Co jsou to DApps a k čemu slouží?

Pod zkratkou DApps se skrývají decentralizované aplikace, které běží na blockchainu a oproti běžným centralizovaným webovým nebo mobilním aplikacím poskytují větší anonymitu, více soukromí – a to vše bez nutnosti zprostředkovatele.

Přečtěte si, co přesně to jsou DApps a proč hýbou krypto světem.

Z pohledu uživatele existuje jen malý rozdíl mezi decentralizovanou aplikací spuštěnou na blockchainu a tradiční aplikací spuštěnou na webu nebo v operačním systému.

Decentralizované aplikace (DApps) založené na blockchainu, mohou dělat cokoli, co zvládnou webové nebo mobilní aplikace, nicméně při zachování soukromí, uchovávání neměnných záznamů a vyhnutí se potřebě prostředníků a zprostředkovatelů.

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že decentralizované aplikace (DApps) běží spíše na distribuovaných a neměnných blockchainových sítích než na centrálně řízeném operačním systému.

Díky tomu je v zásadě nemožné je cenzurovat.

Pokud jde o jejich pole působení – pak DApps fungují všude od her krypto burz po platformy pro půjčky decentralizovaného financování (DeFi).

 

Čím se DApps liší od běžných aplikací?

Decentralizované aplikace DApps obecně sdílejí několik základních charakteristik, které je odlišují od jejich centralizovaných variant.

Nejprve musí být DApps otevřeným zdrojovým kódem, což znamená, že kód je k dispozici komukoli, kdo se o něj zajímá.

Kromě toho se o všech aktualizacích a změnách rozhoduje prostřednictvím mechanismu konsensu, který má formu hlasování většiny – a nestojí pouze na vývojářích.

Zadruhé, DApps musí být (samozřejmě) decentralizovány. To znamená, že všechna data a záznamy generované DApp jsou uloženy v neměnném veřejném blockchainu.

Za třetí, DApps generují a používají tokeny k motivování a odměňování validátorů.

Podle těchto definic se bitcoin sám kvalifikuje jako DApp, i když s vlastním vestavěným blockchainem.

 

DApps a inteligentní smlouvy

Téměř všechny DApps mají ve svém jádru inteligentní smlouvy. Jedná se o samostatně prováděné dohody s podmínkami mezi kupujícím a prodávajícím zapsanými do kódu.

Inteligentní smlouvy jsou vypořádány automaticky, když jsou splněny předem stanovené podmínky, bez zprostředkovatelů, kteří do transakcí vkládají náklady a rizika.

Ještě důležitější je, že jsou inteligentní smlouvy „důvěryhodné“, což ve světě blockchainu/kryptoměny znamená, že anonymní strany mohou smlouvě důvěřovat.

Inteligentní smlouvy mohou být relativně jednoduché – například obchodování jedné kryptoměny za jinou nebo nákup uměleckého díla na trhu NFT, na druhou stranu mohou být i velmi složité.

Mezi výhody, které DApps přináší, patří nulové prostoje, protože inteligentní smlouvy budou dostupné na každém uzlu v blockchainu, a pak integrita dat díky neměnnému záznamu transakcí blockchainu. To také velmi ztěžuje cenzuru dat.

Kromě toho lze inteligentní smlouvy také psát a provádět soukromě, aniž byste museli identifikovat strany.

Nicméně tyto silné stránky decentralizovaných aplikací DApps a jejich inteligentních kontraktů také vytvářejí slabost – jakoukoli chybu při psaní smlouvy nebo jejich zneužití nelze zvrátit.

To znamená, že inteligentní smlouvy musí, nebo by alespoň měly být analyzovány, aby bylo zajištěno, že budou prováděny bez chyb.

 

Na jakém principu DApps fungují?

Zatímco Ethereum zůstává zdaleka dominantní platformou DApp, v roce 2020 čelilo značným problémům.

Nicméně Ethereum, na kterém začínají být jednotlivé transakce často velmi pomalé a drahé, tak poráží jiné perspektivní segmenty.

Prvním z těchto segmentů, který přemohl Ethereum, bylo DeFi, přičemž v čele byly DApps z protokolů jako Compound, Aave a Uniswap.

Dále přišly nezastupitelné tokeny neboli NFT, které se používají ve všech sférách od digitálního umění až po nemovitosti a komodity.

Zatímco Ethereum se snaží vyřešit své problémy přechodem od mechanismu konsensu proof-of-work k proof-of-stake (lépe známému jako Ethereum 2.0) – je to dlouhý a pomalý proces, který umožnil několika dalším blockchainům s Ethereem soutěžit.

Mezi konkurenty tak patří decentralizované platformy DApp, zejména pak Cardano, EOS, Polkadot a nedávno Binance Smart Chain (BSC).

Nicméně ethereum je stále jasným lídrem a v prvních třech měsících roku 2021 zdvojnásobil svoji celkovou hodnotu na 54 miliard amerických dolarů.

A má řadu výhod, pokud jde o DApps, počínaje Solidity, což je dobře zavedený jazyk pro psaní DApps pro virtuální stroj Ethereum.

 

Jaká je budoucnost decentralizovaných aplikací DApps?

Vývoj a používání DApps je stále v raných fázích.

Existují však již tisíce DApps, které nabízejí nesčetné množství služeb – ať už se jedná o hraní her, směňování peněz nebo chov vlastních digitálních zvířat.

DApps však čeká ještě dlouhá cesta. Pro vývojáře DApps a sítě, na kterých DApps staví, čeká ještě spousta výzev – například otázka anonymity, zabezpečení a škálovatelnosti.

Nicméně, jakmile se podaří vychytat mouchy, čeká DApps více než slibná budoucnost.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]