Litecoin: Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně

Digitální měna litecoin (LTC) spatřila světlo světa v roce 2011 a dodnes je považována za první úspěšný altcoin – tedy alternativu ke známějšímu bitcoinu.

Na jakém principu litecoin funguje, v čem se liší od bitcoinu a vyplatí se do něj investovat?

 

Litecoin: Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně

 

Co je to litecoin a v čem se liší od bitcoinu?

Litecoin (LTC) je decentralizovaná digitální měna – podobně jako bitcoin.  K přenosu a vytváření finančních prostředků a k potvrzování transakcí používá stejné šifrovací techniky.

Hlavní rozdíl mezi bitcoiny a litecoiny spočívá v jejich konečném množství – litecoinů lze vytěžit více než bitcoinů, další rozdíl je v rychlosti zpracování transakcí – i zde litecoin poráží bitcoin.

Litecoin logo

Litecoin zvýšil rychlost, s jakou jsou bloky řešeny, je tak čtyřikrát rychlejší než bitcoin, a zároveň zvýšil svoji nabídku mincí – a to čtyřnásobně – na celkový počet 84 000 000.

Třebaže litecoin nebyl první kryptoměnou, která zkopírovala bitcoinový kód a pozměnila jeho vlastnosti, je jednou z nejvýznamnějších.

Litecoin však nejenže mírně upravil zdrojový kód bitcoinu, ale také vytvořil několik revolučních funkcí, jako je Lightning Network a Segregated Witness.

Úspěch litecoinu posléze inspiroval nespočet vývojářů, aby se pokusili rozšířit uživatelskou základnu kryptoměn změnou kódu bitcoinu a jeho využitím k zahájení různých sítí.

Zajímavé je, že místo toho, aby se litecoin choval jako konkurence bitcoinu, spíše plnil funkci „přátelské kryptoměny“ s mírně odlišnými cíli.

 

Jak litecoin funguje?

Litecoin má mnoho stejných funkcí jako bitcoin, který je podle tržní kapitalizace vůbec největší kryptoměnou. Tyto dvě kryptoměny však nejsou stejné, i když mají mnoho společného.

Stejně jako bitcoin je litecoin založen na síti blockchain s otevřeným zdrojovým kódem, který využívá mechanismus konsensu proof-of-work.

Ačkoli je mechanismus konsensu stejný, algoritmy použité k ověření bloků jsou zcela odlišné. Zatímco bitcoiny používají algoritmus Secure Hash Algorithm (SHA), litecoin používá konsensuální algoritmus s názvem Scrypt.

 

Litecoin aktuální cena a graf

 

Kdo jsou zakladatelé litecoinu?

Od svého vzniku je litecoin úzce spjat s jeho tvůrcem Charlie Lee. Lee je počítačový vědec a absolvent Massachusetts Institute of Technology.

Před vytvořením litecoinu pracoval Lee v internetovém gigantu – společnosti Google. Později v roce 2013 přešel Lee k burze kryptoměn Coinbase, kde pracoval jako technický ředitel.

Nicméně jakmile se Lee připojil k Coinbase, odložil další vývoj litecoinu na později.

Koncem roku 2017 odešel Charlie Lee z Coinbase, aby se mohl věnovat rozvoji litecoinů na plný úvazek. Nyní působí jako výkonný ředitel vývojového týmu pracujícího na projektu rozvoje litecoinu.

 

Co dělá litecoin jedinečným?

Ačkoli je kód původně odvozen od bitcoinu, litecoin je kryptoměna, která slouží zcela novému účelu. Spíše než aby bitcoinu tvrdě konkuroval, působí litecoin jako jeho rychlejší a lehčí verze.

Kromě toho má litecoin specializovaný vývojový tým, který pracuje na zlepšování sítě, a mnoho ze síťových upgradů, které vytvořili, bylo nakonec použito také v bitcoinové síti (například SegWit a Lightning Network).

 

Co udává hodnotu litecoinu?

Litecoin je naprogramován tak, aby měl konečnou zásobu 84 milionů LTC. Podobně jako bitcoin, také litecoin snižuje blokové odměny, které těžaři dostávají, čímž účinně snižuje rychlost zavádění nových mincí na trh.

Litecoin je díky své předvídatelné a konečné nabídce považován za vzácné aktivum, a proto odvozuje hodnotu (částečně) od svého nedostatku.

Dalšími částmi rovnice, které poskytují hodnotu litecoinu, jsou jeho použitelnost a velikost sítě (jak z hlediska těžařů, tak kupujících/prodejců).

 

Kolik mincí litecoinů (LTC) je v oběhu?

V současné době je v oběhu 66 480 217 LTC, přičemž těžaři dostávají odměnu 12,5 LTC při každém zpracování bloku (každé 2,5 minuty).

Odměna 12,5 LTC je, stejně jako odměna za těžbu bitcoinů, se každé čtyři roky snižuje na polovinu, přičemž další snížení odměny za těžbu litecoinu se očekává v srpnu 2023.

 

Jak je zabezpečena síť litecoinů?

Síť litecoinů je zabezpečena sítí těžařů. Protože se jedná o decentralizovanou kryptoměnu, procesu ověřování bloku se může účastnit každý.

Vývojáři litecoinů berou bezpečnostní problémy velmi vážně a jsou známí tím, že v této oblasti nedělají kompromisy.

Díky rozsáhlé decentralizované síti účastníků a úsilí vývojářů je nepravděpodobné, že by LTC podlehlo škodlivým síťovým útokům.

 

Jak lze používat litecoin?

Vzhledem k tomu, že jeho transakce fungují v podstatě stejně jako bitcoiny – jen rychleji, jeho největší potenciální možnost využití je pro platby, které jsou pro bitcoinovou síť objemově příliš malé nebo časově urgentní.

V tuto chvíli je litecoin podporován v několika tisících obchodech a firmách po celém světě a transakce s ním jsou rychlé a levné.

 

Jak si vybrat litecoinovou peněženku?

Existuje mnoho peněženek, do kterých lze ukládat litecoiny. V závislosti na vaší potřebě zabezpečení a funkčnosti si vyberte takovou peněženku, která vám plně vyhovuje.

Nicméně platí, že online peněženky jsou náchylnější k hackerským útokům. Pro jistější uložení kryptoměny je tak obecně doporučováno využití offline peněženky, ke které přes síť nemůže dostat nepovolená osoba.

 

Vyplatí se do litecoinu investovat?

Litecoin je mladší sourozenec bitcoinu, který svým uživatelům umožňuje rychlejší a levnější platby. Jeho vývojový tým pod vedením Charlie Lee přinesl do kryptosvěta mnoho průkopnických objevů.

Litecoin je tak jednou z kryptoměn s největším potenciálem. Nicméně stejně jako u jiných kryptoměn podléhá i litecoin velké volatilitě a jako relativně nové aktivum má nejasnou budoucnost.

Jedná se tedy o rizikovou investici a je jen na vašem zvážení, zda do litecoinu investujete navzdory možným rizikům.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]