Online vs. Offline krypto peněženka [2024]: Jak se liší?

Online vs. Offline krypto peněženka: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Online (hot) a offline (cold) peněženky k uchování kryptoměn a jejich míra zabezpečení se zásadně liší – zjistěte, jaký typ krypto peněženky je pro vás ten pravý.

Pokud jste v oblasti kryptoměn noví, je nutné se naučit základy bezpečného ukládání vaší kryptoměny.

Stěžejní rozdíl mezi online (hot) a offline (cold) peněženkami je jejich míra zabezpečení, ale odlišností se najde mnohem více.

V tomto článku představíme online peněženky (hot wallets) a offline peněženky (cold wallets) a vysvětlíme rozdíly mezi nimi, abychom vám pomohli vybrat si ideální peněženku právě pro vás.

 

TIP: ZÍSKEJTE 500 KČ S COINMATE
Otevřete si účet u Coinmate přes tento odkaz, nakupte kryptoměny alespoň za 1000 Kč a získáte 500 Kč na váš Coinmate účet.

 

Co je to krypto peněženka?

Krypto peněženka vám umožňuje ukládatodesílat a přijímat kryptoměny. Je to v podstatě digitální bankovní účet pro vaši kryptoměnu.

Přesněji řečeno, krypto peněženky jsou software, který ukládá veřejné a soukromé klíče, které vám umožňují spravovat vaše držby digitální měny a komunikovat s blockchainovými sítěmi.

Existují dvě kategorie peněženek: online peněženky (tzv. „hot wallets“) a offline peněženky (tzv. „cold wallets“).

V rámci každé z těchto dvou kategorií lze peněženky dále kategorizovat na:

  • Stolní peněženky, jako je Electrum a Armory;
  • Mobilní peněženky, jako je Edge a Trust Wallet;
  • Hybridní peněženky, jako BTCPay a Blockchain.
  • Hardwarové peněženky, jako Trezor (můžete koupit ZDE) a SafePal;
  • Papírové peněženky.

Hardware peněženky a papírové peněženky jsou obě offline peněženky, zatímco stolní, mobilní a hybridní peněženky jsou online peněženky.

Offline peněženky jsou peněženky, které nemají žádnou správu zvenčí v podobě poskytovatele peněženky, což znamená, že soukromé klíče, které zajišťují přístup k finančním prostředkům, drží pouze majitel peněženky.

Online peněženky obsahují soukromé klíče jménem vlastníka peněženky, což je činí méně bezpečnými, protože uživatelé musí poskytovateli peněženky důvěřovat.

 

Jaký je rozdíl mezi online a offline krypto peněženkami?

Klíčovým rozdílem mezi offline peněženkou a online peněženkami je to, že online peněženky jsou připojeny k internetu, zatímco studené peněženky nejsou.

Výsledkem je, že offline peněženky jsou považovány za bezpečnější možnost ukládání digitálních aktiv.

 

Podívejme se nyní na tyto dva typy peněženek a na rozdíly mezi nimi podrobněji.

 

Online krypto peněženky (výhody a nevýhody)

Online neboli hot peněženky jsou nejběžnějším typem krypto peněženek, protože se snadno nastavují a jednoduše používají.

Když si vytvoříte účet na burze, stáhnete mobilní peněženku nebo si stáhnete peněženku na plochu do svého notebooku, vytváříte online peněženku. Online peněženky jsou tedy určeny pro každodenní uživatele kryptoměny.

Pokud pravidelně obchodujete s kryptoměnou na burze nebo utrácíte kryptoměny za každodenní nákupy, pak pro vás bude výhodnější uložit vaši digitální měnu do online peněženky.

Jelikož jsou online peněženky připojeny k internetu, můžete bez problémů provádět kryptografické transakce kliknutím na několik tlačítek na telefonu nebo počítači.

Peněženky nabízené poskytovateli nejrůznějších krypto burz jsou obvykle online peněženky.

TIP: Obchodování + krypto peněženka v jednom
Vyzkoušejte službu, kde najdete vše pro kryptoměny na jednom místě: krypto peněženku, burzu i obchodní platformu. 

Přečtěte si tuto recenzi služby eToro (ZDE).

Několik předních burz se však rozhodlo uložit určité podíl prostředků svých uživatelů do offline peněženek, aby zvýšilo zabezpečení fondů. Standardní webové nebo mobilní online peněženky tuto funkci nenabízejí.

Zatímco online peněženky vynikají snadným použitím, mají jednu hlavní nevýhodu: nízkou míru bezpečnosti.

Ukládání velkého množství digitálních aktiv do online peněženky, jako je webová peněženka nebo mobilní peněženka, se nedoporučuje, protože vaše prostředky jsou vystaveny potenciálním bezpečnostním hrozbám, jako je kybernetická krádež.

Proto byste měli mít v online peněženkách jen malé množství kryptoměny a svou dlouhodobou investici raději vložit do takzvaného „studeného úložiště“ ve formě offline peněženky.

 

Offline krypto peněženky (výhody a nevýhody)

Offline peněženky jsou považovány za bezpečnější řešení pro ukládání kryptoměn, protože nejsou připojeny k internetu. Studenou peněženku připojíte k internetu pouze v případě, že chcete provést transakci.

Hardwarové peněženky a papírové peněženky jsou možnosti offline peněženky. Hardwarové peněženky jsou však populárnější, protože se snadněji používají a mají zákaznickou podporu poskytovanou výrobcem.

Hardwarové peněženky používají k ukládání soukromých klíčů peněženky fyzické médium – a to obvykle ve formě USB flash disku, které je de facto nedostupné pro hackery nebo jiné škodlivé subjekty.

trezor peněženka

Chcete-li kryptoměnu uložit do hardwarové peněženky, odešlete ji z online peněženky na veřejnou adresu hardwarové peněženky.

Naopak, pokud chcete poslat kryptoměnu z hardwarové peněženky přátelům nebo na směnnou adresu, připojíte svou hardwarovou peněženku k internetu prostřednictvím specializovaného softwaru peněženky a poté transakci podepíšete vaším soukromým klíčem.

 

Papírové peněženky fungují podobným způsobem jako hardwarové peněženky.

Místo fyzického zařízení podobného USB disku jsou však papírové peněženky kousky papíru, které obsahují veřejnou adresu peněženky a soukromý klíč.

Proto musí být bezpečně uloženy v trezoru nebo někde, kde je nelze snadno najít, aby nedošlo ke krádeži vaší kryptoměny.

Chcete-li odeslat digitální mince z papírové peněženky, musí být peněženka importována do online peněženky pomocí skenování soukromých klíčů, aby bylo možné mince použít.

Zatímco offline peněženky poskytují vynikající řešení úložiště z hlediska zabezpečení, hlavní nevýhodou je, že jsou nepraktické pro každodenní použití kryptoměny, protože je odesílání kryptoměny ze studené peněženky složitější a časově náročnější.

 

Jak si vybrat tu správnou krypto peněženku?

Výběr krypto peněženky, kterou chcete použít, je zcela na vás a vašich uživatelských potřebách.

Pokud plánujete kupovat bitcoiny například pomocí strategie „HODL“ (tedy digitální mince nakoupit a dlouho držet), je lepší uložit vaši digitální měnu do offline peněženky.

Naopak, pokud jste denní obchodník s kryptoměnou, pravděpodobně je lepší držet část vaší kryptoměny v mobilní nebo jiné online peněžence.

Ať už si vyberete jakoukoli peněženku, ujistěte se, že jde o peněženku, kde pouze vy držíte soukromé klíče peněženky. Tímto způsobem máte kdykoli úplnou kontrolu nad vašimi digitálními aktivy.

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]