Nejlepší kryptoburza a jak ji vybrat [2024]

V uplynulém desetiletí vzaly kryptoměny svět útokem a zájemcům o tuto technologii poskytly mnoho investičních příležitostí.

Oblíbenost kryptoměn vedla také ke vzniku nepřeberného množství kryptoměnových burz.

Jak se v nich zorientovat a vybrat si tu pravou?

Dnes tyto platformy k obchodování kryptoměn používá velké procento obchodníků.

V tomto článku se dozvíte, co je to burza kryptoměn, důležité vlastnosti, které by měla každá správná kryptoburza splňovat, a také to, jak tyto platformy fungují a čím se liší od krypto brokerů.

V neposlední řadě se dozvíte, jaké jsou klady a zápory krypto burz, různé typy a nejlepší burzy kryptoměn pro rok 2021.

 

Existuje vůbec nejlepší kryptoburza?

Vzhledem k obrovské rozmanitosti kryptoměn, které dnes na trhu fungují, není výběr té správné pro vaše potřeby žádným způsobem jednoduchý úkol.

Aby byl tento proces výběru jednodušší, níže naleznete seznam některých z nejlepších burz s kryptoměnou spolu s jejich funkcemi a výhodami.

 

Co je to kryptoměnová burza?

Krypto burzou lze nazvat online tržištěm, kde si můžete volně nakoupit a prodat kryptoměny výměnou za konvenční (fiat) měny nebo jiné kryptoměny.

Kryptoburza je obchodní platforma, která funguje jako prostředník mezi kupujícími a prodávajícími a za své služby si obvykle účtuje provizi.

Na rozdíl od tradičních burz, kde obchodníci kupují nebo prodávají aktiva, aby profitovali z měnících se cen, na kryptoměnových burzách lidé využívají fiat nebo krypto měnové páry a profitují z volatility na trhu s kryptoměnami.

 

Jak fungují kryptoburzy?

Chcete-li používat kryptoměnovou burzu, budete se u ní nejprve muset zaregistrovat a ověřit svoji totožnost v souladu s jejím ověřovacím procesem.

Proces ověřování se může u jednotlivých výměn lišit.

Zatímco některé kryptoburzy od vás nebudou požadovat nic víc než váš e-mail, jiné mohou vyžadovat, abyste před přihlášením na jejich platformu absolvovali přísné kontroly v rámci KYC (Know Your Customer), jako je nahrávání fotografií, ověření totožnosti a adresy atd.

Regulované krypto burzy fungují v souladu s opatřeními KYC (Know Your Customer), CFT (Combating the Financing of Terrorism) a AML (Anti-Money Laundering).

Třebaže je zcela na vás, zda používáte regulované burzy, na které dohlíží autorizované finanční instituce, či nikoliv – s regulovanými burzami vám hrozí nižní riziko podvodu.

Váš účet se otevře po dokončení procesu ověření. Poté na něj můžete vložit prostředky pomocí platební metody, kterou vámi zvolená obchodní platforma podporuje.

Burzy kryptoměn obvykle umožňují více metod vkladu i výběru, včetně debetních a kreditních karet, bankovních převodů, elektronických peněženek, jako je Paypal nebo Skrill atd.

Jakmile vložíte prostředky na váš účet, můžete je použít k obchodování s kryptoměnami, které jsou na platformě k dispozici.

Prostředky lze vybrat kdykoli v kryptoměně nebo fiat měně – a to podáním žádosti o výběr.

Kryptoburzy usnadňují obchodování s kryptoměnami prostřednictvím příkazů „Koupit“ nebo „Prodat“.

{etoroCFDrisk}% účtů retailových investorů přichází o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.

 

Kryptoburza vs. krypto broker

Pokud jde o obchodování s kryptoměnami, můžete to udělat dvěma různými způsoby – a to buď na burze kryptoměn nebo prostřednictvím krypto brokera (makléře).

Většina nezasvěcených však není schopna říci, v čem se od sebe liší. Pojďme se na ně podívat z blízka, abychom si rozdíly mezi nimi ujasnili.

 

Kryptoburza

Jak již bylo vysvětleno dříve, burza kryptoměn je v podstatě online tržiště, kde můžete nakupovat nebo prodávat kryptoměny od jiných obchodníků na základě jejich aktuální tržní ceny.

Burza funguje jako prostředník mezi kupujícími a prodávajícími a za své služby si účtuje poplatek – většinou v podobě obchodní provize.

 

Krypto broker

Oproti tomu stojí kryptoměnový broker, který je také online platformou a funguje jako prostředník mezi vámi a trhy s kryptoměnou.

Ceny kryptoměny jsou stanoveny brokerem a zahrnují malou prémii nad tržní cenu.

Výměna probíhá mezi kupujícím, prodávajícím a brokerem, nikoli mezi kupujícím a prodávajícím, což je případ burz s kryptoměnou.

Výhoda krypto brokerů spočívá v tom, že vám umožňují obchodování s pákovým efektem pomocí derivátových produktů, jako jsou futuresopcerozdílové smlouvy (CFD), veřejně obchodované fondy (ETF) a sázky na spready.

Díky pákovému efektu můžete obchodovat s většími pozicemi, aniž byste vázali hodně kapitálu.

Pokud byste chtěli dosáhnout stejné úrovně obchodování na burze kryptoměn, která většinou umožňuje obchodování bez páky, budete muset investovat či blokovat hodně kapitálu.

Klíčovou výhodou brokerských platforem je, že můžete spekulovat nad pohyby trhu a podle toho zaujímat dlouhé nebo krátké pozice.

Hlavní rozdíl mezi burzou a brokerem spočívá v typu obchodování, které svým uživatelům umožňují.

 

Druhy kryptoměnových burz

Existují různé typy krypto burz, které uspokojí různé typy obchodníků.

Níže jsou uvedeny čtyři hlavní typy burz kryptoměn, které na trhu naleznete:

Centralizované burzy (CEX)

Fungují docela podobně jako běžné burzy cenných papírů, přičemž ústřední orgán má úplnou kontrolu nad produktem, funkcí a službou.

Zajímavé je, že koncept centralizované burzy je v rozporu s tím, proč byly kryptoměny vynalezeny – měly osvobodit finanční svět od autoritativních a pravidel.

Fondy drží burza a dostupné obchody mohou být prováděny v podobě krypto-krypto, fiat-krypto nebo obojí.

 

Decentralizované burzy (DEX)

Jedná se o krypto burzy, které usnadňují peer-to-peer obchodování s kryptoměnami.

Všechny funkce krypto burzy, včetně burz aktiv, párování objednávek, knih objednávek a vkladů kapitálu, jsou decentralizované ve skutečném duchu kryptoměny.

Neexistuje žádný centrální server ani možnost slabého článku v řetězci, kvůli kterému by došlo k selhání.

 

Místní burzy

Jedná se o webové stránky, které fungují spíše jako místní prodejci, kteří od vás mohou nakupovat nebo prodávat kryptoměny za vaši místní měnu.

I když mnoho z nich poskytuje automatické příkazy k nákupu či prodeji, nenabízejí možnosti obchodování.

 

Fiat vs. čistě kryptoburzy

Burzy typu fiat-krypto jsou ty, kde si můžete koupit kryptoměnu pomocí fiat – tedy konvenční – měny.

Tyto typy burz jsou mimořádně populární mezi začínajícími investory do kryptoměny a umožňují snadný přístup ke kryptoměnám pro běžnou populaci.

Naopak krypto-krypto nebo čistě krypto burzy jsou trhy, kde můžete obchodovat pouze s kryptoměnami bez možnosti směny konvenční měny za kryptoměnu.

 

TIP: Ověřené kryptoburzy
Pro nákup, prodej a obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené společnosti eToro (velká recenze zde) nebo Coinbase (více informací zde)

 

7 klíčových bodů pro výběr nejlepší kryptoburzy

Výběr vhodné krypto burzy je nejdůležitějším krokem, který podniknete jako začínající obchodník s kryptoměnou nebo jako investor.

Je velmi důležité porozumět vašim očekáváním od obchodní platformy a tomu, jak chcete s kryptoměnami obchodovat.

Zásadní je důkladné prozkoumání jedinečných nabídek každé burzy, než si vyberete tu pravou právě pro vás.

 

Podívejme se na některá klíčová kritéria výběru, které byste měli vzít v potaz:

 1. Zákaznická podpora
  Burza by měla nabízet nepřetržitou (nejlépe) zákaznickou podporu prostřednictvím všech oblíbených komunikačních kanálů včetně e-mailu, telefonu, sociálních médií a živého chatu.
 2. Poplatky
  Celkové náklady na obchodování s kryptoměnami by neměly být ve srovnání s jinými platformami vyšší a burza by měla jasně vysvětlit svou strukturu poplatků.
 3. Zabezpečení
  Burza by měla k ochraně zájmů obchodníků využívat všechna možná a aktualizovaná bezpečnostní opatření, včetně dvoufázového ověření (2FA), pojištění aktiv, ověřování totožnosti atd.
 4. Snadné použití
  Kryptoburza by neměla být příliš obtížná a měla by mít jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní.
 5. Platební metody
  Kryptoměnová obchodní platforma vám bude k ničemu, pokud nenabídne metodu vkladu a výběru podle vámi preferovaného způsobu.
 6. Podporované mince
  Každá kryptoburza nabízí jinou škálu kryptoměn, které uspokojí různé typy obchodníků. Zajistěte, aby burza, kterou si vyberete, umožňovala obchodování s kryptoměnou, o kterou máte zájem.
 7. Ochrana osobních údajů
  Pokud jste někdo, kdo touží po vysoké míře anonymity, měli byste se obrátit na burzu, která nepožaduje mnoho osobních údajů.

 

Výhody a nevýhody kryptoburz

Výhody kryptoburz

 • Mnoho burz kryptoměn je uživatelsky přívětivých a je ideální pro nové obchodníky s kryptoměnami.
 • Díky přísným opatřením KYC přijatými některými z těchto platforem jsou burzy schopny nabídnout vyšší stupeň zabezpečení.
 • S kryptoměnami můžete obchodovat okamžitě po registraci.
 • Kryptoměnu musíte vlastnit, spíše než jen spekulovat o jejích cenových pohybech.
 • Decentralizované burzy často nabízejí vysokou míru anonymity.

Nevýhody kryptoburz

 • Bez ohledu na bezpečnostní opatření nejsou kryptoměnové burzy považovány za dostatečně bezpečné pro ukládání digitálních mincí.
 • Proces KYC může být na některých platformách velmi zdlouhavý a únavný.

 

Vyzkoušejte krypto na eToro

Obchodování na Binance

Na eToro máte k dispozici spousty kryptoměn pro jejich koupi či prodej.

Kliknutím na tento odkaz získáte více informací.

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované.
Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Jak si tedy správně vybrat nejlepší kryptoburzu?

Nejlepší burzy kryptoměn usnadňují nákup i prodej kryptoměn a významně přispívají k měnícímu se vnímání kryptoměn, peněz a finančního systému jako celku.

Kromě toho jsou tyto platformy i nadále nejpreferovanějším prostředkem pro nákup nebo prodej digitálních mincí pro většinu obchodníků a investorů.

Při výběru vhodné krypto burzy si pečlivě nastudujte co a za jakých podmínek daná kryptoburza nabízí a ujistěte se, že si účet zakládáte u regulované burzy s dobrým renomé, kde budou vaše digitální aktiva v relativním bezpečí.

{etoroCFDrisk}% účtů retailových investorů přichází o peníze při obchodování CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty svých peněz.