London hard fork: významná změna pro Ethereum?

Hard fork neboli upgrade Etherea nazvané London, pravděpodobně nejvýznamnější aktualizace sítě od jejího spuštění v roce 2015, bylo dnes spuštěno.

Aktualizace zahrnuje návrh na vylepšení Etherea, který změní způsob výpočtu transakčních poplatků (gas) a snad zmírní často závratně vysoké poplatky.

Kontroverznější je však změna, díky níž bude část každého transakčního poplatku zničena – neboli „spálena“ – a zásadně se tak změní ekonomika druhé největší kryptoměny a páteře trhu decentralizovaných financí (DeFi) a NFT.

Vysoké poplatky Etherea v posledních měsících šokovaly uživatele. Podle údajů společnosti Coin Metrics průměrná výše transakčních poplatků v síti ještě v polovině května vystřelila nad 60 dolarů a pak se s ochlazením kryptotrhu zhroutila na půlroční minimum 4,42 dolaru.

Dnešní hard fork je součástí dlouho očekávaného přechodu etherea od energeticky náročného modelu těžby proof-of-work (který používá bitcoin) k modelu proof-of-stake.

Ten uživatelům umožňuje generovat nové tokeny etherea prostřednictvím jejich stávajících podílů.

Mnoho investorů do etherea doufá, že snížení nabídky tokenů etherea povede k růstu jeho ceny.

Začátkem tohoto roku spoluzakladatel etherea Vitalik Buterin uvedl, že upgrade by mohl znamenat, že ethereum se stane „zdravějšími“ penězi než bitcoin – s odkazem na stabilitu a užitečnost měny jako uchovatele hodnoty.

Očekávaná změna nabídky tokenů ethereum znovu rozproudí debatu o půlení bitcoinu, v níž se ekonomové a investoři přou o to, zda avizovaná změna nabídky ovlivní cenu aktiva, nebo zda ji trh ocenil.

Výkonnost ceny bitcoinu od jeho posledního snížení na polovinu před necelým rokem naznačuje, že jeho snížení nabídky nebylo oceněno.