Polkadot (DOT): Vše, co potřebujete vědět

Polkadot vzal trh s kryptoměnou útokem a poskytl decentralizovaný blockchain web3 a jeho vlastní token DOT se zařadil mezi pět největších digitálních aktiv na základě tržní kapitalizace.

Na jakém principu funguje Polkadot a vyplatí se investovat do kryptoměny DOT?

Revoluční design Polkadot navrhuje řešení problémů se škálovatelností, které brání v rozvoji jiným blockchainům, což vede k ucpání sítí a vysokým poplatkům za transakce.

Chtěli byste do této blockchainové sítě investovat, ale nevíte, kde začít? Bez obav! Vše potřebné se dozvíte dále!

 

Co je to Polkadot (DOT)?

Polkadot je škálovatelná, bezpečná a decentralizovaná víceřetězcová síť pro další web vytvořená pomocí Substrate – rámce umožňujícího vytváření kompatibilních a účelových blockchainů složených z vlastních nebo předem připravených komponent.

DOT je nativní tokenová měna sítě Polkadot, jejíž nejmenší jednotka se nazývá Planck.

Usnadňuje platby, správu sítě, transakční poplatky a další procesy, kde jsou tokeny uzamčeny jako součást připojení nových řetězců k síti.

Na rozdíl od většiny ostatních kryptoměn není nabídka DOT omezena. Množství měny je navrženo tak, aby stimulovalo síť a dynamicky se upravovalo podle míry účasti účastníků, s inflací až 10 % ročně.

 

Jak Polkadot funguje?

Polkadot umožňuje posílat prostředky z jedné digitální peněženky do druhé pomocí systému kryptografie veřejného a soukromého klíče.

Veřejný klíč je adresa, kterou rozdáváte pro příjem finančních prostředků, a soukromý klíč funguje jako heslo, autorizuje a vysílá transakce do sítě.

Přibližně každých šest sekund jsou tyto nevyřízené transakce potvrzeny v bloku transakcí a bloky společně tvoří Polkadot blockchain.

Polkadot samozřejmě umožňuje mnohem víc než jen zasílání a přijímání finančních prostředků.

Polkadot je víceřetězcová síť koordinovaná centrálním řetězcem, který jí umožňuje paralelně zpracovávat data a transakce na několika řetězcích, známých jako Parachains.

Jeho střepinová architektura rozděluje síť na jednotlivé segmenty neboli střepy.

Tím se zvyšuje propustnost transakcí tím, že se umožní jejich paralelní zpracování na každém horizontálním oddílu, nikoli sekvenční v celé síti, jak fungují blockchainy starší generace.

Do Polkadotu se proto může zapojit více Parachainů, které získají zabezpečení z celé sítě, významně zlepší škálovatelnost, interoperabilitu a funkčnost napříč řetězci, eliminují přetížení, vysoké poplatky a nekompatibilitu starších blockchainů.

Polkadot spravuje upgrady automaticky bez pevných vidlic s využitím systému spravovaného držiteli vlastních tokenů DOT.

Ke koordinaci sítě používá Polkadot mechanismus konsensu Nominated Proof-of-Stake (NPoS), který odměňuje uživatele za zamykání DOT tokenů v procesu známém jako staking, spíše než pobídkové odměny za odměnu nabízené v blockchainech Proof-of-Work, kterou používá bitcoin.

 

Kdo jsou zakladatelé Polkadotu?

Polkadot, vlajkový projekt společnosti Web3 Foundation, spoluzakládal Gavin Wood, jeden z původních spoluzakladatelů společnosti Ethereum a bývalý technický ředitel společnosti Ethereum Foundation, kde se podílel na vývoji programovacího jazyka Ethereum Solidity.

Wood je také generálním ředitelem společnosti Parity Technologies, což je blockchainová infrastrukturní firma odpovědná za vývoj Parity Ethereum.

Současně Wood aktivně pracuje na vývoji Polkadot i Substrate.

 

Co udává hodnotu Polkadotu?

Polkadot má v současné době tržní kapitalizaci více než 30 miliard dolarů.

Vsazením DOT mohou uživatelé vyrovnat míru inflace ve srovnání s pouhým držením a přinést roční návratnost své investice, kromě jakéhokoli zhodnocení kapitálu.

DOT také poskytuje účastníkům možnost hlasovat o upgradu sítě a budoucích funkcích, a to úměrně k množství DOT, které vsadí.

 

TIP: Ověření krypto a CFD brokeři
Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery Plus500 (více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde)

 

Kolik mincí Polkadot (DOT) je v oběhu?

V případě kryptoměny DOT není stanoveno žádné konečné množství. Vzhledem k inflační měnové politice Polkadotu se očekává, že se počet tokenů každý rok zvýší o 10 %.

 

Správa sítě Polkadot

  • Vývoj Polkadotu je také decentralizovaný a řídí se distribuovanou komunitou držitelů DOT tokenů, Radou a Technickým výborem. Chcete-li provést změny v síti, je myšlenkou kombinovat držitele tokenů DOT a Radu pro správu rozhodnutí o upgradu sítě.
  • Aktivní držitelé tokenů DOT mohou navrhnout referendum o změnách v síti spojením svých tokenů (složení minimální částky za návrh) na určité období a hlasováním o návrzích ostatních.
  • Rada je subjektem řetězce, který je volen držiteli tokenů DOT a je odpovědný jak za navrhování změn, tak za určování, které změny jsou provedeny. Rovněž spravuje rezervu složenou z vybraných síťových poplatků a poskytuje zastoupení pasivním držitelům DOT v ekosystému. Návrhy členů Rady vyžadují ke schválení méně hlasů než hlasy běžných držitelů DOT.
  • Technický výbor se poté skládá z vývojových týmů, které budují síť Polkadot. Spolu s Radou může v případě nouze předkládat speciální návrhy se zrychlenými dobami přijetí a je volen členy Rady.
  • Bez ohledu na to, zda je návrh předložen veřejnými držiteli DOT nebo Radou, bude muset projít referendem, aby všichni držitelé DOT, mohli učinit konečné rozhodnutí.

 

Jak používat Polkadot?

Polkadot nabízí různé nástroje pro všemožné subjekty i jednotlivce. Umožňuje alternativní decentralizovanou platební metodu bez potřeby zprostředkovatele a poskytuje větší kontrolu nad finančními prostředky.

DOT lze také použít pro spekulace a investice nebo jako alternativu k nákladným a pomalým mezinárodním převodům.

Může také přispět k alternativnímu finančnímu systému pro stovky milionů lidí, kteří mají přístup k chytrým telefonům, ale nemají bankovní účet, a také představujeme novou příležitost pro generování příjmu nebo jako vedlejší zdroj příjmu.

 

Jak si vybrat peněženku Polkadot?

Typ peněženky DOT, který si vyberete, bude pravděpodobně záviset na tom, na co ji chcete použít a kolik tokenů DOT potřebujete uložit.

  • Hardwarové peněženky poskytují nejbezpečnější možnost s offline úložiště a zálohování. Ledger je v současné době jedinou možností hardwarové peněženky pro DOT, která se používá ve spojení s oficiální webovou peněženkou Polkadot-JS.
  • Softwarové peněženky poskytují další možnost uložení DOT, jsou bezplatné a snadno použitelné. Jsou k dispozici ke stažení jako aplikace pro chytré telefony nebo počítače. I když jsou pohodlné, považují se za méně bezpečné než hardwarové peněženky.
  • Online peněženky jsou k dispozici zdarma a snadno se používají. Nicméně jsou méně bezpečné než hardwarové nebo softwarové alternativy.

Polkadot-JS je oficiální webová peněženka Polkadot, která funguje z internetového prohlížeče a umožňuje odesílat, přijímat a ukládat tokeny ekosystémů DOT a Polkadot a také se podílet na sázení a hlasování. Nicméně je vhodná pro pokročilejší uživatele.

 

Budoucí vývoj sítě Polkadot

Revoluční design Polkadot zavádí víceřetězcovou síť, která řeší problémy se škálovatelností a vysokými poplatky, které bránily dřívějším generacím blockchainových technologií, aniž by byla nějak snížena míra bezpečnosti nebo decentralizace.

Jeho blockchain nové generace je schopen dodávat plně decentralizovaný web, který je řízen jeho uživatelskou základnou motivovaných zúčastněných stran a konsensem NPoS.

Propojuje soukromé řetězce, veřejné sítě a aplikace a využívá nové způsoby použití pomocí paralelního zpracování, sdruženého zabezpečení, kompatibilních rámců, zasílání zpráv napříč řetězci a přemostěného připojení.

Polkadot zdaleka není „dalším etherem“, nebo konkurentem jiných sítí, a proto odmítá myšlenku, že by měl existovat pouze jeden blockchain.

Přináší novou éru propojení napříč řetězci, která doplňuje širší kryptosystém pomocí speciálně navržené architektury. Úspěšnost této technologie dokazuje rostoucí počet projektů a vývojářů budujících ekosystém Polkadot.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]