Monero (XMR) se podle tržní kapitalizace řadí mezi jednu z nejsilnějších kryptoměn na trhu.
Na jakém principu monero funguje a vyplatí se do tohoto altcoinu investovat?
Obsah článku
- Monero (XMR): Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně
- Co je to monero (XMR)?
- Jak monero funguje?
- Kdo jsou zakladatelé digitální měny monero?
- Co dělá monero jedinečným?
- Co udává hodnotu kryptoměny monero?
- Kolik mincí (XMR) je v oběhu?
- Jak používat monero?
- Těžba mincí monero
- Vyplatí se do monera investovat?
- Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
Monero (XMR): Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně
Bitcoin (a technologie blockchain) vytvořil zcela nový finanční systém, když byl spuštěn před více než deseti lety.
Decentralizovaná, transparentní účetní kniha odolná vůči cenzuře přináší řadu výhod, ale přináší také některé nevýhody – zejména pak nedostatek soukromí a anonymity.
Kdykoli provedete bitcoinovou transakci, čas, částka a adresy krypto peněženek, jsou v blockchainu navždy viditelné.
Ve skutečnosti mohou společnosti dokonce sledovat kryptoměny a mince na černé listině, o nichž se domnívají, že jsou zapojeny do trestné činnosti.
Tento nedostatek anonymity vedl k vytvoření „digitálních mincí na ochranu soukromí“, které poskytují anonymitu v různých případech použití, a jedním z nejznámějších je právě monero.
Co je to monero (XMR)?
Monero (XMR) je digitální měna fungující na principu peer-to-peer a zaměřující se na soukromí. Tento altcoin je navržen tak, aby byl nevystopovatelný a anonymní.
Transakci na blockchainu Monero nelze spojit s konkrétním uživatelem nebo skutečnou identitou.
Tento termín popisuje měnu, ve které je každá jednotka identická a vzájemně zaměnitelná s každou další jednotkou dané měny.
Takže zatímco bitcoiny zakoupené na burze Binance lze odlišit od bitcoinů zakoupených na Coinbase – a to prostřednictvím analýzy transakcí blockchain, dvě samostatné mince monero vypadají úplně stejně a nelze je rozeznat.
Kvůli tomu není monero oblíbený finančními institucemi a regulačními finančními orgány, neboť nemohou sledovat platby XMR ani shromažďovat údaje o jeho uživatelích.
Jak monero funguje?
Aby poskytlo soukromí a anonymitu, monero spoléhá na dva důležité koncepty: tajnou adresu a Ring Signature (digitální podpis).
- Tajné adresy umožňují odesílateli vygenerovat pro každou transakci jednorázovou veřejnou adresu jménem příjemce.
Příjemce však stále může pro příjem všech svých plateb používat jedinou veřejnou adresu, stejně jako bitcoin. Každý uživatel měny monero vygeneruje klíč soukromého zobrazení a klíč soukromých výdajů.
Klíč soukromého zobrazení jim umožní zobrazit všechny transakce spojené s jejich účtem, zatímco klíč soukromých výdajů je podobný soukromému klíči bitcoinů – slouží tedy k autorizaci plateb.
- Ring Signature je koncept z obecné kryptografie, který označuje digitální podpis, který může být podepsán kterýmkoli členem konkrétní skupiny lidí pomocí soukromých klíčů.
Kdykoli provedete transakci XMR, vaše peněženka monero vytvoří prsten z klíčů ostatních uživatelů, který vytáhne z blockchainu.
Pro každého, kdo sleduje, je nemožné určit, čí klíč byl použit k podpisu, což transakci anonymizuje.
Navíc již v lednu 2017 představil monero nový typ anonymní transakce (RingCT), která také skrývá hodnotu transakcí.
Kdo jsou zakladatelé digitální měny monero?
Počátky kryptoměny monero začínají vydáním dokumentu CryptoNote v roce 2012. Jednalo se o výzkumný dokument o kryptoměně od vývojáře Nicolase van Saberhagena, jehož skutečná identita není známa. Představila výše popsané kryptografické metody a navrhla novou formu elektronické hotovosti s názvem „CryptoNote“.
V červenci 2012 se bytecoin stal první kryptoměnou, která byla spuštěna na základě protokolu CryptoNote, a poté v roce 2014 z něho byla vytvořena nová měna – bitmonero, kterou dnes známe jako monero.
Monero nemá žádného zakladatele ani generálního ředitele. Pracuje na něm základní tým vývojářů, z nichž většina se rozhodla zůstat v anonymitě.
Jedním z mála vývojářů, který je známý podle jména, je Riccardo Spagni (vystupující pod přezdívkou FluffyPony), který byl hlavním správcem monera až do svého odstoupení v prosinci 2019.
Jako open-source projekt se monero k financování svého rozvoje spoléhá především na dary od komunity. Stovky lidí po celém světě podpořili projekt návrhy a financování prostřednictvím systému komunitních crowdfundingů (CCS).
Co dělá monero jedinečným?
Ačkoli anonymní vývojáři kryptoměny monero a základna otevřeného zdrojového kódu mohou připomínat populárnější bitcoiny, mezi těmito dvěma měnami existují určité zásadní rozdíly.
Jedním z nich je způsob, jakým se s aktualizacemi zachází.
Zatímco bitcoiny se zdráhají, pokud jde o aktualizace, i ty nejjednodušší upgrady vyžadující dlouhé implementační období před samotným spuštěním, software monera je naprogramován tak, aby se aktualizoval samostatně každých šest měsíců.
V roce 2018 se monero stalo první hlavní kryptoměnou, která nasadila tzv. „Bulletproofs – tedy technologii, která výrazně zlepšila efektivitu transakcí XMR a vedla k alespoň 80% poklesu velikosti průměrné transakce a dramatickému snížení poplatků koncového uživatele.
Ačkoli existuje mnoho dalších anonymních digitálních mincí, monero je možná nejznámější a má největší tržní kapitalizaci.
Ve výchozím nastavení také nabízí soukromí, na rozdíl od některých alternativ, jako je Zcash, který vyžaduje manuální přihlášení.
Co udává hodnotu kryptoměny monero?
Pro většinu uživatelů hodnota monera vychází z jeho soukromí a anonymity.
Nabízí uživatelům šanci provést kryptografickou transakci, kdykoli a z jakéhokoli důvodu chtějí, aniž by se museli obávat, že budou sledováni vládou, hackery nebo jakoukoli jinou třetí stranou.
Mince XMR také nemohou být na černé listině společností pro podezření z trestného činu, protože neexistuje způsob, jak je skutečně dohledat.
Kromě své hlavní funkce – tedy prostředku směny – může být monero také hodnotné pro investory, kteří se domnívají, že poptávka po soukromí se v budoucnu zvýší, čímž se zvýší i cena a celková tržní kapitalizace monera.
Kolik mincí (XMR) je v oběhu?
V současné době má XMR cirkulující zásobu 17 939 854.
Monero bude mít celkovou dodávku 18,4 milionu XMR, jejíž dosažení se očekává v květnu 2022, ale neexistuje skutečné maximální množství, protože i po tomto datu plánuje monero nadále emitovat 0,6 XMR na blok v procesu známém jako „zbytkové emise“, aby tak byli těžaři motivováni k napájení sítě.
Jak používat monero?
Kryptoměna monero slouží především jako prostředek anonymní transakce.
Tento typ transakce může být užitečná v různých situacích – třeba v případě podniků, které chtějí své dodavatele skrýt, občanů, kteří se snaží uniknout vládnímu útlaku, a průměrného člověka, který se chce při svých osobních nákupech jednoduše zbavit jakéhokoli druhu kontroly.
Těžba mincí monero
Síť Monero je založena na konsensuálním mechanismu proof-of-work (PoW), podobně jako je bitcoin a mnoho dalších kryptoměn, což motivuje těžaře k přidávání bloků do blockchainu.
Algoritmus, který tento systém spravuje, je navržen tak, aby byl odolný vůči aplikačně specifickým integrovaným obvodům (ASIC) – specializovanému těžebnímu zařízení, které poskytuje společnostem a bohatým jednotlivcům významnou výhodu oproti ostatním těžařům.
Více než 65 % hashovací síly pro bitcoiny pocházelo z těžařských farem ASIC v Číně, což se změní.
V roce 2019 monero upgradoval na algoritmus RandomX, který je optimalizován pro těžaře CPU (postačí notebook) a těžaře GPU (těžba probíhá pomocí samostatných grafických karet), což by teoreticky mělo udržet síť decentralizovanější.
Vyplatí se do monera investovat?
Zatímco bitcoiny možná již před deseti lety podnikly počáteční kroky směrem k soukromější digitální hotovosti, monero významně pokročilo ve skutečné finanční anonymitě.
Ačkoli je to jedna z mnoha soukromých mincí dostupných na trhu, mezi pokročilou kryptografií a funkcemi, jako jsou tajné adresy a digitální podpisy, spolu s odolností ASIC, si monero zajistilo své místo jako největší soukromá měna, co se tržní kapitalizace týče.
Kromě toho je monero řízeno komunitou, která se řídí více ideály než ziskem a věří, že soukromí je základním právem.
S tím jak se práva na ochranu soukromí v moderním světě stále více zhoršují, hodnota kryptoměn, jako je monero, se stává vyšší, a díky specializované komunitě a plánovaným pravidelným aktualizacím se do budoucna monero jeví jako nepřehlédnutelný hráč na krypto trzích.
Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]