Tether: Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně

Láká vás investice do tetheru (USDT)? Přestože je tether oblíbeným aktivem na trzích s kryptoměnou, má kontroverzní historii kvůli údajné roli společnosti při manipulaci s cenou bitcoinů a nesprávné správě svých rezerv.

Přečtěte se, co je to Tether (USDT), jak funguje a zda se do něj vyplatí investovat.

Tether (USDT) je označován jako „stablecoin“ – tedy kryptoměnu navrženou tak, aby čelila cenovým výkyvům. Kryptoměna USDT byla vytvořena společností Tether Limited, aby na internetu fungovala jako digitální dolar – což je měna, na kterou je tether navázán. Každý token má hodnotu 1 USD a ve fyzických rezervách je zajištěn 1 USD.

Tether je každý den využíván miliony uživatelů blockchainu, a to k obchodování a zajišťování transakci v různých blockchainových sítích – bez potřeby třetí strany, jako je banka či jiná instituce.

Přesto, že je Tether populární volbou na trzích s kryptoměnou, má kontroverzní historii kvůli údajné roli společnosti Tether Limited při manipulaci s cenou bitcoinů a nesprávné správě svých rezerv.

 

Tether: Vše, co potřebujete vědět o této kryptoměně!

 

Co je to tether (USDT)?

Tether (USDT) je stablecoin, což je druh kryptoměny, který aktivně pracuje na tom, aby jeho ocenění bylo stabilní prostřednictvím tržních mechanismů.

Používají jej investoři, kteří se chtějí chránit proti vysoké volatilitě svých investic do kryptoměny.

Přesněji řečeno se jedná o typ stablecoinu, který je krytý fiat neboli konvenční měnou – například USD, USD, CAD, AUD nebo dokonce japonský jen (JPY).

tether logo

Tether byl vytvořen, aby překlenul mezery mezi fiat měnami a blockchainovými aktivy a zároveň svým uživatelům nabídl transparentnoststabilitu a nízké poplatky.

Tether je navázán na americký dolar v poměru 1: 1. Společnost Tether Ltd. neposkytuje žádnou záruku za jakékoli právo na odkup nebo výměnu stablecoinu tether za USD.

Tether (USDT) také nelze vyměnit přímo za americký dolar prostřednictvím společnosti Tether.

 

Jak funguje stablecoin tether (USDT)?

Každý vydaný tether (USDT) je krytý aktivy v hodnotě jednoho amerického dolaru. Tether byl původně uveden na bitcoinový blockchain prostřednictvím protokolu Omni Layer, ale nyní může být vydán v jakékoliv síti, kterou tether aktuálně podporuje.

Jakmile je tether  vydán, lze jej použít stejně jako jakoukoli jinou měnu nebo token v síti, ve které byl tether vydán. Tether v současné době podporuje blockchainy Bitcoin, Ethereum, EOS, Tron, Algorand a OMG Network.

Tether používá Proof Of Reserves, což znamená, že jejich finanční rezervy jsou vždy stejné nebo větší než je počet tetheru v oběhu. To lze ověřit prostřednictvím jejich webových stránek.

 

Kdo jsou zakladatelé tetheru?

Tether (USDT) byl původně spuštěn 6. října 2014 pod názvem realcoin, a to Brockem Piercem, Reeve Collinsem a Craigem Sellarsem (členem nadace Omni Foundation).

To zakladatelům umožnilo stavět tether na Omni protokolu, který uživatelům umožňoval vytvářet a obchodovat s vlastnostmi a měnami založenými na inteligentních kontraktech nabitcoinovém blockchainu.

Generální ředitel společnosti Tether, Reeve Collins, 20. listopadu 2014 oznámil, že název jejich tokenu realcoin, bude změněn na tether (USDT).

Sporná historie společnosti Tether začíná již uvedením na trh. V lednu 2015 umožnila společnost Bitfinex poprvé tether obchodovat na své burzovní platformě.

Objem tetheru se začal rychle zvyšovat v blockchainové síti, kdy se transakce USD pohybovaly po tchajwanských bankách, které poté transakce předávaly finanční společnosti Wells Fargo. Tato praxe pokračovala až do roku 2017.

Kolem dubna 2017 byly americké převody tetheru blokovány na mezinárodní úrovni.

Nedostatek transparentnosti a obvinění z manipulace s trhem, přimělo mnoho uživatelů spekulovat, zda měnové rezervy tether skutečně existují, nebo zda se celý stablecoin zhroutí.

Situace se ještě zhoršila v roce 2017, kdy byly výběry tetheru dočasně pozastaveny. Tyto události způsobily prudkou volatilitu USDT.

Od ledna 2017 do září 2018 vzrostla výše nesplaceného tetheru z 10 milionů USD na téměř 2,8 miliardy USD.

V dubnu 2019 následoval soudní proces, který obvinil společnosti Bitfinex a Tether ze zneužití rezervních prostředků k pokrytí schodku ve výši 850 milionů amerických dolarů.

Společnosti Bitfinex a Tether se v roce 2021 dohodly na zaplacení pokuty ve výši 18,5 milionu USD.

Tether nadále zůstává centrem spekulací na trzích kryptoměny a blockchainových sítí, přičemž mnoho uživatelů pochybuje o jeho likviditě a stabilitě.

 

Čím je tether jedinečný?

Již několik let je tether přijímán mnoha prodejci a používán jako prostředek směny miliony uživatelů, i když je jeho legitimita často zpochybňována.

Vzhledem k jeho navázanosti na fiat měnu nepodléhá tržním výkyvům.

 

Co určuje hodnotu tetheru?

Úlohou je ​​poskytovat likviditu a zajišťovat ochranu proti volatilitě trhu, protože díky návaznosti na konvenční měnu nedochází k jeho znehodnocení. Hodnota tetheru zcela závisí na rezervách tetheru.

Tether je americkým dolarem podporován v poměru 1: 1, což znamená, že má tether hodnotu 1 americký dolar.

 

Kolik mincí tetheru je v oběhu?

V současnosti disponuje tether cirkulující nabídkou čítající 40 805 169 352 tokenů. Tato nabídka se může zvyšovat nebo snižovat podle poptávky a aktuální likvidity trhu. Tokeny lze zakoupit na sekundárním trhu nebo na burzách, jako je Binance nebo Coinbase.

 

V jakých blockchainových sítích je tether dostupný?

V současné době lze tether vydávat na několik sítí kryptoměn: Bitcoin, Ethereum, EOS, Tron, Algorand a OMG Network.

Vzhledem k tomu, že inteligentní smlouvy a tokeny jsou hostovány v těchto blockchainových sítích, zajišťují základní zabezpečení také uzly a těžaři, kteří udržují zabezpečení těchto sítí pomocí Proof-of-Work nebo Proof-of-Stake.

Tyto platformy provádějí pravidelné audity, aby zajistily, že kód je aktuální, bezpečný a kompatibilní s aktuálním rámcem. Dále tether také zajišťuje, že zůstane kompatibilní s každou sítí.

Vysvětlení technických pojmů:

  • Stablecoin: kryptoměna, která váže svou hodnotu na externí aktivum, jako je například americký dolar.
  • Proof-of-Work (PoW): část dat, která se těžko vytvářejí, ale ostatní je snadno ověřují.
  • Proof-of-Stake (PoS): uživatelé, kteří drží tokeny v síťovém dole nebo ověřují transakce.

 

Jak používat tether?

Tether je stablecoin, který lze zakoupit na mnoha populárních burzách, jako je Binance, Coinbase a další. Tether lze vyměnit za zboží od různých prodejců nebo použít k výměně za jinou kryptoměnu.

 

Jak si vybrat peněženku k uložení tetheru?

Typ peněženky, který si pro uložení tetheru vyberete, bude pravděpodobně záviset na tom, k čemu ji chcete použít a kolik potřebujete uložit.

  • Hardwarové peněženky nebo tzv. cold (studené) peněženky poskytují nejbezpečnější možnost offline ukládání a zálohování. Hardwarové peněženky Ledger i Trezor nabízejí úložná řešení pro USDT. Kromě toho, že jsou hardwarové peněženky dražší, také jsou složitější na správu. Z toho důvodu budou vhodnější pro zkušenější uživatele k ukládání většího množství USDT.

 

  • Softwarové peněženky poskytují další možnost a jsou bezplatné a snadno použitelné. Jsou k dispozici ke stažení jako aplikace pro chytré telefony nebo počítače. I když jsou pohodlné, považují se za méně bezpečné než hardwarové peněženky a budou se lépe hodit pro menší množství kryptoměny nebo pro začínající uživatele.

 

  • Online peněženky nebo webové peněženky jsou také zdarma a snadno se používají, neboť jsou přístupné z více zařízení pomocí webového prohlížeče. Jsou považovány za méně bezpečné peněženky než jejich hardwarové nebo softwarové alternativy. Z toho důvodu jsou vhodné pro uchování menších částek.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

 

Závěr

Tether zůstává jedním z nejpopulárnějších stablecoinů na trhu a každý den poskytuje likviditu pro transakce v hodnotě milionů dolarů.

Navzdory jakékoli kontroverzi může tether sloužit  jako bezpečné úložiště hodnoty pro uživatele na vysoce nestálém trhu.

Nadále ho využívají miliony uživatelů, kteří hledají možnost decentralizovaných transakcí mezi jednotlivými regiony, zeměmi i kontinenty.