Bitcoin: Zlatá příležitost nebo prodělečná investice?

V průběhu let zažil bitcoin mnoho vzestupů i pádů.

Bitcoin – který někteří označují jako „digitální zlato“ stále roste na popularitě a je považován za nejhodnotnější kryptoměnu na světě – ostatně ze všech existujících digitálních měn má vůbec největší tržní kapitalizaci.

Představuje bitcoin výhodnou investici s vysokou návratnosti, nebo nepředvídatelné rizikové aktivum, od kterého je lepší dát ruce pryč?

Přečtěte si klady a zápory investování do bitcoinu a zjistěte, jak bitcoin nejlépe začlenit do vašeho diverzifikovaného investičního portfolia.

Bitcoin dobývá svět

Bitcoin, který byl spuštěn již v roce 2009, uvedl chod kryptoměnového trhu do pohybu.

Ačkoliv vznikla jako vůbec první kryptoměna na světě již před více než deseti lety, ohledně jeho vzniku existuje stále mnoho tajemství.

Ani tato skutečnost však nezpomalila bitcoinovou mánii, která okolo této digitální měny panuje.

Stále více obchodníků začíná více přijímat bitcoiny jako legitimní platební formu a některá města po celém světě mají pro kryptoměnu dokonce vyhrazené bankomaty.

Pro zajímavost jednou z prvních věcí, která byla za bitcoin nakoupena, byla v roce 2010 pizza, jejíž hodnota by dnes dosahovala více než 190 milionů dolarů.

Ačkoli jsou i nadále světové centrální banky a další finanční instituce ohledně bitcoinu skeptické, bitcoiny nepřestávají lákat důvtipné investory a nadšence do kryptoměny.

 

Na co si dát při investování do bitcoinu pozor?

Jako investor je důležité vytvořit rozmanité portfolio, které obsahuje bezpečnější i riskantnější investice.

V ideálním případě by investiční portfolio mělo zahrnovat výběr akcií, fixního příjmu a komodit, jako je zlato.

Ačkoli je přidání kryptoměn do portfolia považováno za relativně riskantní, dobré rozložení investic zabrání zbytečnému ohrožení vašeho kapitálu a ochrání vaše aktiva před ekonomickými turbulencemi.

Důmyslní investoři by měli usilovat o vybudování doplňkového a vyváženého portfolia, což v současnosti často zahrnuje kryptoměny.

Za uplynulý rok se vnímání bitcoinů pomalu začalo měnit.

Bitcoin zpočátku zůstával nepochopen a označován jako nedůvěryhodné digitální aktivum citlivé na extrémní krátkodobé výkyvy hodnoty.

Jelikož však bitcoin v současnosti podporují i velké a významné společnosti, jako je Microsoft nebo PayPal, a dokonce ho přijímají jako legitimní měnu, názory na bitcoin se začínají měnit.

I když bitcoiny v oblasti regulace čeká ještě dlouhá cesta, problémy s reputací, kterým bitcoin kdysi čelil, začaly pomalu ustupovat.

Navzdory tomu by investoři měli i nadále investovat do kryptoměny opatrně.

Jako relativně nová měna chybí historická data a analýzy, které lze použít k předpovědi dlouhodobého výkonu digitálních aktiv.

Na rozdíl od nekrytých měn, jako je americký dolar, britská libra, či euro, má bitcoin maximální zásobu přibližně 21 milionů digitálních mincí.

Tato pevně daná konečná nabídka bitcoinů vedla k přesvědčení, že se jedná o vzácné aktivum, které bude i nadále růst na hodnotě.

Jiní věří, že by se bitcoin nakonec mohl stát první skutečně globální měnou.

Vzhledem k jeho nepředvídatelnosti by se však investoři měli vyhnout „vkládání veškerého svého investičního kapitálu do kryptoměny“ a zvážit přidání dalších cenných komodit, aby tak co nejvíce diverzifikovali své portfolia.

 

Bitcoin vs. zlato

I když jsou oba omezenými zdroji, bitcoiny a zlato hrají v investičním portfoliu velmi odlišné role.

Mnoho lidí se rozhodlo investovat do kryptoměny kvůli zhodnocení kapitálu a protože její volatilita často vede k tomu, že je vnímána jako rychlý způsob vydělávání peněz.

Nicméně oproti zlatu se jedná o velmi mladé aktivum, jehož vývoj je jen těžce předvídatelný.

Zlato je však často považováno za nástroj uchování hodnoty a uložení bohatství.

Tento drahý kov hraje svou roli aktiva uchovávajícího hodnotu navzdory času – dalo by se říci, že je nesmrtelné a i v dnešní společnosti má stále svůj význam.

Ačkoli se jeho cena lišila, zůstala konzistentní a za posledních pět let se zvýšila v průměru o 49 %, což z něj činí bezpečný doplněk pro jakékoli investiční portfolio.

Obě aktiva se mohou velmi vzájemně doplňovat a investice do obou by mohly pomoci při budování portfolia, které těží z dlouhodobých i krátkodobých zisků, za předpokladu, že je vybudováno s rozmyslem a ochráněno proti možným rizikům ztrát.

Je důležité, aby ti, kteří chtějí do svých portfolií bezpečně začlenit zlato i kryptoměny, používali regulované poskytovatele – brokerské společnosti nebo kryptoměnové burzy.

V ideálním případě by měla být vámi vybraná obchodní platforma regulovaná některým z renomovaných finančních orgánů.

V případě kryptoměny je toto obzvlášť důležité, protože se stále jedná o nový a relativně neprozkoumaný prostor náchylný k podvodům a hackerským útokům.


TIP: mezi regulované brokery patří např. investiční a sociální platforma eToro nebo společnost Plus500, která je kótovaná na londýnské burze.


Zatímco novější kryptoměny, jako je dogecoin, se mohou investorům zdát atraktivní, jejich relativní novost na trhu znamená, že by při investicích měli postupovat opatrně, zejména dokud nebude známo více o jejich zranitelnosti vůči fluktuacím.

dogecoin

Investováním do zlata i bitcoinu mohou investoři také snížit riziko ztrát a zajistit, aby jejich veškerý kapitál nebyl svázán s vysoce rizikovou investicí, jako je bitcoin.

Pravidelnou přeměnou určité kryptoměny na stabilnější aktivum, jako je zlato, se investoři mohou potenciálně chránit před některými fluktuacemi měn, kterým mohou být vystaveni, pokud by jejich investiční portfolio bylo plně zaměřeno na bitcoiny.

Investoři, kteří investují poprvé, by měli předem provést dostatečný průzkum a případně dokonce vyhledat radu profesionálního poradce, aby se ujistili, že při investování postupují s rozmyslem a činí informované rozhodnutí.

 

Investovat či neinvestovat?

I když je pravděpodobné, že tu bitcoiny i nadále zůstanou a jejich popularita bude i nadále stoupat, investoři by měli do krypto aktiv investovat opatrně.

Dokud nebude zaveden konkrétnější regulační systém, zůstane kryptoměna extrémně volatilní.

Důmyslní investoři by měli zajistit vyváženost svých portfolií a kombinovat bitcoin s dalšími investicemi, jako je zlato nebo jiné drahé kovy, aby tak ochránili svou celkovou hodnotu investičního portfolia a zabezpečili si budoucnost.

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]