Worldcoin: kryptoměna výměnou za vaše biometrické údaje?

Společnost Worldcoin, která chce pomocí zařízení ve tvaru koule skenovat oči lidí výměnou za bezplatnou kryptoměnu, vystoupila z utajeného režimu.

Nová, kolektivně vlastněná globální měna, která bude spravedlivě rozdělena mezi co nejvíce lidí.

Tak se prezentuje projekt Worldcoin, jehož cílem je rozdělit vlastnictví kryptoměn a kontrolu těchto sítí mezi jejich uživatele.

Aby se nová měna dostala do rukou co největšího počtu lidí, umožní Worldcoin každému požádat si o její bezplatný podíl.

Je však třeba zajistit, aby každý člověk mohl prokázat, že je skutečně člověk (nikoliv bot) a že svůj bezplatný podíl Worldcoinu již neobdržel.

To ohlídá zařízení zvané Orb, které pracuje pomocí biometrie a zachycuje obraz očí člověka.

Ten je pak převeden na číselný kód pomocí něhož se zkontroluje zda se daná osoba již zaregistrovala. Pokud ne, obdrží svůj podíl Worldcoinu zdarma.

 

Worldcoin: Bude to fungovat?

Worldcoin, o jehož detailech poprvé informovala agentura Bloomberg v červnu, založili technologický investor Sam Altman, šéf skupiny pro umělou inteligenci OpenAI a bývalý prezident start-upového akcelerátoru Y Combinator, student teoretické fyziky Alex Blania a bývalý investiční spolupracovník Bridgewater Associates Max Novendstern.

Tato trojice již zaregistrovala 100 000 uživatelů po celém světě a do roku 2023 chce dosáhnout hranice 1 miliardy uživatelů.

Worldcoin chce rozdávat svou kryptoměnu prostřednictvím kryptopeněženky všem lidem na světě, ale potřebuje potvrdit, že uživatelé jsou skuteční lidé.

Za tímto účelem plánuje skenovat oči uživatelů pomocí chromatické koule zvané The Orb.

 

Worldcoin: A proč ne?

Upozorňuje na to jeden orlí anonymní uživatel Twitteru:

„V zásadách ochrany osobních údajů společnosti Worldcoin se uvádí, že mohou sdílet údaje ‚s třetími stranami, které mají legitimní důvod k jejich přístupu‘.“

„Celý systém jsme navrhli tak, aby zásadně zachovával soukromí,“ řekl Blania televizi CNBC.

„Samotný kód duhovky je jediná věc, která opouští orb. Neexistuje žádná velká databáze biometrických údajů.“

 

Kdo stojí za Worldcoinem?

Worldcoin, jehož hodnota se odhaduje na 1 miliardu dolarů, přilákal 25 milionů dolarů od investorů, mezi nimiž jsou hlavní americká kryptoburza Coinbase, velcí hráči ze Silicon Valley Andreessen Horowitz, miliardář a spoluzakladatel LinkedIn Reid Hoffman, majitel Coindesk Digital Currency Group a mladičký kryptoměnový miliardář Sam Bankman-Fried – a mnoho dalších.

Worldcoin sice má velké ambice, ale vzhledem k tomu, že lidé jsou stále citlivější na svá osobní data, mohl by mít problém dosáhnout svých vysokých cílů.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]