Útok na bitcoin.org

Nejnovější obětí bitcoinového ransomwaru je samotný bitcoin. Původní bitcoinová webová stránka Bitcoin.org založená samotným tajemným tvůrcem bitcoinu Satoshi Nakamotem byla zasažena „ohromujícím útokem“ a údajně bylo požadováno výkupné ve výši 0,5 bitcoinu – v dnešních cenách asi 17 000 dolarů.

„Bitcoin.org byl zasažen naprosto masivním DDoS útokem s požadavkem výkupného poslat bitcoin nebo budou pokračovat,“ napsal na Twitteru provozovatel webové stránky známý pod pseudonymem Cøbra. „Myslím, že takhle uražený jsem už dlouho nebyl.“

Útok DDoS (distributed denial-of-service) je prováděn tak, že hostitelská stránka nebo její infrastruktura je zahlcena požadavky, které ji znepřístupní běžným uživatelům. Kdo za útokem stojí, není známo.

Bitcoin.org, vzdělávací zdroj, který byl poprvé zaregistrován v srpnu 2008, pomáhá lidem zapojit se do bitcoinu tím, že poskytuje informace o tom, kde ho lze koupit, a vysvětluje případy jeho použití a technické aspekty.

Útok je druhou ranou pro bitcoin.org a osobu Cøbra během několika týdnů. Minulý týden londýnský vrchní soud udělil hlavnímu vědci nChain a žadateli o identitu Satoshi Nakamoto, Craigu Wrightovi, rozsudek pro zmeškání poté, co se Cøbra odmítl dostavit na obhajobu a nepřál si odhalit svou identitu.

Soud rozhodl, že bitcoin.org musí přestat hostovat tzv. white paper. Ve Spojeném království je nyní na stránkách bitcoin.org místo bílé knihy o bitcoinech umístěn citát Satoshiho Nakamota:

„It takes advantage of the nature of information being easy to spread but hard to stifle“.