Gas na blockchainu Ethereum [vše o tomto poplatku zde]

Jak fungují poplatky za užívání jednotlivých blockchainů?

V tomto článku se podrobněji podíváme na poplatek gas zavedený na jedné z nejpoužívanějších sítí – Ethereu.

Jak poplatek gas v síti funguje, jak jej lze odhadnout a jakým způsobem ho můžete při transakcích v sítí Ethereum minimalizovat?

 

Gas je poplatek zaplacený za odesílání transakcí v síti Ethereum.

Ať už posíláte nativní digitální mince ether, převádíte jakoukoli jinou kryptoměnu kompatibilní s ERC-20, nebo v této síti provozujete chytrý kontrakt, měli byste počítat se zaplacením malého poplatku za transakci.

Tento poplatek se nazývá gas a níže si ho podrobněji vysvětlíme.

 

Co je to poplatek gas?

Pro pochopení kontextu je třeba vysvětlit původní význam anglického slova gas, které znamená benzín nebo palivo.

Podle vývojářského týmu, který stojí za krypto projektem Ethereum, je gas „palivem“, které umožňuje provozovat síť Ethereum, podobně, jako je třeba dávat benzín do tradičního automobilu nebo kamionu poháněného pohonnými hmotami.

Ale na rozdíl od naplnění vozu u pumpy existuje spousta složitých matematických a počítačových operací, které určují ceny tohoto poplatku a to, komu bude poplatek vyplacen.

Na fungování sítě Ethereum se podílí nespočet počítačů, jejichž majitelé jsou označováni jako „těžaři“, přičemž proces „těžby“ je velmi energeticky náročný.

Tito energeticky vytížení „těžaři“ sledují všechny minulé i aktuální transakce v síti.

Ti, kdo nakupují a prodávají v síti, musí těmto těžařům poskytnout poplatek, aby pomohli zaplatit náklady na elektřinu a počítač. Tak se zrodil poplatek „gas“.

 

Na jakém principu poplatek gas funguje?

Poplatek gas sítě Ethereum je udáván systémem nabídky a poptávky. Pokud je síť velmi zaneprázdněná transakcemi a těžaři se snaží udržet krok, ceny poplatku gas rostou.

Pokud v síti dochází k pomalejšímu období s přebytečnou těžební kapacitou, ceny naopak klesají.

Poplatky za plyn se obvykle měří v tzv. „gwei“ – což je nejmenší jednotka nativní mince ether (ETH). Jeden gwei se rovná 0,000000001 ETH.

Výše poplatku gas se také odvíjí od aktuální ceny populární kryptoměny ether.

Nejen, že ceny poplatku rostou a klesají s poptávkou na trhu, ale také se můžete sami rozhodnout, zda budete trpěliví a na transakci počkáte, abyste získali slevu, nebo si raději připlatíte, aby byla vaše transakce uskutečněna rychleji.

Uvědomte si, že tyto poplatky se nevztahují pouze na kryptoměnu ether. Další tokeny ERC-20, které také běží v síti Ethereum, vyžadují podobné poplatky, jako je gas.

Nicméně, síť Ethereum prochází zásadním upgradem na verzi 2.0. To má usnadnit rychlejší transakce s nižšími cenami poplatku gas.

Limit poplatku gas je maximální množství, které jste za poplatek ochotni za transakci zaplatit. Typický limit poplatku gas pro jednoduché převody ETH je 21 000 jednotek poplatku gas.

Složité transakce zahrnující chytré kontrakty, které k ověření vyžadují více výpočetní energie, mohou vyžadovat vyšší limit poplatku gas.

Například pokud nastavíte limit poplatku na 50 000 jednotek gasu pro převod ETH, který vyžaduje pouze 21 000 jednotek, získáte zbývajících 29 000 jednotek zpět.

Nastavíte-li limit poplatku příliš nízko, vaše jednotky gasu se spotřebují, ale úloha ověření zůstane neúplná.

Cenu poplatku gas a jeho limity stanoví investoři a právě oni určují celkové poplatky za transakce.

Názorně si to vysvětlíme na níže uvedeném příkladu:

Řekněme, že Tomáš chce převést 1ETH na Moniku. Pokud je limit poplatku 21 000 jednotek a cena poplatku činí 300 gwei, bude celkový poplatek za transakci následující:

Celkový poplatek = limit poplatku gas x cena poplatku gas = 21 000 x 300 gwei = 6 300 000 gwei nebo 0,0063 ETH

Z Tomovy peněženky bude odečteno celkem 1,0036ETH, přičemž 1ETH je převedeno Monice a 0,0036ETH jde těžaři.

 

Proč je nutné gas platit?

Pokud provádíte transakce v síti Ethereum, musíte ta ni zaplatit v podobě poplatku gas. Takto byla síť Ethereum a její fungování navrženy.

Nemusíte však kupovat jednotky gas ani nic platit předem. Cena poplatku gas se jednoduše přičte k vaší transakci.

Všichni účastníci sitě Ethereum, kteří převádí ether nebo jiné digitální měny ERC-20, tento poplatek zaplatili, třebaže si to třeba ani neuvědomili.

Nezapomeňte, že gas je vyčleněn od všech ostatních poplatků účtovaných například vaší preferovanou kryptoburzou, jako je Coinbase nebo Binance.

 

Jaké existují alternativy k poplatku gas?

Pokud za transakce nechcete platit poplatky gas, budete muset najít alternativní kryptoměnu. Měli byste však očekávat, že za jakoukoli krypto transakci zaplatíte nějaký druh poplatku.

Tak fungují blockchainy. Těžaři tak dostávají kompenzaci za odvedenou práci a výdaje, které jim vzniknou, aby vaši transakci zpracovali a usnadnili obchodování.

Pokud chcete ušetřit na poplatcích za kryptoměnu, zvažte altcoin, jako je Stellar Lumens, Nano, Dash nebo Iota.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody poplatku gas?

Výhody

  • Snadné použití: Poplatek gas je zabudován do sítě, takže sami nemusíte nic počítat ani předběžně plánovat, vše je spočítáno automaticky.
  • Není nutný žádný předprodej: K transakci nemusíte kupovat žádné jednotky gas dopředu. Poplatek se automaticky odečte z vaší propojené ethereum peněženky.
  • Podporuje mnoho kryptoměn: Gas je poplatek, který funguje v rozsáhlé síti Ethereum a vztahuje se nejen na nativní ether, ale i na ostatní kryptoměny běžící na tomto blockchainu.

Nevýhody

  • Možná vyšší cena: Chcete-li rychlou transakci nebo odeslat transakci během rušného období, mohou být náklady velmi vysoké.
    Užitečný web ETHGasStation vám pomůže určit, kolik přesně zaplatíte, než kliknete na tlačítko odeslání transakce.

 

Co poplatek gas znamená pro individuální investory?

Transakce v síti Ethereum vyžadují zaplacení poplatků gas. Jedná se o pobídku, kterou nabízíte těžařům v síti, aby si k ověření vybrali vaši transakci a upřednostnili ji tak nad ostatními.

Pokud nastavíte cenu transakčního poplatku gas příliš nízkou ve srovnání s cenou nabízenou pro jiné transakce, může se vaše transakce „zaseknout“ nebo zůstat nevyřízená.

Takto transakce zůstane, dokud ceny poplatku gas neklesnou a těžař nevyhodnotí vaši transakci jako vhodnou ke zpracování.

Vždy byste měli započítat poplatek gas do svých nákladů, které v rámci transakce očekávají.

Také je zapotřebí dávat pozor zejména na drahé poplatky gas u transakcí, které by mohly potenciálně dokonce zdvojnásobit vaše náklady.

 

Co byste si ze článku měli zapamatovat?

  • Ether a mnoho dalších digitálních coinů a chytrých kontraktů, které běží v síti Ethereum, vyžadují zaplacení poplatku gas.
  • Poplatky gas stoupají a klesají podle poptávky na trhu a typu transakce.
  • S upgradem Ethereum 2.0 se očekává pokles cen poplatků gas.
  • Pokud je vaše nabídka, kterou jste ochotni za poplatek gas zaplatit, příliš nízká, může se vaše transakce zaseknout nebo zůstat nevyřízená.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]