Vyplatí se investovat do kryptoměny, jejíž hodnota je navázána na drahé kovy?
Investujete do digitálních aktiv? Pak je asi jednou z vašich největších obav silná volatilita krypto trhu.
Zatímco mnozí jsou růstovým potenciálem kryptoměn nadšeni a chápou, že inovace a blockchainová technologie s sebou nutně přináší cenové výkyvy, jiní se diví, jak nestabilní svět kryptoměn může být.
Je investování do kryptoměny navázané na drahé kovy, jako je zlato, dobré řešení pro zajištění stability?
Obsah článku
- Jak na investice do kryptoměny navázanou na drahé kovy
- Kdy a jak se zrodila kryptoměna podložená drahými kovy?
- Jaká je současná situace tohoto typu stablecoinu?
- Jaké jsou výhody drahého kovu jako rezervního aktiva?
- Na jakém principu fungují populární stablecoiny?
- Na co si dát pozor při investici do kryptoměny podložené drahým kovem?
- Vyplatí se do stablecoinů podporovaných drahými kovy investovat?
- Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování
- Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
Nestálost na trhu s digitálními měnami děsí nejednoho investora. Velké cenové výkyvy v krypto prostoru sice znamenají vysoké zisky, ale také obrovské ztráty, které lze utrpět během několika málo minut.
Stále více obchodníků a investorů proto hledá všemožné způsoby, jak investovat do digitálních aktiv, ale co nejvíce snížit rizika, která krypto trh přináší.
Jedním z nich je investování do kryptoměny, jejíž hodnota je navázána na drahé kovy. Jedná se o pouhé zdání stability, nebo se do takové digitální měny opravdu vyplatí investovat?
Mnoho z nich sází na stablecoiny – tedy digitální mince, jejichž hodnota je navázána na fiat (konvenční) měnu nebo komoditu – v našem případě drahý kov.
Kryptoměna krytá například palladiem či zlatem je podložena slitky těchto drahých kovů, které slouží jako rezervní aktivum.
To znamená, že tyto kryptoměny nikdy neklesnou pod cenu podkladového aktiva, nicméně jejich cena může klesat či růst v závislosti na popularitě digitální mince a objemu obchodu.
Kdy a jak se zrodila kryptoměna podložená drahými kovy?
Myšlenka virtuální měny podpořené drahými kovy, jako je zlato, stříbro nebo palladium, byla mnohokrát vyzkoušena v praxi.
Pravděpodobně nejúspěšnější z nich byl E-Gold, který spoluzakládal Douglas Jackson – a to ještě před příchodem kryptoměn, jako je bitcoin nebo ether.
Tato mince, jejíž hodnota byla odvozena od zlata, se ukázala jako velmi populární a v dobách své největší slávy – v 90. letech – bylo každý den vytvořeno nejméně 1 000 nových účtů.
Úřady však proti minci tvrdě zakročily a pověřily Jacksona, aby dodržoval řadu pravidel a standardů finanční regulace, čímž pro mnohé mince E-Gold ztratila na atraktivitě.
Jaká je současná situace tohoto typu stablecoinu?
Kryptoměna, jejíž cena je podložena rezervním aktivem v podobě drahého kovu je jen dalším případem tzv. stablecoinu – tedy digitální mince, která svou hodnotu odvozuje od fiat měny nebo komodity – v našem případě drahých kovů.
Ideální moderní stablecoin by měl být schopen vykonávat hlavní funkce.
Měl by tak mít schopnost působit jako prostředek směny, který držitelům umožní nakupovat a prodávat zboží, fungovat jako spořicí aktivum (bez ztráty hodnoty) a být používán jako zúčtovací jednotka k porovnání nákladů na zboží a služby.
Stablecoiny kryté drahými kovy nad ostatními digitálními mincemi vynikají z několika důvodů.
Kryptoměny podporované fiat měnou, jako je Tether (USDT), sice zůstávají nejznámější třídou stablecoinu, nicméně ani u fiat měn se nelze spoléhat na dlouhodobou stabilitu.
V tomto případě jsou drahé kovy jako rezervní aktivum přeci jen stálejší – a to zejména v dnešní době zasažené virovou pandemií, kdy národní vlády usilují o různé umělé stimuly, aby tak místní ekonomiku udržely nad hladinou koronaviru navzdory.
Jaké jsou výhody drahého kovu jako rezervního aktiva?
Nespočet civilizací si cenilo drahé kovy, jako je zlato, stříbro, platina a palladium, pro svou užitečnost a krásu. Drahé kovy jsou – na rozdíl od jiných komodit – uznávány a přijímány k nákupu i prodeji po celém světě.
I když si mnozí myslí, že drahé kovy jsou cenné pouze jako peněžní nástroj, mnoho z nich má široké průmyslové a výrobní využití.
Palladium je důležitou součástí katalyzátorů pro odstraňování uhlovodíků, oxidu uhelnatého a dalších potenciálně škodlivých plynů z výfukových emisí vozidel.
V současné době je drtivá většina vytěženého stříbra a zlata využita v průmyslové výrobě. Je to právě průmyslové využití, které udává další hodnotu drahých kovů.
To z nich v očích některých investorů činí silnější rezervní aktivum než fiat měny.
Na jakém principu fungují populární stablecoiny?
Perth Mint Gold Token (PGMT) je jedním z nejpopulárnějších stablecoinů kryptoměny na trhu, který svou hodnotu odvozuje od zlata.
Zatímco některé krypto projekty o svých rezervách drahých kovů spíše mlží, digitální mince PGMT jsou podpořeny zlatem z mincovny Perth spravované australskou vládou.
Mincovna nabízí aplikaci GoldPass, která vydává certifikaci ke všem vydaným zlatým prutům.
Držitelé PGMT si mohou jednoduše pomocí aplikace potvrdit, že jsou jejich digitální aktiva krytá zlatou rezervou.
Vládou podporované zlaté pruty dávají projektu PGMT ve světě kryptoměn velkou míru legitimity a životaschopnosti, což z mince činí oblíbenou volbu pro investory, kteří se zajímají o stabilní kryptoměny.
Další dobře známou volbou pro ty, kteří poprvé pronikají do světa stabilních kryptoměn, je PAX Gold (PAXG). Mince PAXG jsou kryté jednou uncí cihly London Good Delivery Bar.
Stejně jako PGMT jsou mince PAXG považovány za vysoce legitimní v odvětví kryptoměn podporovaných drahými kovy – a to zejména díky jejich spojení s vládním subjektem.
Paxos – což je mateřská společnost PAX Gold, získala k provozováni stablecoinu souhlas od finančních subjektů v New Yorku.
Dodržování široké škály amerických zákonů a předpisů dává společnosti Paxos v krypto světě určitou důvěryhodnost, což zvyšuje popularitu její vlajkové stabilní kryptoměny založené na hodnotě zlata.
Na co si dát pozor při investici do kryptoměny podložené drahým kovem?
Investoři musí být při výběru a následné koupi stabilcoinu podporovaného drahými kovy nadmíru opatrní.
Proto si vždy nejprve pečlivě prostudujte oficiální web krypto projektu, aby se ujistili, že jsou rezervy drahých kovů zkontrolovány oprávněnou třetí stranou.
Dále je třeba se ujistit, že má daný krypto projekt bezproblémový proces odkupu drahých kovů, který je spravedlivý a ekonomicky životaschopný.
Investice do nesprávného projektu může vést ke ztrátě peněz a dalším finančním problémům.
Vyplatí se do stablecoinů podporovaných drahými kovy investovat?
Běžné digitální měny odvozují svou hodnotu od celkové maximální nabídky, různých tržních podmínek, základny uživatelů nebo objemů obchodování. To jsou všechno velmi nestálé faktory, které s cenou digitálního aktiva dokážou rychle zamávat.
Oproti tomu stojí stablecoiny, nicméně ty z nich, které svou hodnotu odvozují od fiat (konvenčních) měn, nedokáží konkurovat digitálním mincím, jejíž hodnota je navázána na drahé kovy. Tento typ rezervního aktiva se totiž jeví jako nejstabilnější.
Hodnota drahých kovů, jako je zlato, stříbro nebo palladium nepodléhá náhlým ekonomickým výkyvům ani dlouhodobým hospodářským recesím.
Navíc průmyslové využití drahých kovů dodává těmto stablecoinům další hodnotu, což z nich v očích některých investorů činí vhodný investiční nástroj – například k diverzifikaci investičního portfolia digitálních aktiv.
Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování
Jak začít obchodovat s kryptoměnami?
1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].
2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]
3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]