Zcash (ZEC): Vše, co potřebujete vědět

Zcash je altcoin nabízející soukromí a ochranu finanční historie svých uživatelů.

Přečtěte si, na jakých principech tato kryptoměna funguje, jaká je její hodnota a zda se do Zcash vyplatí investovat.

Zcash (ZEC), založený v roce 2016, je digitální měnou, která se snaží být alternativou k bitcoinu – ostatně vznikla jako jeho „fork“.

Zcash nabízí svým uživatelům anonymitu, bezpečnost a ochranu soukromí.

Zcash si klade za cíl být spravedlivou a otevřenou měnou, kterou může používat každý, bez ohledu na sociální postavení nebo demografické údaje.

 

Co je to Zcash (ZEC)?

S úspěchem bitcoinu se otevřely brány pro stovky alternativních kryptoměn (altcoinů) – a to včetně Zcash (ZEC).

zcash ikona

Společnost Zcash byla založena v říjnu 2016 týmem vývojářů vedeným Zooko Wilcox-O’Hearn v reakci na požadavky blockchainové komunity na otevřený finanční systém s dalšími funkcemi ochrany osobních údajů.

Zcash byl vytvořen jako decentralizovaná a otevřená kryptoměna, která nabízí soukromí a zabezpečení finanční historie uživatelů.

Transakce lze rychle a efektivně potvrdit v síti Zcash, neboť je ZEC postaven na původním základním kódu bitcoinu.

Zatímco bitcoiny a další kryptoměny při provádění transakcí odhalují finanční historii uživatele, Zcash provádí transakce, které skrývají osobní údaje uživatele.

Třebaže je Zcash byl kritizován za to, že potenciálně poskytuje útočiště pro nelegální transakce, cílem Zcash je chránit soukromí uživatelů z legitimních, nekalých důvodů.

 

Jak funguje Zcash (ZEC)?

Zcash je digitální měna poskytující ochranu soukromí vytvořená pomocí složité matematické a počítačové vědy k zajištění high-tech zabezpečení.

Zcash umožňuje uživatelům odesílat transakce prostřednictvím sítě efektivně, snadno a za nízké poplatky. Díky stíněným transakcím Zcash uchovává osobní údaje uživatelů v soukromí.

Soukromé transakce jsou možné díky jedinečné struktuře Zcash. Zcash adresy jsou buď soukromé Z-adresy, nebo veřejné T-adresy. Ochrana osobních údajů transakce závisí na tom, jaký typ adresy se používá a na jaký typ adresy se hodnota zasílá.

Ve veřejném blockchainu se objeví transakce typu Z-Z, takže uživatelé mohou vidět, že k ní skutečně došlo a byly zaplaceny poplatky. Adresy a částky transakcí jsou však šifrovány a nejsou veřejně viditelné.

Uživatel se může rozhodnout zveřejnit tyto informace důvěryhodným třetím stranám pomocí klíčů zobrazení a zpřístupnění plateb.

Transakce Z-Z jsou možné pouze díky použití Zero-Knowledge Proofs nebo Zk-SNARKs. Zk-SNARKs umožňují, aby transakce v ZEC byly plně šifrovány na blockchainu, ale stále ověřitelné jako platné transakce.

Fungují tak, že umožňují uživateli prokázat vlastnictví určitých informací, např. tajný klíč, aniž by tyto informace byly odhaleny, a bez dalších transakcí mezi oběma stranami.

Transakce T-T fungují stejně jako bitcoinové transakce. Všechny podrobnosti transakce jsou veřejné. Dva typy adres Zcash jsou vzájemně zaměnitelné a prostředky mohou být zasílány mezi oběma typy.

 

Kdo jsou zakladatelé Zcash?

V roce 2013 přišli Matthew Green, Ian Miers a Christina Garman z Johns Hopkins University s Zerocoinem, navrhovaným rozšířením ochrany bitcoinů.

Nerozhodná reakce komunity a touha rychle se posouvat vpřed vedly tým k náboru dalších vývojářů, kteří by vytvořili samostatný protokol: Zcash.

Společnost Zerocoin Electric Coin Company (nyní Electric Coin Company) byla založena v roce 2015 a vedla ji její zakladatelka Zooko Wilcox-O’Hearn, aby pomohla s vytvořením a realizací myšlenky.

Zcash Foundation

V roce 2017 byla založena Zcash Foundation, která má zajistit další rozvoj sítě.

 

Co dělá Zcash (ZEC) jedinečným?

Na rozdíl od pseudoanonymity bitcoinu a většiny ostatních kryptoměn nabízí Zcash soukromí a skutečnou anonymitu pro uživatele a jejich transakce.

Většina digitálních kryptoměn, které poskytují anonymitu, se spoléhá na soukromé klíče, což může usnadnit identifikaci uživatele po provedení dostatečných transakcí.

Vzhledem k tomu, že ZEC místo toho používá Zk-SNARKs, uživatelé nikdy nepotřebují navzájem odhalit své adresy, což výrazně snižuje množství informací, které mohou být vystaveny riziku útoku či zcizení.

 

Co udává hodnotu Zcash (ZEC)?

ZEC si zachovává řadu vlastností, jako je například decentralizace, které dávají hodnotu i bitcoinu (BTC).

Na rozdíl od BTC je však ZEC mnohem lepší důmyslnější digitální hotovostí – nabízí totiž další funkce ochrany osobních údajů.

Stejně jako BTC, i zde platí tvrdý strop pro celkové množství ZEC, které je stanoveno na 21 milionů.

Nový ZEC se těží prostřednictvím proof-of-work (PoW), přičemž odměny za těžbu se vyplácí v různých intervalech.

 

Kolik mincí Zcash (ZEC) je v oběhu?

V současnosti je v oběhu zásoba 10 922 059 Zcash (ZEC) s celkovou maximální zásobou 21 000 000 coinů ZEC. Tato nabídka je konečná, a tudíž se nikdy nezvýší.

Digitální mince ZEC mohou získávat těžaři, kteří udržují a spravují síť. Zcash neměl ICO (Initial Coin Offering = Počáteční nabídka mincí). Místo toho se zakladatelé rozhodli vybrat z odměn za těžbu poplatek.

Postupem času 10 % veškerého vyrobeného ZEC (2,1 milionu) poputuje zakladatelům.

 

Jak je zajištěn Zcash (ZEC)?

Zcash používá mechanismus konsensu o důkazu práce (Proof of Work). Zcash nikdy nepoužije k zajištění sítě jiný mechanismus konsensu.

Těžaři Zcash zabezpečují síť řešením výpočtově náročných rovnic za účelem výroby jednotlivých bloků.

Cílem důkazu o práci je rozšíření řetězce a těžaři jsou motivováni k pokračování v této práci na řetězci Zcash.

 

Jak používat Zcash (ZEC)?

Ačkoli ZEC funguje stejně jako bitcoiny v současné době uživatelé, kteří chtějí provozovat uzel nebo provádět transakce v síti Zcash, budou potřebovat příslušný software Zcash.

V současnosti hlavní využití Zcash spočívá v přesunu hodnoty v síti ZEC L1.

Zcash je také atraktivní díky schopnosti ZEC přesouvat finanční prostředky soukromě a uchovávat osobní finanční informace skryté pomocí nativních mincí ZEC.

ZEC lze navíc použít jako spekulativní investiční nástroj a způsob platby.

 

Těžba Zcash (ZEC)

Zcash používá jiný těžební algoritmus než bitcoin. Algoritmus společnosti Zcash se nazývá Equihash a pro efektivní těžbu vyžaduje použití speciálně navržených ASIC těžařů.

Většina uživatelů se rozhodne propůjčit svůj výpočetní výkon těžebnímu fondu, aby dostávali pravidelné odměny.

 

Vyplatí se do Zcash investovat?

Zcash je dobře zavedená kryptoměna, která nabízí jedinečnou hodnotu z hlediska ochrany soukromí, která se může líbit mnoha investorům.

Tím, že uživatelům Zcash umožnil obchodovat a podnikat soukromě, stala se kryptoměna přístupnější než kdy dříve pro všechny uživatele, kteří oceňují bezpečné a soukromé transakce.

TIP: Kde můžete obchodovat s kryptoměnou ZEC?
Obchodujte s Zcash prostřednictvím prověřeného brokera eToro (velká recenze zde)

Obchodovat (koupit, prodat) s kryptoměnou Zcash (ZEC)

{etoroCFDrisk}% maloobchodních účtů CFD přichází o peníze.

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Základní pojmy

  • Vidlice: Situace, kdy se síť rozdělí na dvě samostatné sítě, jakmile se dostatečně velký počet těžařů, kteří se rozhodnou přijmout nová pravidla.
  • Proof-of-Work (PoW): Těžaři soutěží o vyřešení dat, která se těžko produkují, ale ostatní je snadno ověřují.
  • ICO: Počáteční nabídka mincí. Proces nebo událost, při které se společnost pokouší získat kapitál prodejem nové kryptoměny.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]