8 nejčastějších kryptoměnových scamů a podvodů

Jaké jsou nejčastější kryptoměnové podvody, čím se vyznačují a jak jim nenaletět se dozvíte v tomto článku.

Kryptoměny představují moderní investiční příležitost, která slibuje řadu výhod a velmi vysoké výnosy.

V mnoha ohledech – zejména ve spojení s růstem jejich hodnoty v poslední době – jsou kryptoměny vnímány jako velmi populární a nabízející rychlý zisk.

Tohoto ovšem využívají podvodníci, kteří právě na virtuální povaha tohoto investičního artiklu zakládají tzv. scamy, tedy schémata či strategie, které jim umožňují vydělávat na cizím majetku.

Scamy nemusí být primárně zaměřeny na vybrakování uživatelského konta s kryptoměnami, mohou být také nenápadným systémem, který z důvěřivějších investorů vyláká reálné finance.

Kryptoměnové scamy lze rozeznat na základě několika pravidel zejména proto, že využívají charakteristických postupů.

 

8 typologií kryptoměnových scamů

V současné době existuje více než 4000 různých kryptoměn, z nichž některé již ztratily svou hodnotu (obvyklé bývají označovány jako mrtvé mince).

Zároveň vznikají stále nové kryptoměny, proto může být celkem obtížné vyznat se v tom, které mince (tokeny) jsou zvláště pro investory-začátečníky vhodné či skutečně atraktivní.

Právě této skutečnosti využívají kryptoměnové scamy, které mohou jejich zakladatelům vydělat slušné peníze samozřejmě na úkor běžných obchodníků.

Mezi nejznámější schémata scamů patří:

  • podvodné ICO balíčky
  • mimoburzovní prodeje
  • mince darované přes sociální sítě
  • phishing
  • falešné aplikace a burzy
  • cloudová těžba kryptoměn
  • schéma Načerpej a uteč
  • Ponziho schéma

Každý z těchto systémů se vyznačuje specifickým postupem.

 

Podvodné ICO balíčky a schéma Načerpej a uteč

ICO neboli Initial Coin Offerings jsou legitimní nástroje pro financování start-upů.

Jedná se prakticky o velmi podobný princip jako u akcií – jednoduše se vytvoří nový token, který je nabízen investorům, jež mají zájem financovat rozvoj firmy s vysokým potenciálem zisku.

Problém je, že kryptoměnu může vytvořit prakticky každý a falešný projekt lze poznat především podle jeho popisu. Lidé, kteří do takové kryptoměny investují zpravidla o své finance přijdou.

Na podobném principu je pak založeno schéma Načerpej a uteč, které pracuje v podstatě s reálným projektem, na který je token založen, nicméně po provedení investic podvodníci jednoduše vezmou vklady a nechají kryptoměnu upadnout.

 

Mimoburzovní prodeje a sociální sítě

Takové prodeje kryptoměn probíhají především na sociálních sítích, není výjimkou, že je realizují především dobří známí.

Nicméně, pokud je výhodný prodej nabízen cizincem, měli byste se mít na pozoru a raději si dobře prověřit jeho identitu.

Obdobným způsobem fungují také falešné narozeninové dary, jejichž rozdávání probíhá přes sociální sítě – obvykle se k tomu využívá falešného účtu slavné osobnosti, která nabízí výhodnou směnu kryptoměny nižší hodnoty za vyšší například proto, že zrovna slaví narozeniny.

 

Phishing a falešné burzy

Phishing je velmi rozšířenou formou kryptoměnového scamu, která je obvykle dobře propracovaná.

Využívá buď zcela falešných stránek, do kterých se investoři registrují jako na burzu či aplikaci, nebo přímo klonují skutečné weby s cílem vylákat právě registrační údaje.

Tímto způsobem se pak mohou nabourat do digitální peněženky a kryptoměny převést na svůj účet. Phishing může budit dojem serióznosti zejména pokud za nimi stojí tým lidí.

Ti vás mohou kontaktovat telefonicky či prostřednictvím jiných komunikačních nástrojů a udržovat vás ve stavu očekávaných výnosů, dokud nedosáhnou potřebného zisku.

 

Těžba v cloudu

Pokud chcete kryptoměny těžit, je nutné k tomu mít speciální vybavení (hardware i software) a rozhodně budete muset vynaložit značné náklady také na energie, jelikož těžba vyžaduje kontinuální běh těžebních programů.

Tento aspekt obchází scamy, které nabízí možnost těžby v cloudu za definovaný poplatek, který je pro podvodníka výdělkem.

 

Ponziho schémata

Klasická pyramidová schémata se užívají také v prodeji kryptoměn. Jedná se o lákání potenciálních investorů na výhodné nabídky, které jsou jednoduše falešné.

Toto schéma vyžaduje, aby nově registrovaní doporučovali produkt dalším známým, kteří opět vkládají registrační poplatky a čekají na výnosy, které ovšem nedostanou.

 

Jak rozeznat kryptoměnový podvod?

Pokud jste se rozhodli obchodovat s kryptoměnami, nebo jste narazili na skvělou a výhodnou nabídku, je dobré si vše ověřit.

Podvod neboli scam lze poznat podle následujících charakteristik:

  • nabízené výnosy jsou obvykle nereálně vysoké
  • je po vás požadováno, abyste pozvali další osoby
  • je po vás požadováno, abyste zadali osobní údaje a soukromé klíče
  • kontaktují vás lidé, kteří vám budou nabízet výhodné obchody

 

Toto jednání je samo o sobě podezřelé, proto byste se před investicí měli zaměřit na:

  • ověření poskytovatele – v tomto velmi dobře poslouží tzv. white paper, kde najdete popis kryptoměny i jejích zakladatelů (vhodné je pak vyhledat jejich historii)
  • u ICO balíčků si zkontrolujte popis projektu i aktivitu společnosti
  • zkontrolujte si aktivitu kryptoměny na sociálních sítích (pokud neexistuje pravidelná aktivita, obvykle se jedná o podvod
  • zkontrolujte přístupnost zdrojového kódu kryptoměny
TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

Comments (No)

Leave a Reply