8 nejznámějších bitcoinových forků

Bitcoinové forky jsou fenoménem, ​​který je s bitcoiny spjat již od jejich založení v roce 2009. Od té doby vzniklo více než sto takových projektů – každý s jinou mírou úspěšnosti.

Některé z projektů jsou stále ve vývoji a nedisponují obchodovatelnou digitální měnou, zatímco jiné jsou součástí historického vývoje bitcoinu a jejich nativní měně se daří.

V následujícím článku se zaměříme pouze na nejrelevantnější nebo nejzajímavější z bitcoinových forků.

Než se podíváme na konkrétní případy bitcoinových forků, pojďme si nejprve vysvětit, co je to bitcoinový fork.

Co je to bitcoinový fork?

Bitcoinový fork je další novou verzí bitcoinu, která se vyznačuje některými změnami v původním síťovém protokolu.

Na nejzákladnější úrovni fork vzniká rozdělením blockchainu na dvě (nebo více) potenciálních odnoží.

btc obchodovani

K tomu může dojít buď prostřednictvím rozdílům v historii transakcí sítě, nebo přidání nových pravidel do kódu.

Velmi zjednodušeně řečeno může kdokoli bitcoiny štěpit na nové odnože.

Vzhledem k povaze bitcoinu, který funguje v rámci open-source sítě může kdokoli kopírovat kód bitcoinu a spustit svoji vlastní verzi bitcoinu s mírně odlišnými pravidly.

Nicméně to neznamená, že ostatní účastníci původní sítě (tzv. uzly) budou automaticky následovat a místo původního bitcoinu (BTC) těžit nový bitcoinový fork.

Skutečná síla bitcoinu se neskrývá v kódu, ale v uživatelích, kteří souhlasí s jeho pravidly, a dodnes je téměř nemožné reprodukovat síťové efekty bitcoinu.

Nicméně ani to řadu lidí neodradilo od snahy vytvořit svou vlastní „vylepšenou“ verzi bitcoinu. Níže uvádíme přehled některých z nejznámějších bitcoinových forků.

 

Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash (BCH) je mezi ostatními bitcoinovými forky na pomyslném vrcholu. Tento fork se prezentuje jako „bitcoin jak má být“, tedy že vylepšil určité nedostatky původního bitcoinu.

BCH byl spuštěn v srpnu 2017 jako reakce na klíčové problémy s „mateřskou“ kryptoměnou – tedy původním bitcoinem.

Mezi tyto zásadní problémy patří zejména:

  • Pomalé transakční časy
  • Vysoké poplatky
  • Vysoká spotřeba energie

K vyřešení těchto problémů provedl Bitcoin Cash nejprve změnu velikosti bloku z 1 MB na 8 MB, a posléze až na 32 MB – a to v polovině roku 2018.

Tato změna měla proces ověřování urychlit bez ohledu na počet dolů, které slouží k jeho podpoře.

Úpravy původního protokolu umožnily zkrácení transakčních postupů a vytvořily potenciál pro efektivnější škálování sítě souběžně s nárůstem počtu jejích uživatelů.

Bitcoin Cash se brzy stal jednou z deseti nejlepších a největších kryptoměn, co se tržní kapitalizace týče a v listopadu 2018 se umístil dokonce na 4. místě.

Tento úspěch byl v rozporu s řadou problémů, se kterými se měna zpočátku potýkala, například:

  • Nechtěné záměny s původním bitcoinem, protože sdílel podobné logo a měl svůj původ ve stejné komunitě
  • BCH bývá někdy označován jako „levná“ varianta měny, ze které se odštěpila
  • Centralizace pomocí BCH byla ve srovnání s bitcoiny považována za výraznější problém

Navzdory těmto výzvám si nakonec Bitcoin Cash vydobyl své místo na kryptoměnovém trhu.

Nicméně se objevil nový problém – a to konfliktní názory panující mezi členy komunity ohledně velikosti bloků BCH.

Nakonec se z těchto menších problémů staly nepřekonatelné překážky a komunita se rozdělila na dva hlavní tábory.

Ti, kteří se rozhodli „chránit“ BCH před zavedením příliš radikálních změn velikosti bloků, nyní představují frakci bitcoinů ABC, kde ABC znamená „nastavitelný limit velikosti bloku“ (Adjustable Blocksize Cap).

 

Bitcoin SV (BSV)

Bitcoin SV (označován symbolem BSV, přičemž zkratka „SV“ znamená Satoshi’s Vision – tedy Satoshiho vize) je další hlavním forkem Bitcoin Cash, která se etablovala jako samostatná kryptoměna s posláním dodržovat to, co její tvůrci prohlašují za původní vizi záhadného zakladatele bitcoinu – Satoshiho.

Tato digitální mince byla vyvinuta vývojovou firmou blockchain nChain za podpory Craiga Wrighta označovaného jako „Faketoshi“ – tedy nepravý Satoshi.

Jeho frakce podporovala rozdvojení Bitcoin Cash ve snaze znovu objevit a obnovit „původní“ protokol Satoshi, který by umožnil zvětšit velikost bloku BCH ze současných 32 MB na 120 MB.

To pravděpodobně zvýší kapacitu sítě a umožní jí lepší škálování ve srovnání s tím, co fork Bitcoin Cash dokázal nabídnout.

I Bitcoin SV se prosadil na seznamu 10 nejlepších coinů, přičemž jeho tržní kapitalizace dosáhla již na konci listopadu 2018 1,6 miliardy USD.

Její zastánci tvrdí, že mince BSV bude v příštích letech přijímána většinou projektů a podniků, a tudíž nakonec zvítězí nad nativním ekosystémem Bitcoin Cash.

 

Bitcoin Gold (BTG)

Bitcoin Gold (BTG) byl zaveden členy komunity bitcoinů, kteří prosazovali hard fork s nadějí napravit následující problémy s bitcoiny:

  • Zastánci Bitcoin Gold měli pocit, že se bitcoinová síť stala příliš centralizovanou.
    Nejlépe to bylo vidět v případě těžby, kdy specializovaný hardware poskytoval těžařům, kteří jej využívají, nepřiměřenou výhodu.
    Jednalo se zejména o použití integrovaných obvodů specifických pro aplikaci (ASIC) pro těžbu, která probíhá na jeho blockchainu.
    Jako „lék“ tým Bitcoin Gold implementoval hashovací algoritmus Equihash, díky kterému byla práce s hardwarem založeným na ASIC méně výhodná.
  • Kromě dominance specializovaného těžebního hardwaru je ekosystém bitcoinů stále více pod kontrolou velkých podniků vyzbrojených výkonnými těžebními přístroji.
    Aby byla zachována raná vize bitcoinu jako plně decentralizovaného systému peer-to-peer, umožnilo Bitcoin Gold těžařům získávat coiny pomocí každodenního nespecializovaného hardwaru, jako jsou grafické procesory (GPU).
  • Přijetí bitcoinu obchodníky trvá příliš dlouho.
    Aby se tento proces urychlil, Bitcoin Gold pokračoval ve vývoji řešení BTGPay jako platformy a virtuálního trhu pro obchodníky, kteří přijímají Bitcoin Gold.
    Tato síť zároveň sdružuje různé zúčastněné strany, jako jsou poskytovatelé platebních služeb, kteří pracují na usnadnění přijetí a používání této kryptoměny.

Když byl proces větvení dokončen, každý majitel BTC obdržel stejné množství Bitcoin Gold v poměru 1:1.

 

Bitcoin Diamond (BCD)

Bitcoin Diamond (BCD) je další fork bitcoinů, který byl opět implementován v reakci na nedostatky původního bitcoinu.

Bitcoin Diamond byl vytvořen v listopadu 2017 těžaři bitcoinů pod jmény „Team Evey“ a „Team 007“, kteří ve forku spatřovali způsob, jak zavést do původního protokolu bitcoinu následující změny:

  • Fork nesoucí název Bitcoin Diamond se snaží nabídnout rychlejší potvrzení transakcí.
    Aby toho dosáhl, Bitcoin Diamond nasadil jako svůj platební protokol Lightning Network.
    Lightning Network podporuje zpracování transakcí v reálném čase tím, že část z nich probíhá mimo blockchain, přičemž jejich správu má na starosti inteligentní smluvní systém.
    Samotný blockchain má za úkol zpracovat potvrzení konečného stavu těchto transakcí.
  • Po rychlejších transakcích by měla následovat implementace nižších poplatků.
    Neschopnost bitcoinu splnit příslib vytvoření cenově dostupného transakčního systému byla považována za „původní hřích“ proti vizi Satoshi Nakamota.
    Bitcoin Diamond také zvýšil celkovou nabídku svých coinů na 210 milionů BCD, aby byla jejich akvizice dostupnější pro průměrného uživatele (ve srovnání s 21 miliony BTC).
  • Těžba by měla být inkluzivnější. Za tímto účelem tým Bitcoin Diamond odstranil ikonický algoritmus SHA-256 bitcoinu, aby decentralizoval celý postup těžby.

 

 

Lightning Bitcoin (LBTC)

Lightning Bitcoin (LBTC) vznikl odštěpením od bitcoinového blockchainu v prosinci 2017.

Hlavní výhodou, s níž Lightning Bitcoin přichází, je jeho touha spojit výhody bitcoinu i etherea za účelem vytvoření univerzálnějšího a efektivnějšího blockchainu.

Tým LBTC se snažil nabídnout několik charakteristických rysů, které by jej dostaly před konkurenční forky a jiné kryptoměny.

  • Autonomní digitální demokracie.
    Systém Lightning Bitcoin zahrnuje všechny držitele tokenů v rámci své blockchainové sítě a mění je v aktéry, jejichž hlas je v rozhodovacím procesu považován za rovnocenný.
    LBTC využívá mechanismus konsensu DPoS, který slouží jako základ ekosystému „digitální demokracie“ a vyhýbá se rizikům spojeným se systémy Proof-of-Work.
  • Stejný mechanismus DPoS umožňuje držitelům LBTC vybrat si mezi 101 uzly, aby bylo zajištěno ověření transakce.
    Držitelé tokenů mohou také hlasovat pro označení „účetních uzlů“, které jsou nominovány na základě obdržených vážených hlasů.
    Rozšíření hlasovacích práv vlastníků tokenů je považováno za nástroj pokroku v decentralizaci sítě LBTC.
  • Škálovatelnost. Lightning Bitcoin doufá, že dosáhne vyšší úrovně škálovatelnosti pomocí DPoS a díky omezení počtu validátorů na svém blockchainu.
  • Rychlé transakce. Na základě protokolu LBTC je konečným cílem Lightning Bitcoin zpracování plateb během několika sekund.
    Omezený počet ověřovacích uzlů spárovaných s velikostí bloku 2 MB má zkrátit čas potřebný k dosažení konsensu na sekundy, a tedy nabídnout vyšší rychlost transakcí.
    Maximální počet transakcí, které má LBTC za cíl zpracovat, je asi 24 milionů denně.
  • Přístupnost. Transakční poplatky s bitcoinem Lightning by mohly začínat na 0,00001 LBTC za transakci.

 

Bitcoin Interest (BCI)

Fork Bitcoin Interest (BCI) byl z bitcoinu odštěpen na jaře 2018 – a to s cílem vytvořit nový globální platební ekosystém, který se zaměří na správu úspor.

Toho lze pravděpodobně dosáhnout implementací technologie, která uživatelům umožní získat úroky z držených mincí, podobně jako to svým zákazníkům nabízejí banky prostřednictvím spořicích účtů.

Technologie, která to umožní, se zaměřuje na tři hlavní oblasti:

  1. Fond úroků
    Bloky v síti bitcoinových úroků mají systém se dvěma odměnami, přičemž jeho větší část směřuje k těžaři a menší je zahrnuta do fondu úroků.
    Tento fond se používá k vyplácení úroků uživatelům, kteří se rozhodnou „úročit“ své mince.
    Ačkoli BCI zpočátku používal pro těžbu algoritmus Equihash, v září 2018 přešel na ProgPoW, aby zamezil výhodám, které mají uživatelé hardwaru ASIC.
  2. Úroková období
    Uživatelé si mohou vybrat týdenní nebo měsíční úroková období, aby spořili své mince a získali zpět svůj podíl na úrokovém fondu.
    Ti, kteří se rozhodnou úročit své mince, jsou povinni tak učinit během celého úrokového období.
    Přesto existuje možnost přesunout coiny ještě před vypršením tohoto období, ale zabrání to uživateli v obdržení úroků.
  3. Úrokové sazby nejsou pevné
    Úroková sazba BCI závisí na počtu mincí, které si uživatelé zvolí úročit, a počtu mincí úročených v úrokovém období.
    Systém neustále kontroluje dobu, po kterou jsou mince v těchto období úročeny. Jakmile období vyprší, rozdělí poměrnou částku z úrokového fondu držitelům mincí.

 

BitcoinX (BCX)

BitcoinX (BCX) se v prosinci 2017 oddělil z bitcoinového blockchainu s cílem spojit úspěchy bitcoinů s novými funkcemi:

  • BitcoinX má vysokou rozšiřitelnost, což má být způsobeno implementací technologie inteligentních smluv.
    Tato technologie má snížit vysoké poplatky spojené s jejím předchůdcem, přičemž efektivitě zpracování transakcí by měly napomoci 2minutové intervaly bloků.
  • BitcoinX chce nabídnout lepší funkce ochrany osobních údajů a bezpečnosti založené na kombinaci stávající technologie bitcoinové sítě se systémem zero knowledge proof system.
  • Vývoj mezi řetězci je další oblastí, na kterou se chce BitcoinX zaměřit. Má umožnit výměnu dat mezi různými řetězci a vytvořit zastřešující ekosystém pro vývoj aplikací.
  • Celková nabídka mincí byla omezena na 210 miliard, přičemž každý držitel BTC obdržel 10 000 BCX za jeden token původního bitcoinu.

 

Super Bitcoin (SBTC)

Super Bitcoin (SBTC), vyvinutý pod heslem „Udělejte bitcoin opět lepším“, se snaží nabídnout více soukromí a větší škálovatelnost ve srovnání s bitcoiny a také implementovat funkce inteligentních smluv.
K odštěpení tohoto forku došlo v prosinci 2017, přičemž 1 SBTC byl připsán za každý BTC vlastněný v bodě odštěpení.

Super Bitcoin si klade za cíl odlišit se tím, že své funkce navrhne výhradně na základě požadavků členů své komunity.

Mezi tyto požadavky patří:

  • Soukromí. Nová technologie byla implementována za účelem posílení funkcí ochrany osobních údajů.
  • Škálovatelnost. Chytré smlouvy by měly zajistit lepší funkčnost systému a také zlepšení škálovatelnosti platformy.
  • Větší bloky. Velikost bloku se v případě Super Bitcoinu byla zvýšena na 8 MB.

Výše uvedení bitcoinové forky jsou jen špička ledovce. Takovýchto projektů je celá řada – a neustále vznikají nové.

Na druhé straně jich mnoho z nich také zaniká, protože si nenajdou své uživatele.

Pravdou zůstává, že původní bitcoin je jen jeden – a navzdory svým nedostatkům se drží na pomyslné špici mezi všemi dostupnými kryptoměnami.

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]