Solana (SOL): Vše, co potřebujete vědět

Kryptoměna Solana (SOL) se na základě tržní kapitalizace řadí na přední příčky pomyslného žebříčku nejlepších kryptoměn na světě.

Na jakém principu Solana funguje a vyplatí se do tohoto altcoinu investovat?

Dozvíte se v následujícím článku.

 

Co je to Solana (SOL)?

Solana je blockchainová technologie a digitální měna (SOL) tzv. „čtvrté generace“, která využívá otevřenou infrastrukturu k zajištění větší škálovatelnosti.

Síť Solana zavádí inovativní a jedinečné technologie, které uživatelům poskytují bezkonkurenční rychlost prováděných transakcí při zachování maximálního zabezpečení.

solana sol logo

V důsledku toho síť od svého zavedení v roce 2017 zaznamenala značný růst.

Stručně řečené – Solana je vysoce výkonný blockchain čtvrté generace, o který se ve velkém začali zajímat také investoři.

Ačkoliv Solana na trzích debutovala teprve nedávno – a to s cenou těsně pod 1 USD, od té doby hodnota tohoto digitálního aktiva prudce stoupla. V současnosti se prodává za více než 150 USD.

Nynější tržní kapitalizace solany se pohybuje okolo 8 miliard dolarů, což ji mezi ostatními kryptoměnami staví na první příčky.

V následujícím článku detailněji probereme, na jakém principu Solana funguje, co ji činí tak jedinečnou a také zodpovíme na otázku, zda se v současnosti vyplatí do Solany investovat.

 

Solana (SOL) není jen kryptoměna

Kryto projekt Solana původně vznikl jako alternativa jiné sítě – a to Etherea. Nicméně v současnosti si Ethereum stále drží dominantní postavení na trhu dApp (decentralizované aplikace) a DeFi (decentralizované financování).

Solana je však stále ještě velmi mladý a rychle rostoucí projekt, který se může časem na poli decentralizace více prosadit a možná začít konkurovat Ethereum.

Solana představuje síť, která je vhodná zejména k vytváření decentralizovaných burz.

To je hlavní důvod, proč do tohoto blockchainu a jeho vývoje investovaly 40 milionů dolarů dvě kryptoburzy OKEx a MXC.

Vypadá to tedy, že v budoucnu se na trhu objeví decentralizované burzy (DEX), které nebudou založeny na síti Ethereum.

solana sol znak

Zvláštností tohoto blockchainu Solana je použití konsensuálního algoritmu Proof of History (PoH), řešení vyvinutého týmem Project Solana k trvalé eliminaci problémů souvisejících s pravdivostí časových razítek v distribuované síti.

Pomocí tohoto algoritmu je Solana schopna řadit transakce neuvěřitelně rychle a také levně – s kapacitou až 50 000 transakcí za sekundu s poplatky nižšími než tisícina dolaru za transakci.

Do dnešního dne bylo na blockchainu Solana zaznamenáno více než 15 miliard transakcí, přičemž průměrná rychlost neustále překračuje 550 transakcí za sekundu.

Například na bitcoinovém blockchainu byly za posledních 24 hodin zaznamenány průměrně tři transakce za sekundu, zatímco na blockchainu Ethereum jich bylo kolem 17.

 

Jaké problémy řeší Solana (SOL)?

Na kryptoměnovém trhu existuje několik „zádrhelů“, které se blockchain Solana pokouší překonat.

Architektura sítě byla strukturována tak, aby měla multifunkční využití a byla odolná vůči cenzuře.

Tento důvěryhodný a distribuovaný blockchain řeší jak problémy s rychlostí zpracování transakcí, tak šířku a propustnost pásma.

Níže si jednotlivé přednosti sítě Solana a její nativní měny SOL probereme podrobněji.

 

Jaké jsou výhody sítě Solana?

Zde jsou některé z hlavních výhod, které získáte, pokud se připojíte k síti Solana.

 

Škálovatelnost

Kryptotrh i nadále trápí problémy se škálovatelností. Počáteční spoléhání blockchainu na konsensuální mechanismus Proof-of-Work vedlo k vážným problémům s přetížením.

V současnosti největší digitální mince – jako je bitcoin nebo ether, fungují tak, že v případě přetížení sítě se zvyšují transakční poplatky.

Pokud tedy chcete vaši transakci vyřídit rychleji a přednostně, musíte si za uspíšení připlatit.

Tento systém vedl k zásadním problémům pro obě tyto sítě.

Například síť Ethereum je v současné době zaplavena novými projekty, částečně kvůli nedávnému nárůstu platforem decentralizovaného financování DeFi.

Bohužel toto přetížení znamená pro průměrného uživatele více poplatků a zpoždění transakcí.

Solana se těmto problémům vyhýbá zavedením systémů, které síti umožňují, aby se propustnost transakcí sítě škálovala proporcionálně k její šířce pásma.

Například bitcoin zvládne sedm transakcí za sekundu, Ethereum jich zvládne kolem dvanácti. Podle vývojářů je síť  Solana schopná zpracovat až 50 000 transakcí za sekundu.

Právě velká škálovatelnost sítě Solana může do budoucna uspokojit požadavky globální ekonomiky.

Tato škálovatelnost navíc činí ze Solany lepší blockchain pro dApps, jako jsou decentralizované burzy DEX.

 

Odolnost vůči cenzuře

Díky důvěryhodné a distribuované povaze je Solana ideální pro každodenní obchodování.

Transakce po celém světě můžete provádět během několika sekund za zlomek ceny nejpopulárnějších kryptoměn typu bitcoin nebo ether.

Samozřejmě platí, že vzhledem k tomu, že se jedná o decentralizovanou síť, neexistuje žádná centralizovaná kontrola nad sítí, není tudíž nikdo, kdo by zastavoval, blokoval nebo zabavoval vaše transakce podobně jako je tomu v případě fiat měny.

 

Delegované úročení (Delegated staking)

Prostřednictvím delegovaného stakingu (úročení) kryptoměn může uživatel své digitální mince či tokeny uzamknout jako „depozit“ a za to získává určitou odměnu.

Rovněž v případě delegovaného úročení získávají uživatelé blockchainu Solana oproti konkurenci některé výhody.

Za prvé, kdokoli si může zajistit stabilní pasivní příjem vložením svých mincí SOL do sítě.

Staking protokoly si na trhu stále získávají na popularitě, protože se je noví uživatelé snadněji učí a ve srovnání s obchodováním poskytují stabilnější odměny.

 

Na jakém principu funguje síť Solana?

Aby Solana splnila všechny své vytyčené cíle, museli vývojáři myslet mimo rámec. Síť jako taková je nabitá proprietárními systémy.

Tyto systémy pracují společně a vytvářejí extrémně užitečnou a spolehlivou blockchainovou síť.

 

Mechanismus konsensu

Solana se řadí mezi sítě typu Delegated-Proof-of-Stake (DPoS). Sítě DPoS jsou v určitých ohledech podobné jako PoS, nicméně rovněž několika způsoby se od běžných sítí PoS liší.

Mezi shodné prvky patří například tzv. validátoři. Oba mechanismy je používají ke zpracování transakcí.

Tito validátoři (ověřovatelé transakcí) jsou vybíráni na základě jejich celkového držení nativní mince v síti.

To znamená, že čím více SOL držíte, tím vyšší je šance, že budete vybráni jako validátor.

Tato strategie zajišťuje, že tuto pozici zastávají pouze ti, kteří jsou v síti aktivní.

Validátoři získávají odměny, když schválí transakce a přidají je do blockchainu. Ti, kteří nejsou ověřovateli, si mohou stále zajistit zisk delegováním svých podílů na jednoho z ověřovatelů.

Tento systém umožňuje všem uživatelům možnost účastnit se sítě.

Sítě DPoS jsou několikrát rychlejší než blockchainy PoS. Průměrná doba blokování pro Solanu je 2,34 sekundy. Testy však ukázaly, že síť může schválit bloky za pouhých 1,6 sekundy.

Vzhledem k tomu, že bitcoin vyžaduje 10 minut na splnění tohoto úkolu, je snadné si domyslet, proč blockchainy typu DPoS nadále nabírají na síle a jejich uživatelská základna roste.

 

Proof of History (POH)

Pro ekosystém Solana je mechanismus POH naprosto klíčový. Tento protokol zvyšuje účinnost blockchainu integrací časových razítek do každého schválení transakce.

Tato časová razítka umožňují uzlům stanovit posloupnost transakcí. Tímto způsobem systém slouží jako „kryptografické hodiny“ pro síť Solana.

 

Mezi další proprietární systémy sítě Solana patří například:

  • Tower BFT
  • Gulf Stream
  • Sealevel
  • Pipelining
  • Turbine
  • Cloudbreak
  • Archives

 

Tower BFT

Systém Tower BFT zlepšuje odezvu sítě tím, že umožňuje validátorům hlasovat o stavu hlavní knihy.

Tento mechanismus také zaznamenává předchozí hlasy a využívá je k urychlení ověřování tím, že umožňuje ověřovatelům jednoduše odkazovat na jejich předchozí hlasy, a nikoli spouštět celý řetězec transakcí.

Tímto způsobem lze Tower BFT považovat za upgradovanou verzi systému PBFT (Practical Byzantine Fault Toleration), který se nachází v jiných blockchainech DPoS.

 

Gulf Stream

Odstraňuje koncept mempoolu. Mempool je oblast čekání na transakce, než jsou vybrány pro přechod do dalšího bloku.

V bitcoinech se mempool používá k tomu, aby těžařům poskytl šanci vybrat transakce s nejvyššími platbami, které budou zpracovány jako první.

Gulf Stream zavádí novou strategii, která umožňuje síti předávat transakce validátorům před dokončením aktuálního bloku transakcí s jejím schválením.

 

Sealevel

Solana používá Sealevel k provádění inteligentních smluv, které mohou běžet paralelně. Tento systém také umožňuje podobným chytrým kontraktům využívat stejné protokoly.

Tato technologie zajišťuje, že mohou tisíce inteligentních smluv běžet současně a souběžně, aniž by došlo ke snížení výkonu sítě.

 

Pipelining

Jako součást své otevřené hardwarové struktury obsahuje Solana jednotku pro zpracování transakcí známou jako Pipelining.

Protokol funguje tak, že přiřadí proud vstupních dat k jinému hardwaru na základě jeho specifikací. Tento systém pomáhá snížit čas potřebný k ověření bloku.

 

Turbine

Turbine je další patentovaná technologie zavedená společností Solana. Tento protokol shromažďuje důležitá data a rozděluje je na menší kousky.

Ty lze následně odesílat do uzlů rychleji a s menší šířkou pásma.

 

Cloudbreak

Cloudbreak je databáze účtů sítě Solana. Tento systém umožňuje systému číst a zapisovat data současně. Cloudbreak funguje v tandemu s protokoly Pipelining a Archivers.

 

Archives

Jedná se o hardwarové úložné mechanismy, které umožňují rychlejší přístup k důležitým síťovým informacím. Validátory konkrétně mohou načíst historii transakcí sítě přímo z těchto „archivů“.

 

SOL

SOL je nativní token sítě Solana. Tato univerzální kryptoměna umožňuje uživatelům získávat pasivní odměny prostřednictvím delegovaných možností úročení v síti.

Konečná zásoba nativní měny SOL je omezena na 489 milionů mincí.

 

Historický vývoj sítě Solana

Historie sítě Solana se začíná psát v roce 2017, kdy tento krypto projekt založil Anatolij Jakovenko.

Zakladatel se následně spojil s Gregem Fitzgeraldem a Ericem Williamsem, aby mohl dosáhnout svého cíle vytvořit nekonečně škálovatelný blockchain.

Zakladatel sítě Jakovenko v projektu Solana využil své zkušenosti jako bývalý inženýr Dropboxu a se svým týmem vybudoval síť, která je nyní uznávaná jako pokročilý blockchain čtvrté generace.

 

Jak koupit nativní měnu Solany SOL?

Nejschůdnější možností je nákup SOL na jedné z renomovaných krypto burz, která tuto digitální minci nabízí.

Naleznete ji například na kryptoměnové burze Binance, Coinbase, Kraken, Bitfinex, Uphold apod.

TIP: Ověření krypto a CFD brokeři
Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery Plus500 (více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde)

 

Jak lze měnu SOL uchovávat?

Stejně jako nákup i uchování SOL je snadné. Vývojáři projektu Solana uživatelům doporučují krypto peněženku Trust Wallet.

Tato mobilní peněženka je k dispozici ke stažení zdarma pro systémy Apple i Android.

Další doporučovanou mobilní peněženkou je Coin98, ta nabízí velké množství funkcí pro zjednodušení vašich potřeb úložiště.

Nicméně nezapomínejte, že nejbezpečnější možností je samozřejmě hardwarová peněženka.

Ledger Nano S nebo pokročilejší Ledger Nano X rovněž podporují ukládání SOL.

Umožňují vám také staking (úročení) vašich mincí přímo z hardwarové peněženky. Tento přístup vám poskytuje nejvyšší úroveň zabezpečení.

 

Vyplatí se do Solany investovat?

Solana představuje jeden z nejmodernějších blockchainů, které jsou momentálně na krypto trhu k dispozici.

Vývojářům za tímto projektem se podařilo vytvořit zcela inovativní síť, která by dokázala překonat dnešní platební procesory, pokud jde o rychlost transakcí za sekundu a funkčnost.

Lze tedy předpokládat, že stále více uživatelů i samotných vývojářů přejde na tuto síť, neboť jejich původní blockchainy trpí značnými nedostatky, jako je například nízká škálovatelnost.

Vyplatí se tedy do SOL investovat?

Tuto otázku si musíte zodpovědět sami. Pravdou však zůstává, že se Solana jeví jako velmi zajímavý krypto projekt s vysokou pravděpodobností budoucího růstu.

Investujete-li do nativní měny projektu Solana teď, můžete ji později pravděpodobně prodat se ziskem.

Navíc ji ve vzniklém mezičase můžete úročit pomocí systému delegovaného střádání (delegated staking).

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]