EOS je nativní kryptoměna blockchainu EOS.IO. Tokeny jsou vyžadovány pro přístup k síti EOS, což je operační software pro aplikace.
Díky tomu blockchain disponuje působivým rozsahem decentralizace a potenciálem pro škálovatelnost.
Co přesně je EOS, na jakém principu funguje a vyplatí se do této digitální měny investovat?
Obsah článku
- EOS: Co musíte vědět?
- Proč byl EOS vynalezen?
- Jak funguje síť EOS a jaké technologie za ním stojí?
- EOS aktuální cena a graf
- Fungují nativní tokeny EOS jako skutečné peníze?
- Poplatky a výdaje za využití sítě EOS
- Výhody EOS
- Lze EOS použít anonymně?
- Jak bezpečná je síť EOS?
- Jaké týmy pracují na vývoji sítě EOS?
- Jaké finanční instituce používají EOS?
- Těžba kryptoměny EOS
- Jak uchovat kryptoměnu EOS
- Vyplatí se do EOS investovat?
- Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování
- Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
EOS: Co musíte vědět?
Síť EOS.IO byla vytvořena v červnu 2018 společností Block.one, kterou založili Dan Larimer a Brendan Bloomer. Samotné tokeny byly veřejnosti nabídnuty rok předtím, v červnu 2017.
Na konci dubna 2018 dosáhla mince své dosud nejvyšší ceny na 22,89 USD. Ve srovnání s jinými kryptoměnami se EOS v současné době nachází mezi 30 nejsilnějšími digitálními mincemi, pokud jde o tržní kapitalizaci.
Larimer, tvůrce blockchainu, je dobře známý tím, že před založením projektu EOS pomáhal založit projekty Bitshares a Steemit. Pomohl také vyvinout koncept delegovaného protokolu Proof of Stake.
Proč byl EOS vynalezen?
EOS byl vytvořen s cílem vyvinout decentralizovanou platformu pro vytváření decentralizovaných aplikací (DApps) v dosud nevídaném rozsahu. EOS doufá, že se rozroste do takové velikosti, ve které nebude mít konkurenci.
Síť EOS je podobná jako Ethereum, nicméně Larimer a Bloomer věřili, že existuje řada aspektů, v nichž se chtějí zlepšit, a ve výsledku byli nuceni vymyslet vlastní mince.
Jejich deklarovaným cílem bylo, aby byla jejich síť schopna provádět miliony transakcí za sekundu bez jakýchkoli poplatků. To je něco, co Ethereum nenabízí.
Snažila se toho dosáhnout prostřednictvím delegovaného systému Proof of Stake (DPoS) pro schvalování transakcí.
Rozmanitost aplikací DApps dostupných v síti EOS je ohromující.
Od her přes meditační aplikace až po některé aplikace, jejichž cílem je pomoci zajistit univerzální zdravotní péči prostřednictvím technologie blockchain.
Jak funguje síť EOS a jaké technologie za ním stojí?
EOS běží na konsensu DPoS, kde je každý den vybráno 21 lidí jako ověřovatelů transakcí. Těchto 21 delegátů si komunita vybírá hlasováním.
To má řadu výhod.
Za prvé jsou delegáti zodpovědní za své činy, protože pokud komunita není s jejich výkonem spokojena, mohou být z funkce sesazeni.
Zadruhé, tím, že skupina ověřovatelů není početná, trvá ověření transakcí velmi málo času.
Jakékoli potenciální problémy s malou skupinou ověřovatelů jsou vyloučeny tím, že jsou každý den zvoleni znovu.
Nabídka EOS má 5% míru inflace, z čehož 1 % jde na konci roku k blokovým validátorům. To je motivuje k celoročnímu úsilí a pomáhá tak udržet jejich výkonnost.
Prostřednictvím delegovaného protokolu Proof of Stake (DPoS) je potenciál pro škálovatelnost obrovský.
Bez ohledu na to, jak velká se komunita stane, malý počet denních delegátů pro ověřování bloků umožní, aby rychlost transakcí zůstala neuvěřitelně rychlá. Platba ověřovatelů bloků sítě EOS odstraňuje potřebu transakčních poplatků.
EOS aktuální cena a graf
Fungují nativní tokeny EOS jako skutečné peníze?
Tokeny lze použít k výměně za jiné kryptoměny nebo jako úložiště hodnoty. Jako takové je lze považovat za „skutečné peníze“. Jejich skutečné použití je však v síti.
Poplatky a výdaje za využití sítě EOS
Transakce jsou v síti EOS zdarma. I když je třeba poznamenat, že při nákupu tokenů prostřednictvím třetí strany budou účtovány poplatky.
K nákupu tokenů EOS lze použít největší světovou sociální investiční síť eToro nebo jinou burzu kryptoměn. Spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) při nákupu EOS na eToro je 2,9 %.
Výhody EOS
- Nekonečné škálování: Síť má potenciál pro téměř nekonečné škálování. Protokol DPoS dokáže za sekundu usnadnit potenciálně miliony transakcí, bez ohledu na to, jak je síť velká. Je to proto, že skupina validátorů bude i nadále malá a efektivní, zatímco síť bude růst.
- Nejoblíbenější aplikace: Aplikace postavené na blockchainu EOS jsou populárnější, používají se častěji a mají vyšší objem transakcí než aplikace jeho konkurenční sítě Ethereum.
- Reakčnost: DPoS umožňuje síti reagovat na problémy. Pokud by k problému v síti došlo, mohli by validátoři bloku hlasovat o pozastavení aplikace, dokud nebude opravena. To umožňuje síti pokračovat jako obvykle.
- Decentralizovaný operační systém: Skutečnost, že se jedná o decentralizovaný operační software, umožňuje držitelům tokenů v podstatě vlastnit část sítě v poměru k tomu, kolika tokeny disponují. To vylučuje potřebu transakčního poplatku, který si účtuje konkurenční Ethereum.
Lze EOS použít anonymně?
Držitelé tokenů nejsou v síti anonymní. Jakákoli významná online výměna bude vyžadovat určitou formu procesu ověření totožnosti, aby bylo možné využívat jejich služeb sítě a nakupovat tokeny EOS.
Jak bezpečná je síť EOS?
Protokol DPoS by měl síť teoreticky zajistit relativně bezpečnou. Systém umožňuje negovat potenciální nebezpečí útoku tím, že validátoři aplikaci zmrazí.
Ke konci roku 2019 však došlo k dvěma útokům na síť. Jeden byl proti hazardní hře s názvem EOS.win.
Útok využil mezeru v kódu blockchainu, která hackerovi umožnila vytvořit velké množství odložených transakcí, což výrobcům bloků bránilo ve schválení platných transakcí.
Druhý útok byl od společnosti s názvem EIDOS, která vyslala program na blockchain, který uživatelům umožňoval generovat tokeny EIDOS.
Jediné, co uživatelé museli udělat, bylo odeslat transakce EOS v síti, což zase vygenerovalo tokeny EIDOS. To mělo za následek drastické zpomalení sítě se všemi novými transakcemi.
Jaké týmy pracují na vývoji sítě EOS?
- Eosphere: Společnost, která pomáhá podnikům vytvářet a vyvíjet aplikace, které běží v síti EOS. Společnost doufá, že vzbudí důvěru akcionářů i vývojářů aplikací tím, že pomohou integrovat technologii blockchain do tradičních podniků.
- EOS Studio: Je snadno použitelný vývojový software aplikací pro síť. Má výkonné nástroje pro editaci kódu a pro kontrolu chytrých kontraktů. Zvyšováním dostupnosti vývoje aplikací vývojáři doufají, že rozšíří počet vysoce kvalitních aplikací v síti.
Jaké finanční instituce používají EOS?
- Galaxy Digital Asset: Investiční fond, který se zaměřuje na technologii blockchain a má specifický fond pro EOS. Účelem fondu je podporovat a rozvíjet síť a zároveň investovat do týmů a podniků, které se snaží přijmout blockchainový software EOS.
- Fin Lab: Německá společnost, která pomocí technologií a odborných znalostí pomáhá budovat a rozvíjet další společnosti. Specializuje se na podporu začínajících FinTech společností, přičemž je blockchain EOS jednou z mnoha metod, které mají k dispozici k vylepšení procesů společností.
Těžba kryptoměny EOS
Kryptoměna se netěží. Místo toho se každý rok nabídka nafoukne o 5 %. Z toho se 1 % používá k vyrovnání tvůrců bloků z minulého roku. Pokud se někdo stane blokovým tvůrcem, může „vydělat“ EOS způsobem podobným těžbě.
Tokeny EOS lze uchovávat ve většině běžných peněženek na kryptoměny – ať už se jedná o online nebo hardwarové peněženky.
Jednotlivé typy peněženek EOS nabízejí různé výhody od zvýšeného zabezpečení po snazší přenositelnost. Zde je několik konvenčních typů peněženek.
- Ledger Nano S: hardwarová peněženka
- Trezor: hardwarová peněženka (zde ji koupíte přímo od výrobce)
- Atomic wallet: mobilní/desktopová peněženka
- Guarda wallet: mobilní/desktopová peněženka
- Exodus: desktopová peněženka
Existují také komunitní peněženky specifické pro EOS, které usnadňují ukládání tokenů a hlasování pro tvůrce bloků v síti. Zde jsou některé příklady:
- GreyMass voter wallet: desktopová peněženka
- Scatter wallet: desktopová a webová aplikace
- Guarda wallet: desktopová peněženka
Vyplatí se do EOS investovat?
Toto je osobní otázka, na kterou můžete odpovědět jen vy, po provedení dostatečného výzkumu. Pokud se zajímáte o vývoj DApps, pak je nezbytným předpokladem nákup tokenů EOS.
Pravdou však zůstává, že od svého vrcholu v dubnu 2018 cena EOS postupně klesala a zůstávala na relativně nízké úrovni.
Je třeba poznamenat, že ceny kryptoměny jsou volatilní a podléhají velkým denním změnám. Před investováním do EOS byste proto měli vždy provést dostatečný průzkum a nikdy neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit.
Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování
Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]