NFT (Non-Fungible Token): Co je to a jak funguje?

NFT (Non-Fungible Token) neboli nezastupitelné tokeny mají spoustu případů použití: hraní her, umění, dokonce i Yield Farming (výnosové zemědělství).

K čemu takový token slouží a na jakém principu funguje?

 

Non-Fungible Token: Co je to nezastupitelný token (NFT) a jak funguje?

NFT (non-fungible token) je speciální kryptograficky generovaný token, který využívá technologii blockchain k propojení s jedinečným digitálním aktivem, které nelze replikovat.

Nezastupitelné tokeny se liší od populárních kryptoměn, jako je ether (ETH), bitcoin (BTC) nebo monero (XMR), které jsou zastupitelné – to znamená, že například můžete vyměnit jeden bitcoin za jakýkoli jiný bitcoin.

Ačkoli se používání NFT rozšířilo v různých průmyslových odvětvích, primárně se používají v oblasti her a digitálních sběratelských předmětů a nejčastěji se nacházejí jako konkrétní token etherea postavený na standardu ERC-721.

V roce 2021 se však jejich použití začalo šířit do dalších blockchainů, jako je protokol BEP-721 od Binance Smart Chain.

 

Co znamená nezastupitelnost tokenů (non-fungibility)?

Zastupitelnost (fungibility) označuje schopnost aktiva směnit se s podobným aktivem, aniž by byla obětována jeho hodnota.

Zastupitelnost také definuje vlastnosti aktiva, jako je dělitelnost a hodnota.

Například jedna stokorunová bankovka je z hlediska hodnoty identická s jinou bankovkou v hodnotě 100 CZK.

Když si tedy od někoho půjčíte stokorunovou bankovku, nemusíte vracet přesně stejnou bankovku, protože další svého druhu má stejnou hodnotu.

V sektoru kryptoměn má jeden BTC stejnou hodnotu jako kterýkoli jiný BTC. To však neplatí v případě nezastupitelných žetonů.

Tokeny NFT mají odlišnou hodnotu od jakéhokoli jiného podobného tokenu.

Jednotlivé vlastnosti udávají jejich jedinečnost, a proto jsou nezaměnitelné, podobně jako reálná aktiva, jako jsou vzácné kameny, umělecká díla a sběratelské luxusní předměty.

 

Co jsou to zastupitelné tokeny (FT)?

Zastupitelné tokeny jsou žetony, které jsou navzájem obchodovatelné, a jejich hodnota zůstává konstantní.

Ve výše uvedeném příkladu je bitcoin zastupitelný token, protože má stejnou hodnotu bez ohledu na jeho vlastníka nebo historii.

 

Charakteristika nezastupitelných tokenů (NFT)

  • Vzácnost: Hodnota NFT pochází z jejich nedostatku. Ačkoli vývojáři NFT mohou vytvářet libovolné množství nezastupitelných tokenů, často tyto tokeny omezují, aby zvýšili jejich vzácnost.
  • Nedělitelnost: Většina tokenů NTF je nedělitelná na menší jednotky. Buď si koupíte celé množství, řekněme, jeden celý kus digitálního umění, nebo nekoupíte vůbec nic.
  • Unikátnost: Toto je možná nejvýznamnější charakteristika NTF. Nezastupitelné tokeny mají trvalou informační kartu, která zaznamenává jejich jedinečnost.
    Představte si tuto informaci jako certifikát pravosti.

 

Výhody NFT

Nezastupitelné tokeny vnášejí do digitálních interakcí nový rozměr.

Tři hlavní výhody NFT jsou:

  • Jsou přenositelné: Na rozdíl od výměnných obchodovatelných tokenů se NFT kupují nebo prodávají na zvláštních burzách. Jejich hodnota však závisí na jejich jedinečnosti.
  • Jsou autentické: Technologie blockchain napájí nezastupitelné tokeny. Proto víte, že váš NFT je originální, neboť je téměř nemožné vytvářet padělky pomocí decentralizované nezměnitelné účetní knihy.
  • Zachovávají si vlastnická práva: Opět se jedná o používání decentralizovaných platforem, kde žádný vlastník nemůže změnit data jednotlivých tokenů NFT.

 

Případy použití nezastupitelných tokenů NFT

Hraní

NFT jsou populární v herním průmyslu, protože tyto tokeny řeší některé z jeho inherentních problémů. Například špičkové hry, jako je Fortnite, zakazují prodej vzácných prvků a doplňků, jako jsou zbraně.

S NFT však lze tyto funkce snadno přenést a použít v různých hrách. Nezaměnitelné tokeny jako takové mohou pomoci řídit ekonomiku ve hře.

 

Digitální aktiva

Slyšeli jste o Decentralandu? Zde si účastníci mohou koupit virtuální zemi v podobě NFT. Dalším příkladem je ENS (Ethereum Name Service), který pro usnadnění nákupu a prodeje používá tokeny NFT.

 

Totožnost

NFT jsou ideální při boji proti krádeži totožnosti. Mezi příklady věcí, které lze digitalizovat, aby představovaly identitu, patří akademické kvalifikace, lékařské záznamy a dokonce i naše vystoupení.

Kromě toho mohou digitální umělci změnit své dílo na NFT pro účely autorských práv.

 

Sběratelské předměty

NFT úplně mění svět sběratelství. V současnosti konvenční sběratelé přestupují na systém digitálních aktiv.

 

Co jsou to tokeny ERC-721?

Token ERC-721 je termín volně používaný k popisu nezastupitelných tokenů. Zkrácením termínu ERC-721 odkazuje na hlavní standardy při vytváření NFT na blockchainu Ethereum.

Jedná se tedy o typ tokenu, který je postaven na standardu Ethereum ERC-721.

Kromě Ethereum mohou NFTs fungovat v jiných decentralizovaných sítích, jako jsou EOS a NEO. Tyto platformy však musí mít schopnost uzavírání chytrých smluv a k dispozici nástroje NFT.

Chytré smlouvy v tomto případě umožňují zahrnutí podrobných popisů, jako jsou metadata.

 

Umění a NFT

Data z CryptoArt, analytické platformy zaměřené na umění kryptoměny, naznačují, že celkový objem uměleckých děl založených na NFT dosáhl za poslední měsíc roku 2020 8,2 milionu USD.

Celková velikost trhu sběratelských předmětů má však v současné době hodnotu více než 130 miliard amerických dolarů.

Rostoucí tržní hodnota zobrazuje posun od pohledu na sběratelské předměty jako pouhý koníček k velkému finančnímu tahu.

Zakladatel společnosti CryptoArt, Richard Chen, připsal nárůst objemu obchodování tomu, že uživatelé lépe chápou, že nezastupitelné tokeny umožňují zachování autenticity.

Zejména v druhé polovině roku 2020 umělci digitálních uměleckých děl prodávali své výrobky za některé z nejvyšších cen. Například v září 2020 vyneslo digitální umělecké dílo NFT přesně 262 ETH (v té době 101 100 USD).

V říjnu další návrhář uměleckých děl NFT vyměnil svůj kousek za 131 250 USD, což byla dosud nejvyšší hodnota, za jakou se produkt NFT dosud prodal. O dva měsíce později změnila tatáž sbírka umění NFT majitele za v přepočtu 777 777,78 USD.

Rekord však padl v březnu 2021, kdy digitální umělec Beeple prodal v aukční síni Christie’s svou NFT koláž za 69,3 mil. dolarů (cca 1,5 mld. Kč).

Beeple NFT dílo za 69 mil. USD
Beeple NFT koláž

 

Co jsou to CryptoKitties?

CryptoKitties je populární hra na napájeném decentralizovaném protokolu ETH umožňujícím sběr, nákup, prodej a chov virtuálních koček.

Od svého hodně zveřejněného spuštění v roce 2017 na vrcholu letošního býčího běhu hra, v podstatě blockchainová verze kultovní klasiky Tamagotchi z 90. let (ve stejném duchu, podívejte se na Aavegotchi DeFi!).

Nadále funguje jako bašta NFT.

CryptoKitties

Zejména CryptoKitties byl prvním běžným případem použití na druhém největším blockchainu, který se zaměřil na herní průmysl.

Kromě toho hra otevřela dveře decentralizovaným aplikacím (DApps) pro volnočasové účely.

Po svém spuštění způsobila hra CryptoKitties masivní poprask na platformě Ethereum, na které brzy popularita DApp ucpala síť, zpomalila potvrzení transakcí a zvýšila poplatky.

Díky chytrým smlouvám mohou majitelé a chovatelé Kitties (koťat) obchodovat se svými virtuálními kočkami. Nejen, že přitahují pozornost, ale také peníze na burzách NFT, jako je OpenSea.

Mezi další hry využívající NFT patří například CryptoPunksCoinMarketCap nebo The Sandbox: CMC Heroes.

 

Yield Farming v DeFi

Kromě herního průmyslu se NFT začínají sbližovat s decentralizovaným financováním (DeFi), konkrétně se strategiemi Yield Farmingu (výnosového zemědělství).

Například Yearn Finance, protokol DeFi, vyvinul pojišťovací produkt Y.Insure pro jakékoli aktivum virtuální měny. Y.Insure využívá mechanismy NFT (ERC-721) k reprezentaci jedinečných vlastností pojistných smluv.

 

Problémy s NFT

Navzdory tomu, že přináší různým průmyslovým odvětvím rozsáhlé změny, nezastupitelné tokeny nejsou bez much.

Bohužel jejich nedostatky pocházejí ze stejné základny, na které fungují: z blockchainu.

Decentralizované sítě nejsou 100% uživatelsky přívětivé; překážka, na jejíž odstranění vývojáři tvrdě pracují.

Například ověřování autenticity, prodej, nákup a ukládání NFT vyžaduje alespoň základní znalost technologie blockchain.

Problém nastává, když se většina uživatelů zajímá pouze o produkt, nikoli o základní technologii, což platí pro NFT ve srovnání s jinými kryptografickými subsektory.

Beeple, tvůrce NFT, poznamenává, že k masivnímu přijetí NFT dojde, pouze pokud „bude k dispozici nezbytná infrastruktura“, což by umožnilo bezproblémový zážitek pro uživatele.

Jinými slovy je zapotřebí, aby byl blockchain stejně tradiční jako „smartphone“ nebo „internet“. Většina lidí neví, jak chytrý telefon nebo internet technicky fungují, ale i tak je používají každý den.

 

5 nejlepších projektů v rámci NFT

Vzhledem k tomu, že oblast NFT exponenciálně roste, zvýšili se také produkty a projekty zaměřené na NFT. Pohybují se od herních sítí až po burzy NTF.

Níže uvádíme pět nejlepších NFT projektů současnosti.

 

OpenSea

Toto je přední burza pro umění a sběratelské předměty NFT. Uvedené položky sahají od ENS po virtuální mazlíčky a pozemky. Trh umožňuje zejména nákupy pomocí několika virtuálních měn, jako je ETH a DAI.

OpenSea NFT

 

Async Art

Async je další burza uměleckých děl s tokeny, které vám umožní nejen nakupovat a prodávat vaše NFT, ale také je vytvořit.

Platforma má některé programovací funkce, které tvůrcům umění umožňují snadno definovat vzhled a chování jejich uměleckých děl.

NFT díla na Async

Ve skutečnosti dokonce umožňuje kupujícím nakupovat sekce nebo „vrstvy“ daného uměleckého díla a přizpůsobovat je.

 

CryptoKitties

Ačkoli jsme o tomto projektu hovořili výše, stále si zaslouží být na seznamu nejlepších projektů NFT vzhledem k tomu, že dostal NFT do centra pozornosti.

Co je CryptoKitties

 

Ethereum Name Service (ENS)

Jedná se o projekt služby názvu domény, který vzniknul v polovině roku 2017. Názvy domén mají podobu NFT využívající standardy ERC-721 společnosti Ethereum a jsou obchodovatelné na burzách NFT.

 

Decentraland

Jedná se o špičkový projekt NFT zaměřený na distribuovaný virtuální svět. Zde si účastníci mohou koupit virtuální zemi. Každý „obyvatel“ má navíc speciální identifikační digitální pas.

Decentraland

 

‍Kde lze koupit NFT

Zastupitelné tokeny je možné zakoupit na burzách NFT. Například OpenSea, Rarible a Nifty Gateways jsou některé z nejznámějších burz NFT.

Většina burz NFT pracuje v aukčním formátu s podkladovou měnou Ethereum, takže se ujistěte, že máte ve své krypto peněžence ether a že jste připraveni zúčastnit se nákupního formátu v podobě aukce.

  • Nifty Gateway je tržiště NFT založené dvojčaty Duncanem a Griffinem Cock Fosterem, které později získalo Gemini. Na Nifty Gateway si uživatelé, kteří mají zájem, mohou zakoupit umělecká díla NFT.
  • OpenSea je tržiště NFT, které zahrnuje digitální umění, sběratelské předměty a herní předměty – vše založené na blockchainu. Na OpenSea můžete také razit vlastní NFT.
  • SuperRare je exkluzivnější platforma NFT, která také přijímá ether jako platební metodu.

 

NFT: Ano či ne?

Je důležité si uvědomit, že prostor NFT je stále v plenkách. Třebaže vás právě teď NFT nezajímají, ještě neohrnujte nos – ekosystém se mění a stejně jako DeFi se i NFT mohou stát další velkou senzací v kryptoměnách.

Kromě toho nyní v NFT existují fenomenální investiční příležitosti.

V současné době se zastupitelné tokeny NFT pomalu odklání od herního průmyslu a CryptoKitties k uměleckým dílům, DeFi, ticketingu, digitální identitě a dalším případům použití.

Možnosti NFT jsou nekonečné. Rozsah použití NFT je ve skutečnosti omezen pouze představivostí krypto komunity a vývojářů.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]