oslabení dolaru.

Bitcoin se stal natolik populárním, že se za průměrný den obvykle uskuteční více než 300 000 transakcí. Nicméně jeho popularita je ve srovnání s hotovostí a kreditními kartami stále relativně nízká.

 

Bitcoin aktuální cena a graf

 

Proč bitcoin není široce podporován?

Vzhledem k tomu, že je bitcoin decentralizovaný a neregulovaný, panuje ohledně něho určitá skepse.

Sledování ceny bitcoinu je samozřejmě snazší, než se snažit zjistit jeho reálnou hodnotu, a proto tolik institucí, odborníků a obchodníků pochybuje o kryptách obecně.

Digitální měny byly navrženy jako náhrada papírových peněz, ale dosud se tak ale nestalo.

Trh s kryptoměnami je také náchylný k extrémní volatilitě, přičemž jeho cenu lze relativně snadno ovlivnit – příkladem může být jediný tweet Elona Muska, který zapříčinil prudký pokles ceny bitcoinu z hodiny na hodinu.

Musk v únoru oznámil, že jeho společnost zabývající se elektromobily – Tesla – investovala do bitcoinů 1,5 miliardy USD. V březnu začala Tesla přijímat bitcoiny jako způsob platby.

Tyto akce přispěly k nárůstu ceny bitcoinu a Musk také propagoval digitální měně dogecoin, jejíž hodnota se rovněž zvýšila.

Musk však za krátkou dobu změnil názor a sdělil, že Tesla přestane přijímat bitcoiny kvůli potenciálním škodám na životním prostředí, které mohou být výsledkem těžby bitcoinů.

Toto oznámení vedlo k tomu, že bitcoiny výrazně klesly na hodnotě.

Nicméně skalní fanoušci bitcoinu neberou Elona Muska vážně. Například miliardář Mark Cuban uvedl, že těžba zlata je pro životní prostředí mnohem škodlivější než těžba bitcoinů.

To nás nicméně přivádí k problému energetické náročnosti těžby bitcoinu…

 

Je bitcoin škodlivý k životnímu prostředí?

Studie z roku 2019, kterou provedla Technická univerzita v Mnichově a Massachusettský technologický institut, zjistila, že bitcoinová síť generuje množství CO2 podobné velkému městu ve vyspělém státě, nebo celé rozvojové zemi, jako je Srí Lanka.

Studie z University of Cambridge však v loňském roce odhadovala, že v průměru bylo 39 procent krypto těžby na principu protokolu „proof-of-work“ poháněno obnovitelnou energií, zejména vodní energií.

Proces těžby vyžaduje velké množství energie k napájení potřebných superpočítačů, což činí z vytváření nových tokenů významnou investici z hlediska energie, času i peněz.

Koncentrace těžby se proto na celém světě liší v závislosti na přístupu k levné elektřině.

V Číně, kde probíhala většina těžby bitcoinů, se těžaři často spoléhali na elektřinu vyráběnou uhelnými elektrárnami.

Proto byly vzneseny otázky ohledně dlouhodobé životaschopnosti měny, zejména když se země po celém světě snaží omezit své emise skleníkových plynů.

 

Kde je možné bitcoin koupit?

Tzv. bitcoinové či kryproměnové burzy umožňují lidem nakupovat nebo prodávat bitcoiny pomocí různých tradičních měn.

Mezi přední kryptoměnové burzy patří například Binance, Coinbase, Kraken, Coinmama nebo Gemini.

TIP: Bitcoin můžete koupit jednoduše také zde.

 

Jakým způsobem lze bitcoiny uchovávat?

Bitcoiny je pozřeba uložit do speciální digitální peněženky, která je buď v online, nebo offline ve vašem počítači či hardwarovém nosiči. Je to jako mít virtuální bankovní účet.

Ale na rozdíl od bankovních účtů není uložený bitcoin pojištěn vůči zcizení – proto je důležité vybrat si bezpečný typ kryptopeněženky.

kryptopeněženka

Jako nejbezpečnější se jeví hardwarové offline peněženky – někdy také označovány jako „cold“ peněženky. Příkladem takové je například Ledger.

 

Jak funguje těžba bitcoinů?

Těžba bitcoinů je aktem hledání nových bloků na blockchainu. K těžbě dochází řešením složitého matematického problému.

Kdokoli najde odpověď jako první, přidá další blok do blockchainu a zároveň získá odměnu ve formě bitcoinů. Odtud pochází nové bitcoiny.

Bitcoinová síť se důmyslně automaticky přizpůsobí množství energie, které jde do řešení těchto matematických problémů, aby se ujistil, že nalezení každého nového bloku vždy trvá v průměru 10 minut, bez ohledu na to, kolik energie je do něj vloženo.

Těžba bitcoinu

Teoreticky může jakýkoli počítač vyřešit tyto matematické problémy. V podstatě by bylo možné je vyřešit i s obyčejnou tužkou a papírem, pokud byste opravdu chtěli – jen by vám to zabralo mnohonásobně více času.

Těžba bitcoinu je však závod o získání nových bitcoinů, proto se těžaři snaží být co nejrychlejší.

Za tímto účelem nyní používají k těžbě bitcoinů specializované těžební stroje – tzv. superpočítače určené k co nejrychlejšímu řešení problémů.

Nyní existují celé těžební farmy plné těchto druhů strojů, které řeší matematické problémy pro bitcoinovou síť. Síť bitcoinů nyní dohromady spotřebovává více energie než některé země.

 

Je bitcoin bezpečný?

Jedná se o kryptoměnu – které jsou ze své podstaty extrémně volatilní, a proto také riskantní.

Například v lednu 2021 hodnota bitcoinů vzrostla na 42 000 USD, poté klesla na 30 000 USD, posléze opět vzrostla na 40 000 USD – a to vše v průběhu jednoho týdne.

V oblasti krypto prostoru navíc existuje celá řada specifických nebezpečí. Například hacknutí serveru, smazaný soubor nebo ztracené heslo by mohlo znamenat, že vaše finanční prostředky budou navždy ztraceny.

 

Vyplatí se do bitcoinu investovat?

Mezi všemi kryptoměnami dostupnými na trhu digitálních mincí představuje bitcoin vůbec nejvýkonnější třídu aktiv.

Pokud jste tedy bitcoin ignorovali v domnění, že se jedná jen o jakýsi finanční výstřelek, nyní je čas začít mu věnovat náležitou pozornost.

Nicméně je důležité znát rizika a přínosy této digitální měny. Vysoká hodnota bitcoinu dnes také znamená vyšší riziko investic.

Pokud však chcete rozšířit vaše aktiva a můžete si dovolit riziko spojené s kryptoměnami, pak je bitcoin vhodná investice.

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]