Stellar & lumen (XLM): Jaký je rozdíl a jak fungují

Stellar je decentralizovaná výpočetní síť postavená na technologii blockchain. Jeho nativní aktivum se nazývá lumen (XLM) a patří mezi nejrozšířenější a z hlediska tržní kapitalizace nejsilnější digitální měny na trhu.

Přečtěte si, jak přesně Stellar a lumen fungují a proč do nich investovat!

 

Stellar & lumen: Jaký je mezi nimi rozdíl a na jakém principu fungují?

 

Co je to Stellar?

Stellar je decentralizovaný platební protokol s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje rychlé přeshraniční transakce mezi jakoukoli dvojicí měn.

stellar znak

Stejně jako ostatní kryptoměny funguje pomocí technologie blockchain.

Jeho nativní aktivum, digitální měna, se nazývá lumen (XLM). XLM napájí síť Stellar a všechny její operace, podobně jako ether (ETH) napájí síť Ethereum.

Stellar (XLM) je decentralizovaná síť typu peer-to-peer, která je často považována za hlavního konkurenta jiné digitální měny – ripple (XRP).

Zatímco se ripple zaměřuje na banky, Stellar je forma platby navržená od základu s ohledem na masové užívání. Skvěle se hodí na rychlé a levné každodenní nákupy.

Myšlenka společnosti Stellar spočívá v tom, že kdokoli využívající její službu může převádět vše od tradičních měn po tokeny, které představují nová a stávající aktiva (dolary, eura, bitcoiny, akcie, zlato a další hodnotné tokeny).

 

Jak Stellar funguje?

Stellar funguje jako decentralizovaná síť serverů na blockchainu, přičemž každý server běží nezávisle. To znamená, že každý uzel je propojen, ale není monitorován žádným centrálním zdrojem.

Síť umožňuje transakce synchronizací a dosažením konsensu, což umožňuje širokou a rovnoměrnou distribuci hlavní knihy.

Kdokoli má povoleno stát se ověřovacím uzlem (serverem) a může tak učinit pomocí protokolu Stellar Consensus Protocol (SCP).

Stellar Consensus Protocol (SCP) je algoritmus, který ověřuje transakce. Umožňuje síti pracovat rychleji a efektivněji než většina blockchainů typu proof-of-work, na které je založen například bitcoin.

 

Stellar aktuální cena a graf

 

Stellar & lumen: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Občas můžete vidět Stellar označovaný jako „Stellar Lumens“. To je běžná chyba, neboť Stellar je síť, zatímco lumeny jsou její kryptoměnovou jednotkou.

Stellar je tedy decentralizovaná síť typu peer-to-peer a lumen (XLM) je token, který síť napájí. Navíc jsou nákup i prodej lumenů (XLM) nebo jejich výměna za jinou kryptoměnu extrémně rychlé.

 

Kdo jsou zakladatelé sítě Stellar?

Zakladatel kryptoměny lumen a spoluzakladatel sítě Stellar je Jed McCaleb. Je také zakladatelem Stellar Development Foundation, týmu vývojářů stojících za tímto krypto projektem.

McCaleb je dále v krypto sektoru známý jako tvůrce první velké bitcoinové burzy Mt Gox.

McCaleb byl nejprve technickým ředitelem společnosti Ripple Labs. Z projektu však odešel v roce 2013, kdy vytvořil vlastní síť Stellar.

 

Čím je Stellar výjimečný?

Síť Stellar a jeho nativní kryptoměna lumen nad ostatní hráče na krypto trhu vynikají – a to díky jedinečným funkcím, jako je:

  • Úplná decentralizace
  • Snadnost použití
  • Podpora více měn a typů aktiv
  • Rychlé transakce téměř zdarma

 

Jak je zabezpečena síť Stellar?

Síť Stellar je plně decentralizovaná, to znamená, že se kdokoli může stát uzlem validátoru.

Kromě toho Stellar vyřešil hlavní problém mnoha blockchainů s nulovými transakcemi – neplatné transakční spamování – a to implementací nepatrného poplatku za každou transakci.

Síla XLM spočívá v síti Stellar, která rozvíjí partnerství po celém světě. Platforma byla dokonce integrována se společností Samsung Mobile a na jejím seznamu partnerů dále figurují například IBM, Stripe, Wirex, SureRemit, Smartlands atd.

 

Jak investovat do Stellar?

Investovat a obchodovat můžete např. prostřednictvím tohoto brokera nebo této služby s kopírováním investorů.

 

Kolik mincí lumen je v oběhu?

Při uvedení na trh společnost Stellar vydala 100 miliard lumenů (XLM), přičemž celková dodávka ročně rostla o 1 %, dokud v oběhu nebylo 105 miliard lumenů. V roce 2019 však toto číslo kleslo na něco přes 50 miliard lumenů.

 

Jak si vybrat peněženku pro uchování mincí lumen?

Lumen je známá kryptoměna, která je podporována mnoha různými peněženkami. Každý uživatel si musí podle svých potřeb určit peněženku, která je pro něj ta pravá.

Na trhu existují různé typy kryptoměnových peněženek a každá z nich nabízí různé funkce a úrovně zabezpečení, aby zajistila bezpečnost digitálních mincí i soukromých klíčů.

Mezi hlavní typy kryptopeněženek patří: hardwarovésoftwarové a online peněženky.

Hardwarové peněženky jsou považovány za nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměny. Je to proto, že fungují offline, a tudíž nemohou být napadeny zvenčí skrz síť.

 

Závěr

Stellar je kryptoměna, která se snaží fungovat jako přeshraniční platební systém pro jakékoli digitalizované aktivum nebo měnu.

Většina uživatelů vnímá Stellar jako alternativu decentralizované sítě Ethereum (XRP), která se zaměřuje spíše na spotřebitele než na instituce. Jako taková má síť vysokou pravděpodobnost k dalšímu vývoji a cenovému růstu.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]