Token Swaps: Co je to výměna tokenů a jak funguje?

Co je Token Swaps aneb výměna tokenů?

Obchodování s altcoiny (krypto alternativami bitcoinu) je na vzestupu.

Jak mohou výměny jednotlivých tokenů (token swaps) pomoci investorům do kryptoměn? Přečtěte si vše o výměně tokenů v tomto článku.

 

Token Swaps: Co je to výměna tokenů a jak funguje?

Trh kryptoměn sází na inovaci vedoucí k jednoduchým a bezproblémovým procesům pro manipulaci, uchovávání, nákup a používání digitálních aktiv.

Tato převládající snaha přímo zlepšuje uživatelskou zkušenost a odstraňuje některé složitosti, které byly kdysi přisuzovány vznikajícímu sektoru digitálních aktiv.

Jedno z těchto inovativních vylepšení přišlo v podobě výměn tokenů (token swaps), jejichž cílem je snížit náklady a čas potřebný ke směně jedné kryptoměny za jinou.

Co přesně si představit pod pojmem výměna tokenů (token swap), na jakém principu funguje a jak zapadá do krypto odvětví jako celku?

 

Co je to výměna tokenů (token swap)?

Výměna tokenů má v krypto sféře dvě odlišné definice.

První implikuje proces okamžité výměny jedné kryptoměny za druhou, aniž by bylo nutné nejprve provést kryptoměnu na konvenční (fiat) měnu, jako je americký dolar či euro.

Tato definice odpovídá běžným výměnám jedné digitální mince za jinou na nejrůznějších obchodních platformách, krypto burzách a směnárnách, jako je Binance, Coinbase, eToro a další.

Na druhou stranu se druhá definice výměny tokenů točí kolem migrace projektů nebo platforem z jednoho blockchainu na druhý a požadavků na výměnu mincí, které takový krok často doprovázejí.

V tomto případě se projekt z jednoho nebo druhého důvodu rozhodl přepnout svou provozní základnu na jiný blockchain s jedinečnými standardy tokenů.

Jako takový musí vývojový tým poskytnout investorům a uživatelům prostředky k výměně nativního tokenu projektu za jiný token, který je kompatibilní s novou blockchainovou sítí.

Jedná se o proces, kterému říkáme výměna tokenů nebo migrace tokenů.

 

Jak fungují výměny tokenů?

V tomto článku se zaměříme na první definici výměny tokenů.

Jak již bylo zmíněno dříve, znamená to spíše využití plynulých výměnných služeb mezi kryptoměnami, než často nákladově neefektivní a časově náročný převod digitálního aktiva na fiat (konvenční) měnu a následný nákup požadované mince.

Tento náročnější přístup se vyplatí v případě, že chcete nakoupit digitální měnu s nízkou tržní kapitalizací.

Například pokud chcete vyměnit svůj COMP za ZIL, s největší pravděpodobností zjistíte, že burz, které poskytují obchodní pár COMP/ZIL, je málo.

Možná budete muset nejprve vyměnit vaše mince COMP za fiat měnu nebo jiné zavedené mince, jako jsou BTC, ETH a USDT. Ty pak posléze můžete vyměnit za ZIL.

Asi budete souhlasit s tím, že je tento proces dlouhý a nákladově neefektivní. K provedení takového obchodu byste museli platit minimálně dvakrát transakční poplatky.

Rovněž není možné posoudit, jak může volatilita cen ovlivnit ziskovost obchodu. Pamatujte, že ceny kryptoměn jsou často kolísavé. Výše uvedený přístup by proto mohl výměnu značně prodražit.

Právě kvůli těmto nevýhodám začaly burzy, peněženky a další platformy umožňovat funkce okamžité výměny.

Díky tomu si uživatelé mohou přímo vyměnit jednu kryptoměnu za jinou.

Vše, co musíte udělat, je zadat částku, kterou chcete vyměnit, a váš požadovaný obchodní pár a služba výměny tokenů okamžitě zpracuje a převede vaši mince.

U této formy transakce musíte transakční poplatky zaplatit pouze jednou.

ETH BTC

Platformy nabízející výměnu tokenů poskytují pohodlný a bezpečný vstup do světa kryptoměny: můžete provádět veškerou výměnu, kterou chcete a převádět kryptoměny z jedné peněženky nebo do druhé.

V závislosti na funkčnosti vaší peněženky možná nebudete muset před přístupem k funkci okamžité výměny převádět své mince na burzu nebo obchodní platformu.

Poskytovatelé peněženek často začleňují služby výměny kryptoměn, aby uživatelé mohli bezpečně převádět své mince z osobních peněženek.

 

Obchodujte s ověřeným krypto brokerem

Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery jako např. eToro (velká recenze zde)

Ten nabízí nejen Token Swaps, ale i nákup a prodej mnoha kryptoměn a jejich uchování v krypto peněžence.

 

To, co tyto kryptoměnové služby přinášejí, je v zásadě jednoduchost, rychlost, cenová dostupnost a bezpečnost. Některé dokonce jdou tak daleko, že umožňují uživatelům nakupovat kryptoměny kreditními nebo debetními kartami.

Příklady řešení nabízejících vyhrazené služby pro výměnu kryptoměn jsou ChangellyShapeshiftChangeNow a Simpleswap.

Burzy a peněženky také začaly vytvářet své vlastní swapové služby. DeFi šílenství roku 2020 navíc podnítilo vznik řešení výměny tokenů DeFi.

Stejný trend se v současné době šíří napříč trhem NFT (nezastupitelné tokeny). Pokud jde o výměnu tokenů, možnosti jsou prakticky neomezené.

Kvůli rozmachu swapových služeb je stále důležitější provést před jejich výběrem náležitou kontrolu a postupovat obezřetně.

Mezi věci, na které je třeba dávat pozor, patří dostupnost široké škály krypto párů, bezpečnostní zabezpečení platformy a rychlost výměny mincí.

Příklady kryptoměn pro obchodování

Pamatujte, že vysoká rychlost výměny vylučuje možnost kolísání cen.

Ta nastane, když počet kryptoměny A, které obdržíte výměnou za jinou kryptoměnu B, prudce poklesne před dokončením transakce.

Za zmínku stojí, že některé služby eliminují kolísání tím, že nabízejí pevné swapové sazby, které jsou drženy od začátku transakce do jejího dokončení.

Jediným dalším požadavkem těchto nabídek je, že budete možná muset zaplatit vyšší transakční poplatek.

 

Co přinese budoucnost služby výměny tokenů?

Zatímco bitcoin zůstává kryptoměnou číslo jedna pro mnoho nových investorů, jsou to altcoiny (krypto alternativy bitcoinu), které nakonec představují nesčetné investiční příležitosti v prostoru digitálních aktiv.

Právě proto se výměny tokenů stávají tak oblíbené. Umocňují uživatelskou zkušenost a zavádějí mechanismy, které odemknou trh altcoinů uživatelům, kteří nemají technické znalosti potřebné k zorientování se v krypto prostoru.

Vzhledem k tomu, že kryptoměnový průmysl nadále tíhne k plošnému přijetí širokou veřejností, očekává se, že se služby tokenových swapů stanou ještě přístupnějšími.

Toto očekávání však vytváří další tlak na poskytovatele služeb, aby zlepšili své nabídky. Je na nich, aby zajistili vyšší míru zabezpečení, zvýšili rychlost výměn a poskytly více funkcí zaměřených na uživatele.

 

Sečteno a podtrženo

Výměny tokenů hrají klíčovou roli v probíhající krypto renesanci. Odstraňují běžné překážky vstupu na krypto trh s altcoiny.

V některých případech tato řešení poskytují snadnější přístup ke kryptoměnám s nízkou tržní kapitalizací.

Soudě podle jejich jednoduchého, rychlého a méně nákladného přístupu k výměně digitálních aktiv existuje důvod se domnívat, že výměny tokenů budou v kryptoměnovém průmyslu stále více zastoupeny.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]