Terra (LUNA): Vzhledem k tomu, že nejznámější kryptoměny, jako je bitcoin nebo dogecoin jsou extrémně volatilní, a tudíž nepředvídatelné, stále více roste zájem o tzv. stablecoiny – tedy digitální mince navázané na konvenční měnu.
Stabilních mincí je na kryptoměnovém trhu pouze hrstka – a je to právě síť Terra Luna a její stablecoin LUNA, které v poslední době poutají pozornost.
Přečtěte si o této blockchainové technologii a kryptoměně více a rozhodněte se, zda do ní investovat.
Cenové pohyby kryptoměn nelze s přesností předpovídat, právě proto se řada krypto investorů uchyluje k investování do předvídatelnějších stablecoinů.
V následujícím článku se zaměříme na krypto projekt Terra a její nativní stabilní minci LUNA.
Krypto projekt Terra vznikl v září 2018 a v současnosti je jeho nativní měna – LUNA podporována většinou renomovaných krypto burz a obchodních platforem.
LUNA je v současné době na 11. místě z hlediska tržní kapitalizace a řada krypto analytiků tomuto stablecoinu přisuzují slibnou budoucnost.
Tato kryptoměna se snaží vyhnout volatilitě bitcoinů a dalších hlavních kryptoměn – a to vázáním ceny na americký dolar.
Token Luna nedávno zaznamenal masivní zvýšení cen a stále vykazuje vzestupnou tendenci.
Právě proto mnoho investorů nyní minci LUNA považuje za možnou alternativu pro investice do stablecoinů.
Pojďme se detailně podívat na síť Terra a jeho nativní minci LUNA, abyste mohli učinit informované rozhodnutí o tom, zda se do tohoto krypto projektu vyplatí investovat.
Co je to Terra?
Terra je blockchainový protokol, který pohání kryptoměny, jako je Terra US Dollar (UST) a další digitální aktiva.
Protokol byl vytvořen společností Terraform Labs, kterou založili Daniel Shin a Do Kwon.
Stablecoin Terra US Dollar (UST) je navázán na americký dolar, což znamená, že jeho cena zůstává neměnná bez ohledu na jakékoli cenové výkyvy, ke kterým dochází v případě jiných kryptoměn, jako je bitcoin nebo třeba ether.
Na rozdíl od většiny ostatních kryptoměn na trhu není cena coinu Terra US Dollar (UST) založena na nabídce a poptávce, ale spíše na algoritmu, který ji udržuje vázanou na americký dolar USD.
Jako kryptoměna navázaná na fiat (konvenční) měnu by mohla Terra v průběhu času zvýšit hodnotu.
Co je to token Luna?
Luna je rezervní žeton, který je zapotřebí k podpoře stability Terry. Jednoduše řečeno, každý UST je podpořen jedním tokenem Luna.
To znamená, že pokud se počet UST v oběhu sníží, bude na trh zavedeno více tokenů LUNA, aby byla zachována stabilita UST.
Terra také slibuje, že veškerá LUNA použitá k zálohování UST bude pocházet z jejích rezervních tokenů.
To znamená, že všechny tokeny spálené uživateli by mohly potenciálně zvýšit hodnotu Luny, protože nabídka klesá, což vede k vyšší poptávce po této kryptoměně.
Pokud netušíte, co se skrývá pod pojmem „pálení mincí“ (z anglického coin burning), pak se jedná o způsob snížení počtu digitálních mincí v oběhu tím, že jsou odeslány do peněženky, která nemá přístupový klíč.
Bez soukromého klíče k těmto mincím nemůže nikdo přistupovat a jsou navždy ztraceny.
Pálení se primárně provádí za účelem kontroly ceny dotyčné mince – hodnota mince se tímto procesem zvyšuje.
Kromě amerického dolaru je Terra vázána také na jiné měny, jako je euro, britská libra, japonský jen a indická rupie.
Na jakém principu Terra funguje?
Jak již bylo zmíněno, Terra byla navržena tak, aby udržovala svoji cenu v amerických dolarech stabilní.
Tato stabilita vychází ze skutečnosti, že se UST nespoléhá na nabídku a poptávku, ale spíše na algoritmus, který spojuje každou jednotku s určitým počtem tokenů LUNA.
Tyto tokeny UST a LUNA jsou poté použity jako zajištění transakcí.
Následující příklad slouží pro ilustraci toho, jak daný algoritmus funguje:
Pokud je v oběhu 100 UST a tokeny LUNA se obchodují po 1 USD, znamená to, že jeden UST je podložen 1 tokenem LUNA.Pokud se cena tokenu LUNA zvýší na 2 USD, zdvojnásobí se také počet tokenů LUNA potřebných k podpoře jednoho UST.
Algoritmus se tak automaticky upravuje, aby bylo zajištěno, že každý UST bude vždy podpořen odpovídajícím počtem tokenů LUNA.
Díky tomu je Terra stabilní a minimalizuje kolísání cen, což snižuje stres uživatelů, kteří investují do kryptoměn za účelem obchodování nebo z jiných důvodů.
Historický vývoj cen Terra
Digitální mince Terra je relativně nová, což znamená, že její cenová historie neobsahuje velké množství dat k analýze. Obchodovat se začala až v roce 2019.
V prvních dvou letech Terra však nevykazovala mnoho aktivit, a její mince LUNA se většinou obchodovala pod 1 USD – a to až do konce ledna 2021.
Třebaže tedy Terra zezačátku nevzbuzovala velký zájem investorů, v lednu 2021, kdy se většina kryptoměn těšila z celotržního býčího trhu, však cena Terry rychle vyskočila a ta se tak stala jednou z nejrychleji rostoucích kryptoměn.
Na konci ledna 2021 se mince prodávala za pouhých 0,8704 USD s 24hodinovým objemem obchodování kolem 21,91 milionu USD.
Na začátku února však cena dosáhla 2,6846 USD a denní objem obchodování raketově vzrostl na více než 116 milionů USD.
O několik dní později – konkrétně 8. února 2021 se cena Terry ztrojnásobila na 6,4373 USD, poté v polovině měsíce klesla pod 6 USD.
Poté několik dní cena Terry kolísala, než v září 2021 opět vzrostla a dosáhla svého historického maxima ve výši 44,34 USD.
V době psaní tohoto článku se cena pohybuje kolem 40 USD s denním objemem obchodování 0,8 miliardy USD a tržní kapitalizací 16,2 miliardy USD, což Terru řadí na 11. místo na trhu.
Jaká je cenová predikce Terry (LUNA)?
V dlouhodobém horizontu se očekává, že cena mince UST zůstane stabilní, nebo dokonce poroste.
To lze přičíst tomu, jak nezávisí na nabídce a poptávce, ale spíše na algoritmu, který udržuje hodnotu vázanou na fiat měnu – v tomto případě americký dolar.
Token Terra může mít volatilnější budoucnost jednoduše kvůli své roli při podpoře stability mince UST.
Luna však může být schopna najít stabilní obchodní cenu a být zařazena mezi některé slibnější stablecoiny na trhu s kryptoměnami.
Na základě některých předpovědí se může očekávat, že cena Terra (LUNA) se do konce roku 2022 bude obchodovat kolem 45 až 60 USD a v roce 2023 může vykazovat ještě větší růst, protože platforma Terra stále získává na oblibě a její uživatelská základna exponenciálně roste.
Jak investovat do Terry (LUNA)?
Terra může být vhodnou krypto investicí pro ty, kteří hledají stabilní coin s relativně nízkou cenou.
Platforma Terra je v současnosti testována několika blockchainovými projekty a v kryptokomunitě si získává své vlastní příznivce.
Pokud hodláte kryptoměnu krátkodobě obchodovat, nebo ji naopak dlouhodobě držet, můžete si LUNU koupit na několika kryptoburzách, jako je Binance či Coinbase.
Obecně jsou doporučovány tři hlavní způsoby, jak investovat do projektu Terra a její nativní mince LUNA:
- Dlouhodobé držení (tzv. hodling)
- Obchodování (trading)
- Půjčování mincí a vydělávání úroků (tzv. staking)
Pojďme si v následujících odstavcích jednotlivé metody blíže představit.
Máte-li zájem o dlouhodobou investici, pak vaší nejlepší volbou bude token UST.
V současnosti se obchoduje za dobrou cenu a má vysokou likviditu, což znamená, že jej lze snadno koupit nebo prodat, kdykoli budete potřebovat.
Pokud však chcete rychle vydělat, pak může být Terra (LUNA) lepší volbou, protože má potenciál získat časem hodnotu vyšší hodnotu.
Chcete-li koupit tokeny LUNA, můžete tak učinit prostřednictvím jedné z kryptoměnových burz, která tuto měnu podporuje.
Třetí možnost investování do Terry spočívá v půjčování vašich digitálních mincí – tzv. stakingu.
Můžete si koupit tokeny LUNA a nechat si je v peněžence, abyste z jejich držení získali denní dividendy.
To může být v dlouhodobém horizontu dobrý nápad – a to pokud plánujete používat platformu, ale určitě to není cesta k rychlým ziskům.
Chcete-li se dozvědět podrobnosti o každé z těchto metod, pokračujte ve čtení níže.
Držení (hodling)
Pokud se na trhu s digitálními aktivy již nějakou dobu pohybujete, pak jistě víte, že hodling představuje pravděpodobně nejjednodušší a nejpřímější způsob, jak investovat jakékoliv mince – což platí i v případě Terry.
Jednoduše nakupte mince LUNA online na jedné z krypto burz, kde se s nimi obchoduje, a uložte je, dokud jejich cena nebude vyšší, než na jaké jste nakoupili. Pak je se ziskem prodejte.
Pamatujte, že držení coinů znamená, že vaše investice nebude bezprostředně ovlivněna nejnovějšími výkyvy trhu, ale budete muset počkat (klidně i několik let), než mince zvýší svoji hodnotu.
Vzhledem k tomu, že je holding ve své podstatě velmi jednoduchý, je vhodný i pro začínající krypto investory.
Strategie holdingu (dlouhodobého držení) v kostce:
- Kupte si tokeny LUNA na burze, která tuto kryptoměnu podporuje.
- Uložte tokeny do své osobní peněženky, abyste je měli v bezpečí.
- Počkejte, až jejich cena poroste.
- Se ziskem tokeny prodejte.
V tomto případě si budete muset pořídit bezpečnou krypto peněženku, ve které můžete vaše tokeny uchovávat.
Obecně existují tři typy peněženek, které můžete použít k uložení tokenů.
Tyto jsou:
- Hot peněženky: Jedná se o online peněženky, které se mohou připojit k internetu, ale je důležité si uvědomit, že ve srovnání s jinými typy úložišť nabízejí nejnižší úroveň zabezpečení.
- Cold peněženky: Jsou také známé jako offline peněženky, ve kterých si můžete ukládat své tokeny bezpečněji. Obecně jsou považovány za bezpečnější než horké (hot) peněženky, protože se nepřipojí k internetu.
- Hardwarové peněženky: Jedná se o fyzická zařízení, která mohou podporovat různé mince a tokeny. Doporučují se držitelům kryptoměn, kteří hledají nejvyšší úroveň zabezpečení.
Pokud nevíte, jakou peněženku si vybrat, můžete začít s výchozí softwarovou peněženkou Terra, známou jako Terra Station.
Pro lepší a bezpečnější uchování vašich tokenů však doporučujeme hardwarovou peněženku Ledger Nano S.
Obchodování (trading)
Pokud máte zájem získat ze své investice vytěžit větší zisk, pak pro vás může být obchodování lepší volbou než samotné držení tokenů LUNA.
Obchodování tokenů spočívá v tom, že své tokeny LUNA prodáte, když je volatilita nízká, a koupíte je zpět, když cena začne znovu růst.
Pokud tak učiníte, můžete do budoucna zaznamenat větší zisk z vaší investice.
Mějte však na paměti, že obchodování není kryptoměn je velmi riskantní a vyžaduje analýzu cenových trendů kryptoměn a sledování tržních novinek, abyste se udrželi v obraze.
To vám umožní maximalizovat zisky a minimalizovat ztráty. Nicméně před investováním do tokenů LUNA byste se měli o obchodování s kryptoměnami dozvědět co nejvíce informací.
Obchodování s tokeny Terra obecně doporučujeme pouze tehdy, pokud již máte nějaké zkušenosti s obchodováním na kryptoměnovém trhu.
V opačném případě můžete své mince buď držet (strategie hodlingu), nebo půjčovat (staking).
Půjčování (staking)
Třetí způsob výdělku v rámci sítě Terra je půjčování vašich tokenů, což je aktivita, při které investoři vloží určité množství mincí do validátoru nebo fondu, aby získali odměnu.
Půjčování se tedy liší od držení, protože se nejedná o pouhý nákup tokenů LUNA. Místo toho budete odměněni určitým počtem tokenů v závislosti na tom, kolik jste jich použili ke stakingu.
To ze stakingu činí skvělou příležitost pasivního příjmu a alternativu k pouhému držení, který závisí pouze na přírůstku hodnoty.
Hlavní výzvou, se kterou se investoři potýkají, pokud jde o staking, je skutečnost, že potřebují dostatečnou zásobu mincí LUNA, aby se jim staking vyplatil.
Před použitím této metody k vydělávání tokenů Luna doporučujeme přečíst si více o samotném stakingu.
Představuje Terra (Luna) dobrou investici?
Jen před dvěma lety se Terra nacházela mimo top 50 kryptoměn, nicméně nyní jí patří 11. místo, co se tržní kapitalizace týče.
Ačkoli se kryptoměna používá převážně na domácím poli v Jižní Koreji, rychle se stává jednou z nejpopulárnějších kryptoměn.
Představte si, že byste před rokem do LUNY investovali 1 000 USD – nyní by vaše investice dosahovala hodnoty přes 40 000 USD. To je věrohodná návratnost 4 000 % za jeden pouhý rok.
Jedním z důvodů rostoucí ceny je skutečnost, že se Terra používá v reálném životě a stále rozšiřuje své případy použití.
Platforma Terra je zodpovědná za řadu projektů.
Patří mezi ně například CHAI, což je služba, která vám umožňuje provádět transakce na mobilním zařízení pomocí blockchainové sítě Terra.
V srpnu 2021 vykazovala služba CHAI každý den více než 50 000 aktivních uživatelů, kteří denně prováděli přibližně 100 000 transakcí.
Dalším projektem je Terraswap, což je burza, která usnadňuje krypto obchodníkům převádět různé kryptoměny bez použití centralizovaného zprostředkovatele.
Dále je tu Achor, což je protokol o spoření a půjčování, který je založen na blockchainu Terra.
Obecně platí, že pokud se síti Terra podaří úspěšně proniknout za hranice Jižní Koreje do dalších zemí, jako jsou Spojené státy, bude se jednat o ještě perspektivnější investici.
Naštěstí v tomto ohledu již došlo k určitému pokroku.
Například mince Terra USD byla nedávno přidána na Coinbase, což by mohlo pomoci výrazně rozšířit její používání a následně zvýšit hodnotu.
Na druhé straně existují určité výhrady k investování do kryptoměny Terra.
Mezi nevýhody takové investice patří zejména:
- Skutečnost, že se jedná o relativně novou kryptoměnu a její trh je velmi konkurenceschopný s několika slibnými kryptoměnami, jako je Cardano.
- Vládní předpisy, které se zdají být nyní více zaměřeny na stablecoiny, jako je Terra. To se může v budoucnu potenciálně změnit, ale je to něco, co investoři budou muset zvážit.
Terra (LUNA): Ano či ne?
Pokud hledáte dlouhodobou investici, pak je Terra rozhodně digitální aktivum, které stojí za uvážení.
V současné době je Terra zařazena mezi 15 největších kryptoměn podle tržní kapitalizace a její hodnota i nadále roste.
Její rostoucí úspěch úzce souvisí s rozšiřujícími se způsoby použití.
Nicméně v případě, že hledáte rychlou investici, pak Terra nebude tím nejlepším řešením, protože není tak populární jako jiné kryptoměny.
Navíc existují určité nejistoty ohledně vládních předpisů, které by mohly mít v budoucnu vliv na hodnotu mincí Terra.
Jinak se zdá, že dlouhodobé potenciální zisky převažují nad riziky, a proto se Terra (LUNA) jeví jako jedna z vhodných digitálních mincí, do kterých z dlouhodobého hlediska investovat.
Nicméně rozhodnete-li se koupit tokeny LUNA, proveďte dostatečný průzkum, abyste se ujistili, že jsou pro vaše investiční portfolio opravdu to pravé.
Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]