Co je smart contract (chytrý kontrakt) a k čemu slouží?

Smart contracts: Provedeme vás základy chytrých kontraktů – které se často spojují s technologií blockchainu. Dozvíte se, co přesně jsou chytré kontrakty zač, jak fungují, kde jsou použitelné, a dokonce i základy jejich psaní.

Inteligentní kontrakty (z anglického „smart contract“) jsou často zmiňovány ve spojení s blockchainem.

S příchodem blockchainu 2.0 (moment v roce 2014, kdy blockchain kromě bitcoinu získal svůj další možný způsob použití) se chytré kontrakty staly nepostradatelným doplňkem této technologie.

Třebaže mají vysoce technickou povahu, není obtížné jim porozumět.

Pojďme se na chytré kontrakty podívat zblízka.

 

Co je to smart contract (chytrý kontrakt)

V nejjednodušším slova smyslu jsou inteligentní kontrakty pouze naprogramovanou verzí obvyklé smlouvy.

Účelem chytrého kontraktu je automaticky spustit dříve vypořádanou smlouvu, jakmile budou splněny všechny předpoklady.

Protože každá podmínka musí být k provedení ručně naprogramována, může to významně snížit množství drobného tisku určeného ke zvýhodnění jedné strany, a to i na úkor druhé.

Ačkoli se chytré smlouvy dostaly do popředí díky programovatelným implementacím blockchainům, jsou mnohem starší.

Počítačový vědec, právník a kryptograf Nick Szabo jako první v 90. letech navrhl koncept chytrých kontraktů.

Popsal je jako „soubor závazků specifikovaných v digitální podobě, včetně protokolů, v nichž strany tyto závazky plní“.

Mimo jejich současné implementace jsou chytré kontrakty přítomny i jinde – například automaty jsou považovány za základní verzi technologie chytrých kontraktů, protože se řídí obecnou zásadou, že při správném vstupu je zaručen určitý výstup.

Navzdory svému jménu nejsou chytré kontrakty v očích zákona nutně platnou a závaznou dohodou tak, jako tomu bývá u tradičních smluv.

Například v implementaci blockchainu nemusí být „smart contracts“ závazné.

Výklad amerického Národního institutu pro standardy a technologie je definuje jako „soubor kódu a dat, které jsou nasazeny pomocí kryptograficky podepsaných transakcí v síti blockchain.“

Toto je také definice, podle které funguje Ethereum a podobné blockchainy.

Pro ty, kteří chápou, co je blockchain, se může zdát zřejmé, jak inteligentní smlouvy zapadají do architektury blockchainu.

blockchain

Ve zcela decentralizovaném prostoru, kde nikdo nedrží značné množství energie, není místo pro zprostředkovatele a třetí strany, které se zabývají dodržováním předpisů a konsensem.

Konsensu je dosaženo pomocí přednastavených mechanismů, které se nespoléhají na lidský zásah.

Totéž platí pro dodržování a provádění programů: inteligentní smlouvy jsou naprogramované implementace těchto konceptů, které odstraňují potřebu lidí držet tento druh moci.

 

Jak funguje smart contract (chytrý kontrakt)?

Vědět, co je to inteligentní kontrakt, však nemusí nutně vysvětlovat, jak přesně funguje. Pojďme se na princip fungování inteligentních smluv podívat zblízka.

Chytré kontakty se skládají z různých funkcí, které jsou na nich definovány. Uživatelé s nimi interagují zasláním transakce, která spouští určitou funkci.

Každá z těchto funkcí je definována podrobně, takže uživatelé přesně vědí, co se chystají učinit.

Uživatelé sítě definují chytré kontrakty (smart contracts).

Kdokoli, kdo umí kódovat v inteligentním smluvním jazyce, může psát své vlastní kontrakty – tedy pokud má dostatek nativních coinů dané sítě (například nativní ether v síti Ethereum).

Samotná cena závisí na síti, na kterou je kontrakt nasazen a na jejích podmínkách.

Příkladem v reálném světě by byla obchodní dohoda.

Jakmile obě strany hashují (kódují) podrobnosti (to, co každá z nich získává na oplátku, podmínky, jakékoli faktory, které by je mohly přimět k opětovnému projednání dohody), obvykle najdou neutrální třetí stranu, která zajistí, že je vše sepsáno i slovem.

Neutrální třetí strany však stojí peníze a nelze jim vždy věřit, že zůstanou neutrální nebo se prostě nebudou snažit vytěžit ze situace nějakou vlastní výhodu.

Nejjednodušším řešením by bylo úplné odstranění této třetí strany.

Ale kdo pak bude působit jako prostředník?

Proto lidé vždy upřednostňovali neutralitu, které mohou dosáhnout pouze stroje.

Současný technologický pokrok stále více upřednostňuje stroje, které nemají své vlastní preference a zájmy, takže se jim často věří, že jsou nejlepším řešením těchto problémů.

Jinými slovy, programování inteligentní smlouvy umožňuje všem zúčastněným stranám veřejně a transparentně hashovat podrobnosti obchodu (protože chytré kontrakty nejsou schopny dělat něco, co nebylo výslovně zakódováno), čímž zabrání možnému zneužití.

To také snižuje celkové náklady, protože kódování a pozdější spuštění chytrého kontraktu je ve srovnání s náklady na právníka relativně nízké.

Smart contracts zaručují, že vše bude provedeno přesně tak, jak bylo zakódováno. Protože se nejedná o příliš složité programy, lze tyto kódy často přečíst a porozumět jim s některými základními znalostmi programování.

To je důležité pro usnadnění dobrého pracovního vztahu s ostatními účastníky v síti.

 

K čemu lze smart contracts použít?

Jednou z největších výhod inteligentních kontraktů je, že je lze použít prakticky na cokoli, pokud je možné je naprogramovat. Některé případy použití jsou samozřejmě častější než jiné.

Mezi příklady použití patří například:

Digitální identita

V době nejistého zajištění soukromí na internetu panují obavy z toho, jaké údaje sdílíte se společnostmi, jejichž webové stránky navštěvujete.

To lze snadno vyřešit prostřednictvím chytrých kontraktů, díky kterým může sdílet vaše předvolby pro účely úpravy obsahu, aniž by byly skutečně sděleny vaše osobní údaje.

 

Cenné papíry

Finanční sektor jako celek trpí mnoha nesrovnalostmi mezi různými stranami, zejména pokud jde o držení cenných papírů a obchodování s nimi.

Automatizací všeho prostřednictvím chytrých kontraktů bylo možné zprostředkovatele úplně odstranit.

Program by poté převzal výplatu dividend nebo jiných automatických plateb, správu odpovědnosti a zefektivnění pracovního toku.

 

Půjčky a hypotéky

Tyto záležitosti jsou pro mnohé často zdrojem frustrace.

Implementace plateb za chytré kontrakty by znamenala snížení celkových nákladů, které obvykle jdou třetí straně, pomohla by udržovat výhodnou úrokovou sazbu a zajistit, aby ve smlouvě neexistoval žádný drobný tisk, který by bylo možné využít.

Nastavení automatických měsíčních plateb může dále zjednodušit celý proces pro všechny účastníky.

 

Dodavatelský řetězec

Od sledování inventáře po automatické aktualizace všem zúčastněným stranám může implementace chytrých kontraktů zlepšit transparentnost a výrazně snížit prostor pro potenciální podvody.

 

Úschova

Stejně jako u jiných činností, které vyžadují zapojení třetích stran, je úschova také jednou z těch, které by mohly těžit z automatizace.

Díky chytrým kontraktům jsou finanční prostředky drženy na bezpečném místě, dokud nebudou splněny všechny podmínky pro jejich uvolnění.

To může téměř eliminovat riziko krádeže a podvodu a současně udržet vše plně transparentní a především cenově dostupné.

 

Systémy zdravotnictví

Lékařská data jsou vysoce citlivá a většina jurisdikcí má zákony, které je chrání před neoprávněným přístupem.

Používání chytrých kontraktů může nejen chránit tato data, ale také umožňuje jednotlivcům rozhodnout, kdo k nim může získat přístup.

V konečném důsledku by lidé mohli lékařským výzkumníkům poskytnout přístup k jejich údajům za poplatek, což by eliminovalo značné množství etických obav všech zúčastněných stran.

 

Platy

Podniky udržující placené zaměstnance by mohly ušetřit značné peníze automatickým vyplácením. I když musí vzít v úvahu dny volna, tyto změny lze rychle a snadno vylepšit.

Koncept by mohl fungovat i pro zaměstnance placených od hodiny.

Výše uvedený seznam případů použití chytrých kontraktů není zdaleka vyčerpávající. Slouží však k představení široké škály použití této technologie.

Se správnou infrastrukturou by se mohly chytré kontrakty používat k dalším účelům než zde popsané případy použití.

 

investice do bitcoinu přes platformu eToro

 

Výhody inteligentních kontraktů

Mnoho výhod, které chytré kontrakty nabízejí podnikání, lze odvodit z toho, co jsme si již výše ukázali. Na druhou stranu některé jdou nad rámec toho, co může být zpočátku zřejmé.

Podívejme se na ně blíže.

Důvěra

Nebo, přesněji řečeno, nedůvěra znamená, že nemusíte nikomu implicitně důvěřovat, že podmínky, které jste nastavili, budou provedeny.

Jelikož chytrý kontrakt nemůže jednat autonomně, můžete si být jisti, že vše se stane přesně tak, jak je napsáno.

 

Bezpečnost

Kryptografie, koncept, na kterém je postaven blockchain (a inteligentní kontrakty, v širším smyslu), udržuje vše mnohem bezpečnější než mnoho jiných technologických řešení.

 

Rychlost

Používání chytrých kontraktů je významným krokem od ruční manipulace se vším, co lze automatizovat.

Zejména v případě zprostředkovatelů, kteří si mohou v závislosti na svých vlastních postupech účtovat čas. Přechod na chytré kontrakty tak šetří čas.

 

Úspory

Stejně jako u aspektu rychlosti vám odstranění interference třetích stran také ušetří peníze, které byste zaplatili za jejich služby.

 

Autonomie

Nespoléhání se na zprostředkovatele vám dává větší pravomoc rozhodovat sami nebo s jinou zúčastněnou stranou o tom, co přesně má váš chytrý kontrakt činit.

Kromě toho je s menším počtem účastníků také výrazně snížena pravděpodobnost, že někdo něco učiní chybně nebo omylem.

 

Přesnost

Pokud není chyba předem naprogramována do chytrého kontraktu, není fyzicky možné dělat nic jiného než to, co je napsáno v jeho kódu.

 

Transparentnost

Nejenže si budete moci přečíst chytrý kontrakt a zjistit, zda byl napsán v souladu s tím, co jste chtěli nebo potřebujete, ale skutečnost, že je uložen v blockchainu, znamená, že budou viditelná také všechna relevantní data.

Pro podniky to může urychlit procesy auditu.

 

Snadné pochopení (a použití)

Je pravda, že kód lze psát neuvěřitelně matoucími způsoby.

Vysoce kvalitní kód však bude snadno srozumitelný a použitelný, což znamená, že bude jejich čtení mnohem snazší než se probírat dlouhými právními dokumenty.

 

Další výhody používání inteligentních smluv budou záviset na individuálních případech osobního použití. Nicméně nejdůležitější je skutečnost, že chytré kontrakty všechno výrazně usnadňují.

 

Možné nevýhody inteligentních kontraktů

Žádná technologie samozřejmě není všelékem. To platí i pro blockchain a chytré kontrakty.

Jelikož jsou stále relativně nové a řeší dlouhodobé problémy v mnoha průmyslových odvětvích, často se od nich očekává, že budou schopny dělat mnohem více, než je reálně možné.

Zde jsou některé problémy, kterým mohou chytré kontrakty čelit:

 

Nejsou právně závazné

Navzdory svému názvu nejsou inteligentní smlouvy nutně skutečnými smlouvami. Nemusí obstát u soudu, ale to se může případ od případu měnit.

 

Regulační nejistota

Neboť je technologie tak nová, často neexistují žádná její vládní nařízení.

 

Zdanění

Jakým způsobem danit chytré kontrakty? Ani toto pole ještě není plně zmapováno.

Zatímco některé chytré kontrakty mohou mít precedens v tradičním financování, vzestup kryptoměn přinesl do daňového sektoru některé nové faktory.

 

Řešení chyb

Žádný kód není dokonalý a chyby se stávají i těm nejlepším kodérům. Některé z nich si nemusí všimnout, dokud není příliš pozdě, a transakce v blockchainu jsou nevratné.

Jinými slovy, chyby mohou být nákladné.

 

Odstoupení od smlouvy

Protože inteligentní smlouvy jsou zcela doslovné, často neexistuje způsob, jak je zrušit, jako byste to udělali u tradiční smlouvy, tj. u soudu.

 

Ne každý umí číst kód

Jednoduše řečeno, ne každý zná základy kódování. I když teoreticky by měli být inteligentní kontrakty přímočařejší než dokumenty na papíře, protože neumožňují drobný tisk.

 

Nemohou získat informace ze skutečného světa

Chytré kontrakty nemají přístup k informacím mimo blockchain, protože by to mohlo ohrozit konsenzus. K překonání této překážky se používají tzv. oracles.

Kdo jsou to „oracles“ si vysvětlíme níže.

 

Význam každé z těchto nevýhod, stejně jako výhody, které jsme uvedli, závisí na tom, k čemu jsou chytré kontrakty použity.

Vědomí těchto výhod a nevýhod vám pomůže učinit informované rozhodnutí, pokud uvažujete o používání chytrých kontraktů.

 

Kdo jsou to „oracles“?

Když jsme hovořili o blockchainu a chytrých kontraktech, několikrát jsme uvedli, že cílem obou je mimo jiné eliminovat spoléhání se na třetí strany.

Existují však situace, ve kterých tomu nelze zabránit.

Jednou z těchto situací je moment, kdy potřebujete informace ze skutečného světa, které se použijí pro chytré kontrakty, aniž byste je neustále hledali ručně.

Blockchainoví „oracles“ jsou takové třetí strany. Fungují jako spojovací článek mezi on-chain daty, což je blockchain, a off-chain, což je to, čemu říkáme skutečný svět.

To pomáhá rozšířit rozsah inteligentních kontraktů. Bez oracles by chytré kontrakty dokázaly fungovat pouze s informacemi, které mohou získat ze samotného blockchainu – a to není příliš.

Aby nedošlo k manipulaci s daty, jsou oracles také často decentralizováni. To znamená, že všichni posílají stejná data a data, která většina odeslala, jsou považována za správná.

Pokud se zjistí, že oracle je příliš často v rozporu s ostatními, lze jej považovat za škodlivý.

Existuje mnoho různých druhů oracles a typ, který je implementován, bude záviset na tom, co síť a její uživatelé potřebují.

 

Jak sepsat smart contract?

Chcete-li napsat chytrý/inteligentní kontrakt, musíte znát alespoň jeden programovací jazyk používaný pro tento účel.

Na blockchainu Ethereum máte na výběr ze dvou jazyků vhodných pro vývojáře: Solidity a Vyper.

Budete také potřebovat gas (jednotka, ve které se vyjadřují poplatky za jednotlivé úkony v síti Ethereum): čím složitější transakce v inteligentní smlouvě, tím více této jednotky bude potřebovat.

Každá transakce specifikuje množství jednotky gas, které je ochoten zaplatit za spuštění nějakého kódu, takže celková zaplacená částka odpovídá celkovému použitému gasu krát jeho cena.

Jak napsat inteligentní kontrakt bude záviset hlavně na tom, k čemu slouží. Čím je kontrakt jednodušší, tím rychleji to zvládnete, i když jsou vaše znalosti programování docela základní.

Existuje nesčetné množství výukových programů online, které vám pomohou začít.

Kontrakt musí být kompilován, než je nasazen na blockchain. Kompilace také pomůže zjistit, zda jste všechno napsali správně a zda funguje vše tak, jak má.

Chcete-li se dozvědět více, můžete navštívit na oficiální webovou stránku sítě Ethereum, která obsahuje mnoho podrobných vysvětlení, jak jejich inteligentní kontrakty fungují.

 

Mají smart contracts budoucnost?

Chytré kontrakty jsou způsob, jak automatizovat procesy, které by se jinak musely provádět ručně, se všemi bezpečnostmi, transparentností a neměnností, které technologie blockchain nabízí.

I když mají chytré kontrakty určité nevýhody, stále řeší skutečné problémy, což znamená, že vědět, jak je používat může být neocenitelnou dovedností.

Pro začátečníky je však pouhé pochopení jejich fungování vynikajícím výchozím bodem, který jim dává nad ostatními výhodu.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]