Uniswap (UNI): Vše, co potřebujete vědět

Uniswap, jeden z nejpopulárnějších protokolů decentralizovaného financování (DeFi), využívá několik kryptoaktiv, včetně svého nativního tokenu UNI, k poskytování služby téměř totožné s tradiční burzou a s dalšími výhodami, které decentralizace přináší.

Na jakém principu tato kryptoměna funguje, v čem se liší od ostatních digitálních aktiv a vyplatí se do ní investovat?

Uniswap je decentralizovaný projekt založený na sadě chytrých kontraktů běžících na blockchainu Ethereum. Uniswap pobízí své uživatele, aby udržovali likviditu burzy tím, že jim poskytuje nově vyražené UNI tokeny.

 

Co je to Uniswap (UNI)?

Uniswap je inovativní decentralizovaný protokol postavený na Ethereu. Přesněji řečeno, Uniswap funguje na systému Automated Liquidity Protocol.

K jeho běhu není potřeba žádná účetní kniha ani centralizovaná strana.

Díky kontraktům zabudovaným do jeho protokolu může Uniswap umožnit uživatelům obchodovat bez jakýchkoli poplatků a dosáhnout vysoké úrovně jak decentralizace, tak rezistenci vůči cenzuře.

Uniswap uni znak

Možná si říkáte, jak lze obchodovat bez účetní knihy?

Uniswap navrhl protokol, který se spoléhá na to, že poskytovatelé likvidity vytvářejí fondy, které pak poskytují likviditu napříč platformou, což umožňuje uživatelům bezproblémové směňování mezi v podstatě libovolnými tokeny ERC-20, a to vše bez nutnosti účetní knihy.

Vzhledem k tomu, že protokol Uniswap je zcela decentralizovaný, neexistuje žádný skutečný proces výpisu, jaký má centralizovaná burza.

Jakýkoli token ERC-20 lze spustit pro obchodování na platformě Uniswap, pokud je k dispozici fond likvidity.

Z tohoto důvodu si Uniswap neúčtuje žádné poplatky za zařazení do seznamu, což z něj činí základní zdroj pro nové nebo menší projekty ERC-20.

 

Jak Uniswap funguje?

Uniswap se vzdává tradiční architektury digitálních centralizovaných burz, díky čemuž nepotřebuje účetní knihu se seznamem uskutečněných transakcí.

To je částečně možné díky jejich designu Constant Product Market Maker, což je varianta běžnějšího modelu decentralizované směny tokenů známého jako Automated Market Maker (AMM).

Automated Market Makers jsou chytré kontrakty, které drží rezervy likvidity, s nimiž mohou obchodníci obchodovat.

Tyto rezervy jsou financovány motivovanými poskytovateli likvidity. Každý, kdo je schopen vložit ekvivalentní hodnotu dvou různých tokenů do fondu, může být jedním z těchto poskytovatelů likvidity.

Poskytovatelé likvidity vytvářejí nový dostupný obchodní trh uložením stejné hodnoty dvou tokenů. Může to být ETH a jakýkoli token ERC-20 nebo dva tokeny ERC-20.

Tyto fondy jsou často tvořeny stablecoiny, jako je DAI, ale není to povinné.

Na oplátku za vytvoření trhů a poskytnutí likvidity, aby mohli obchodníci obchodovat, jsou poskytovatelé likvidity Uniswap odměněni „tokeny likvidity“, které obvykle představují jejich podíl na celém fondu likvidity.

Pojďme rozebrat koncept likviditních fondů Uniswap pomocí příkladu likviditního fondu ETH/DAI.

Pro náš vzorec bude ETH část fondu „x“, zatímco část DAI bude „y“. Uniswap dělá to, že vezme tyto dvě částky a vynásobí je, aby vypočítal celkovou likviditu ve fondu – ve vzorci to bude „k“.

Primární koncept napájející Uniswap spočívá v tom, že „k“ musí vždy zůstat stabilní, což znamená, že celková likvidita ve fondu je konstantní.

Vzorec pro celkovou likviditu ve fondu tedy je následující:

x * y = k

Praktický příklad:

Řekněme například, že David kupuje 1 ETH za 1600 DAI pomocí fondu likvidity ETH/DAI. Tímto obchodem David zvýšil množství DAI ve fondu a zároveň snížil množství ETH.

To efektivně znamená, že cena ETH stoupá, protože po transakci je ve fondu méně ETH a my víme, že celková likvidita (k) musí zůstat konstantní. Tento mechanismus řídí ceny měn ve fondu.

 

Exchange vs Factory

Uniswap provozuje v rámci svého protokolu dva různé inteligentní kontrakty – a to kontrakt „Exchange“ a kontrakt „Factory“.

Jedná se o automatizované, decentralizované programy, které jsou určeny k provádění konkrétních funkcí při splnění určitých podmínek.

V případě Uniswap je za přidání nových tokenů na platformu zodpovědná inteligentní smlouva „Factory“, zatímco skutečná obchodování/swapy (výměny) jsou určeny smlouvou „Exchange“.

Na aktualizované platformě Uniswap v2 lze v zásadě vyměnit jakýkoli token založený na ERC-20 s kterýmkoliv jiným.

 

Kdo jsou zakladatelé projektu Uniswap?

Uniswap byl poprvé uveden v roce 2018 zakladatelem Haydenem Adamsem. V roce 2020 byl spuštěn Uniswap v2, který umožňuje přímé swapy (výměny) mezi v podstatě jakýmkoli tokenem ERC-20 na Etherea.

Uvedení UNI tokenu UNI v září 2020 zahrnovalo vydání 400 UNI tokenů na jakoukoli adresu ETH, která dokončila transakci v síti před 1. zářím toho roku.

Někteří uživatelé navíc obdrželi více tokenů na základě množství likvidity, které poskytli protokolu Uniswap.

 

Co dělá Uniswap jedinečným?

Jednou z nejunikátnějších věcí ekosystému Uniswap je skutečnost, že samotný projekt neobdrží žádné příjmy.

Protože Uniswap je decentralizovaný protokol a jeho uživatelé poskytují veškerou likviditu pro platformu, všechny poplatky jdou přímo poskytovatelům likvidity.

V tom se zásadním způsobem liší od centralizovaných burz, kde jsou všechny poplatky pohlceny ústředním orgánem provozujícím burzu.

Aktuální transakční poplatek placený poskytovatelům likvidity v síti je 0,3 % za obchod. Tyto prostředky jsou automaticky zasílány do fondu likvidity, přičemž poskytovatelé likvidity je mohou kdykoli vyplatit.

Tyto poplatky za obchodování jsou rozděleny na základě podílu každého poskytovatele likvidity v rezervě.

Je možné, že část obchodních poplatků může být v budoucnu věnována vývoji Uniswap. Tým Uniswap již nasadil vylepšený protokol Uniswap v2 a další Uniswap v3 aktivně vyvíjí.

 

Co udává hodnotu Uniswap?

Uniswap představil svůj nativní token UNI 17. září 2020. Uniswap neprovedl ICO (počáteční nabídku mincí) ani žádný druh prodeje tokenů.

Uniswap bude distribuovat své tokeny UNI podle stanoveného harmonogramu vydání jak členům komunity (aktivním obchodníkům), tak poskytovatelům likvidity.

Uniswap nabídl 400 UNI tokenů uživatelům, kteří dříve používali decentralizovaný směnný protokol Uniswap.

Do budoucna mohou uživatelé také získávat UNI tokeny vkládáním tokenů do likviditních fondů Uniswap. Vkládání tokenů za účelem získávání odměn z fondů likvidity se běžně označuje jako těžba likvidity.

Token UNI je navržen pro použití v budoucí správě protokolu Uniswap.

Držitelé UNI, kteří drží 1 % nebo více z celkové nabídky UNI, mohou předkládat rozvojové návrhy, zatímco každý držitel UNI, bez ohledu na to, kolik drží, může o těchto návrzích hlasovat.

Držitelé tokenů UNI mohou také pomoci financovat granty, partnerství, sdružení pro těžbu likvidity a další.

Správa Uniswap byla navržena způsobem, který nakonec umožní základnímu týmu Uniswap zcela vystoupit z rozhodovacího procesu a dosáhnout skutečně soběstačného a zcela decentralizovaného protokolu.

 

TIP: Kde můžete obchodovat s kryptoměnou UNI?
Obchodujte s Uniswap prostřednictvím prověřeného brokera eToro (velká recenze zde)

Kde obchodovat s kryptoměnou Uniswap

{etoroCFDrisk}% maloobchodních účtů CFD přichází o peníze.

Investování do kryptoaktiv je v některých zemích EU velmi volatilní a neregulované. Žádná ochrana spotřebitele. Na zisky se může vztahovat daň.

 

Kolik mincí Uniswap (UNI) je v oběhu?

Uniswap (UNI) má aktuální tokenovou zásobu 1 000 000 000 UNI. Všechny tyto tokeny UNI budou k dispozici v průběhu čtyř let.

Po čtyřech letech, kdy budou všechny tyto tokeny distribuovány, Uniswap zavede míru inflace 2 % ročně, aby si udržel účast v síti.

60 % z 1 miliardy tokenů UNI bylo vysláno členům komunity Uniswap. Zbývajících 40 % bude rozděleno členům týmu, investorům a poradcům podle čtyřletého plánu.

 

Jak je zabezpečena síť Uniswap?

Uniswap je decentralizovaný protokol určený pro výměnu/obchodování tokenů a UNI je jeho nativní token správy. UNI je token ERC-20 postavený na síti Ethereum.

Token UNI slouží k zajištění budoucího vývoje projektu Uniswap a vytváří decentralizovaný hlasovací systém, který zajišťuje, aby špatní aktéři nemohli navrhovat a vydávat upgrady vývoje, které by mohly poškodit pověst nebo bezpečnost platformy.

Obchody prováděné na platformě Uniswap jsou zabezpečeny inteligentní smlouvou „Exchange“, což je decentralizovaný systém umožňující uživatelům kdykoli obchodovat bez nutnosti ústředního orgánu.

 

Jak používat Uniswap?

Primární případ použití Uniswap (UNI) je ke správě protokolu Uniswap. Tokeny Uniswap (UNI) nabízejí užitečnost pro různé entity a jednotlivce.

UNI umožňuje alternativní decentralizovanou platební metodu bez zprostředkovatelů a poskytuje větší kontrolu nad penězi.

UNI lze také použít pro spekulace a investice nebo jako alternativu k nákladným a pomalým mezinárodním převodům.

Decentralizovaná burzovní platforma Uniswap využívá tzv. Liquidity Pools (fondy likvidity), do kterých se uživatelé mohou zapojit, aby poskytli likviditu.

Každý fond likvidity Uniswap je v podstatě nový obchodní pár tokenů ERC-20. V momentě, kdy je vytvořena smlouva o novém fondu, jeho zůstatky každého tokenu jsou 0.

Aby mohl fond začít povolovat obchody, musí jej uživatelé nejprve financovat počátečním vkladem každého tokenu. Tento první poskytovatel likvidity je zodpovědný za stanovení počáteční ceny tokenů ve fondu.

Když ostatní poskytovatelé likvidity přidají do existujícího fondu, musí vložit oba tokeny ekvivalentní jejich aktuální ceně.

Pokud se vkladatel domnívá, že aktuální cena je nesprávná, může ji ve skutečnosti arbitrovat na požadovanou úroveň a poté přidat likviditu za tuto cenu.

Když jsou tokeny ERC-20 uloženy do fondu likvidity, jedinečné tokeny známé jako „tokeny likvidity“ jsou vytěženy a distribuovány na adresu poskytovatele likvidity.

Tokeny likvidity představují příspěvek poskytovatele likvidity do fondu. Množství poskytnuté likvidity fondu určuje počet tokenů likvidity, které poskytovatel obdrží.

Když dojde k obchodu ve fondu, účtuje se 0,3 % poplatek tomu, kdo zahájil transakci. Tento poplatek je distribuován všem poskytovatelům likvidity po dokončení obchodu.

Protože tokeny likvidity jsou samy o sobě obchodovatelnými aktivy, poskytovatelé likvidity mohou také prodávat, převádět nebo jinak používat své tokeny likvidity jakýmkoli způsobem, který považují za vhodný.

 

Vyplatí se do Uniswapu investovat?

Uniswap je inovativní projekt, který přinesl nejpopulárnější decentralizovanou burzu v krypto průmyslu.

Díky decentralizaci a otevřené správě projektu Uniswap prostřednictvím tokenu UNI je velmi oblíbený mezi obhájci blockchainu, kteří se staví proti velkým centralizovaným burzám kryptoměn.

Likviditní fondy Uniswap jsou navíc atraktivní snahou pro investory, kteří chtějí vydělat na kryptoměně, kterou již drží, aniž by ji museli prodávat.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]