Připravuje se Španělsko na spuštění ETF na bitcoin?

Španělská nadnárodní finanční společnost Banco Santander hodlá vydat svůj vlastní burzovně obchodovaný fond (ETF) na bitcoiny.

Bitcoinové ETF se letos staly hitem, zejména od spuštění prvního futures fondu ve Spojených státech minulý měsíc.

Zájem o Bitcoin a další kryptoměny totiž roste nebývalým tempem.

Španělská banka Santander si uvědomuje potřebu uspokojit tuto poptávku a podle zpráv je v současné době v závěrečné fázi přípravy na spuštění Bitcoin ETF.

Pokud bude tento investiční nástroj schválen, bude prvním svého druhu, který španělská banka zavede.

Zajímavé je, že španělské regulační orgány se zdráhaly takový fond schválit, i když ETF zaznamenaly ohromující úspěch v různých částech světa.

Zatímco nejnovější vývoj přichází v době, kdy spuštění Bitcoin ETF podnítilo růst ceny podkladového aktiva, výkonná prezidentka Santanderu Ana Botin prozradila, že tento produkt zkoumají již delší dobu.

Přiznala také pomalý proces přijímání s odkazem na dodržování předpisů, regulaci i ochotu riskovat.

Výkonná ředitelka prohlásila:

„Jsme lídrem v oblasti kryptoměn. Vydáváme první dluhopisy na blockchainu. (..) Nyní se chystáme nabídnout kryptoměnové ETF.“

Botin v souvislosti s novým produktem neprozradila žádné další podrobnosti.

Je však důležité poznamenat, že žádné takové bitcoinové ETF dosud nebylo zaregistrováno u španělské agentury National Securities Market Commission (CNMV).

Proto stále přetrvávají obavy ohledně regulační jasnosti.

 

Regulační prostředí ve Španělsku

V poslední době zaznamenal zájem Španělska o kryptoměny obrovský nárůst, protože mnoho institucí se připravuje na zavedení iniciativ nebo o nich uvažuje, aby reagovaly na rostoucí poptávku ze strany účastníků trhu.

Právě minulý týden požádala španělská centrální banka finanční subjekty v zemi, aby podaly zprávu o svých obchodních vztazích s poskytovateli kryptoměnových služeb a expozici vůči digitálním aktivům.

Kromě toho španělský finanční úřad požádal banky také o informace o jejich plánech vydávat tokeny nebo nabízet různé služby, jako je úschova, obchodování nebo platební funkce pro kryptoaktiva, a podrobně popsal jejich plány do roku 2024.

Hlavním důvodem žádosti o údaje je snaha pochopit důsledky, které může mít současný „proces digitalizace a finančních inovací“.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]