Yearn Finance (YFI): Vše, co potřebujete vědět

Yearn Finance je inovativní krypto projekt fungující od roku 2020. Spočívá na bázi sady protokolů pracujících ve spojení s blockchainem Ethereum.

Projekt svým uživatelům umožňuje maximalizovat pasivní výdělky z kryptoaktiv, které vlastní, pomocí půjčování a obchodních služeb.

Přečtěte si o tomto způsobu investování do digitálních aktiv více!

Že jste o Yearn Finance – potažmo platformě yearn.finance ještě neslyšeli? Jedná se o významného hráče ve velmi rychle se rozvíjejícím sektoru decentralizovaného financování (DeFi).

Yearn Finance poskytuje svým uživatelům služby zcela autonomně – tedy bez potřeby dalšího zprostředkovatele, jako je banka nebo jiná centrálně řízená finanční instituce.

Jeho decentralizovaný systém funguje na principu velkorysých pobídek k odměňování účastníků protokolu, přičemž tyto odměny vyplácí ve formě nativních digitálních mincí YFI.

V tomto článku se podrobně dozvíte, co přesně je Yearn Finance, na jakém principu funguje a zda se do něj vyplatí investovat.

 

Co je to Yearn Finance (YFI)?

Yearn Finance je projekt seskupující produkty z oblasti decentralizovaného financování (DeFi).

Yearn Finance logo

Svým uživatelům tak poskytuje nejrůznější služby, jako je například agregace půjčekgenerování výnosů a pojištění na blockchainu Ethereum.

Protokol to Yearn Finance je udržován různými nezávislými vývojáři a je řízen držiteli nativní kryptoměny YFI, což umožňuje decentralizované poskytování všech funkcí projektu Yearn.

 

Na jakém principu funguje Yearn Finance?

Krypto projekt Yearn Finance běžící na blockchainu Ethereum je tvořen čtyřmi základními produkty, které si podrobněji představíme níže:

 

1) Vaults

Vaults – v překladu „trezory“ jsou vkladové fondy, které generují výnosy na základě příležitostí přítomných na trhu.

Tyto trezory pro uživatele představují výhodu v tom, že financují náklady na používání sítě, automatizují proces generování výnosu a vyvážení a podle potřeby automaticky přesouvají kapitál.

Nejsložitější produkt společnosti Yearn Finance – Vaults – je také jedním z nejsilnějších a nejoblíbenějších.

Vaults (trezory – tedy úložiště) umožňují uživatelům sledovat vlastní investiční strategie s využitím autonomního kódu protokolu.

To v zásadě dělá Vaulty špičkovými živými spravovanými vzájemnými fondy, které účastníkům nabízí lákavé pobídky.

Vaults představují komplikovanější produkt projektu Yearn Finance, protože jsou vyjádřeny v programovacím jazyce Solidity.

To znamená, že uživatelé, kteří mají zájem o vytváření vlastních úložišť, se budou muset seznámit s kódováním, aby pochopili, jak produkt skutečně funguje.

I když je provoz vaultu složitý, investice do něj je celkem přímočará

 

2) Earn

Tento produkt je jakýmsi agregátorem půjček, který dokáže automaticky přesouvat finanční prostředky vždy, když dojde ke změně úrokových sazeb mezi jednotlivými protokoly.

Díky tomuto produktu tak uživatelé vždy využívají výhod nejlepších sazeb na trhu.

 

3) Zap

Tento produkt umožňuje uživatelům swapovat v rámci fondů likvidity na CurveFinance – a to pomocí pěti stablecoinů (BUSD, DAI, USDC, USDT, TUSD).

 

4) Cover

Tento produkt představuje pojištění, které umožňuje uživatelům získat krytí v případě finančních ztrát utržených v rámci různých chytrých kontraktů a protokolů v celé síti Ethereum.

 

Množství YFI, které uživatel vydělá, je určeno množstvím kryptoměny uzamčené ve smlouvách Yearn Finance běžících na obchodních platformách Balancer a Curve DeFi pomocí platformy yearn.finance.

Většina výnosů, které Yearn Finance ze své činnosti generuje, plyne z „výnosového zemědělství“ (yield farming).

Tato praxe spočívá v uzamčení kryptoměny uživateli v protokolu decentralizovaného financování, přičemž zde platí přímá úměra – tedy čím více digitálních aktiv uživatel uzamkne na jedné z podporovaných platforem, tím více tokenů na oplátku dostane.

Již během prvního měsíce svého fungování uzamkla platforma yearn.finance digitální aktiva v hodnotě zhruba 800 milionů USD, což z ní učinilo jeden z nejrychleji rostoucích projektů DeFi.

Již od svého spuštění v červenci 2020 držel Yearn uzamčená aktiva v hodnotě přes 1 miliardu USD.

 

Kdo stojí za vznikem projektu Yearn Finance?

Hlavním tvůrcem krypto projektu Yearn Finance je Andre Cronje, jehož jméno je dnes ve světě decentralizovaného financování pojem.

Cronje je v krypto prostoru celkem rarita, pro svůj protokol yearn.finance totiž nezískal žádné soukromé ani veřejné financování.

Musí se mu uznat, že se umí v prostoru kryptoměn pohybovat a jeho jméno j pro DeFi téměř synonymem.

 

Čím je projekt Yearn Finance jedinečný?

Projekt Yearn Finance se snaží o zpřístupnění decentralizovaného financování široké veřejnosti – a to zjednodušením investic DeFi a aktivitami, jako je Yield Farming.

Yearn Finance využívá různé speciální nástroje, aby fungoval jako agregátor pro protokoly DeFi, jako jsou CurveCompound a Aave.

Platforma má zabudovanou mechaniku pro nakupování úrokových sazeb, která přináší těm, kteří sázejí na kryptoměnu, nejvyšší možný výnos.

 

Jaká je hodnota nativní digitální měny YFI?

YFI je krypto token typu ERC-20, který řídí a stimuluje platformu Yearn Finance. Držitelé tokenů YFI mohou hlasovat o pravidlech používání platformy yearn.finance hlasováním o návrzích.

Aby mohl být návrh uživatelů předán a implementován do základního kódu yearn.finance, musí získat více než 50 % hlasů.

Návrh může předložit kdokoli bez ohledu na to, zda je držitelem YFI, či nikoli, ale pouze držitelé YFI mohou skutečně hlasovat, aby určili, zda by měl být návrh schválen.

Na počátku svého fungování byla celková možná nabídka tokenů určena na 30 000 tokenů YFI, nicméně toto množství se může zvýšit, uznají-li to držitelé YFI za vhodné.

V současné době je tak maximální nabídka stanovena na 36 666 tokenů YFI.

Držitelé YFI jsou schopni přijímat výnosy shromážděné protokolem ve formě poplatků. Yearn si za službu Vault účtuje poplatek 5 % a za službu Earn pak 0,5 %, což nabízí štědré pobídky pro držitele YFI.

Uživatelé Yearn Finance vydělávají tokeny YFI tím, že poskytují likviditu a účastní se ekosystému Yearn Finance.

Navíc množství tokenů, které drží, určuje hlasovací sílu uživatelů, kterou mohou aplikovat při hlasování o návrzích týkajících se změn protokolu.

Uživatelé tak decentralizovaným způsobem ovlivňující budoucí působení platformy.

 

Kde lze obchodovat s měnou YFI?

TIP: Kde můžete obchodovat s kryptoměnou YFI?
Obchodujte s Yearn Finance prostřednictvím prověřeného brokera eToro (velká recenze zde)

Obchodování s Yearn Finance (YFI)

{etoroCFDrisk}% maloobchodních účtů CFD přichází o peníze.

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Kolik nativních tokenů YFI je v oběhu?

Počáteční maximální nabídka nativního tokenu YFI protokolu Yearn Finance byla stanovena na pouhých 30 000 tokenů.

Společnost Yearn před spuštěním neudělala žádnou předběžnou těžbu a její vývojáři nezískali žádné počáteční prostředky k financování projektu – to znamená, že oběhová nabídka při spuštění projektu činila 0 YFI.

Od uvedení na trh se většina zásob tokenů YFI dostala do oběhu (a maximální nabídka se zvýšila).

Úspěch Yearn Finance jde ruku v ruce s vysokou cenou nativního tokenu YFI a s aktivní základnou uživatelů, přičemž komunita protokolu Yearn Finance stále roste.

 

Jak je zabezpečena síť Yearn Finance?

Uživatelé společnosti Yearn Finance jsou vystavení mírnému riziku ztráty peněz kvůli rychlým změnám tržních podmínek a oportunistickým členům komunity, kteří se snaží profitovat z méně zkušených účastníků.

Ve snaze zachovat transparentnost ohledně potenciálních rizik platformy dal tvůrce Andre Cronje v komunitě jasně najevo, že ani po nezávislých auditech kódu nelze zaručit, že bude ekosystém Yearn Finance vždy stoprocentně bezpečný.

Jedná se o jeden z aspektů decentralizovaného financování – DeFi prostě zahrnuje určité riziko.

 

Jakým způsobem Yearn Finance používat?

Yearn Finance nabízí různé produkty, které mohou uživatelé využít ke splnění všech svých potřeb v oblasti decentralizovaného financování DeFi.

Platforma Yearn Finance používá svůj nativní token YFI jako mechanismus odměn pro poskytovatele likvidity a držitele YFI, stejně jako token správy používaný k hlasování o návrzích předložených komunitou, které mohou ovlivnit budoucnost protokolu.

 

Jakým způsobem uchovávat nativní token YFI?

Vzhledem k tomu, že je YFI token typu ERC-20, k jeho uložení je možné použít jakoukoli peněženku podporující Ethereum.

Typ vámi zvolené krypto peněženky by se měl odvíjet od toho, kolik tokenů chcete uchovat a k jakému účelu chcete vaše tokeny použít.

Zatímco hardwarové (tzv. cold) peněženky jsou vhodné k dlouhodobému uchování velkého množství digitálních aktiv, online (tzv. hot) peněženky se skvěle hodí k držení menšího množství tokenů a k provádění pravidelných transakcí (více o peněženkách zde).

Někde mezi těmito dvěma typy se nachází softwarové peněženky, které jsou na používání jednodušší a k provádění transakcí pohodlnější než hardwarová verze, ale také počítejte s nižším stupněm zabezpečení.

Hodí se pro méně zkušené uživatele, kteří disponují menším množstvím tokenů, ale obchodují s nimi relativně často.

 

Jakým způsobem probíhá sázení tokenů?

Uživatelé a držitelé nativního tokenu YFI společnosti Yearn Finance mohou své podíly vkládat několika způsoby. Buď mohou token jednoduše držet a získávat určité procento poplatků.

Vedle toho se uživatel také může rozhodnout investovat své YFI do úložiště (nebo úložišť) – tzv. vaults.

Investice do vaults obvykle poskytuje uživateli vyšší výnos nebo úrokovou sazbu, nicméně zároveň zvyšuje riziko ztrát kvůli své velmi nestálé povaze.

 

Má projekt Yearn Finance budoucnost?

Platforma Yearn Finance a její nabídka řady decentralizovaných finančních produktů budou velmi atraktivní pro všechny, kteří si přejí získat pasivní úroky za svůj podíl v kryptoměně – a to bez nutnosti zprostředkovatele nebo centralizovaného řízení.

Kromě toho představují nativní tokeny YFI velmi lákavou investici pro všechny nadšence do kryptoměny, kteří věří, že má sektor decentralizovaného financování DeFi před sebou slibnou budoucnost.

Zatím to vypadá, že Yearn Finance bude i nadále růst a zapojovat stále více uživatelů se zájmem o výdělek z pasivních příjmů z držené kryptoměny.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]