Obchodování s bitcoiny: Co je to krátký a dlouhý prodej?

Obchodování s bitcoiny: Co je to krátký a dlouhý prodej?

Bitcoin (BTC) vyvolal zájem mnoha milionů jednotlivců, kteří začali hromadně investovat do decentralizovaných digitálních aktiv, jež jsou založeny na jedinečné a zcela inovativní technologii blockchainu.

Dnes je bitcoin široce podporovanou kryptoměnou, která je známá po celém světě.

Chcete-li do tajů obchodování bitcoinů proniknout hlouběji – pak si přečtěte následující článek zaměřený na krátký a dlouhý prodej bitcoinu.

Dokument z roku 2009 vydaný anonymním vývojářem bitcoinu vystupujícím pod pseudonymem Satoshi Nakamoto navždy změnil globální finanční sektor a vytvořil digitální měnu, která svou hodnotou překonala cokoli, ​​co kdy trh viděl.

Raketový vzestup ceny bitcoinů z několika centů na desítky tisíc USD za jeden jediný bitcoin nebyl ničím jiným než divokou jízdou, která některým přinesla bohatství a jiným způsobila bankrot.

Pravdou je, že obchodování kryptoměny – ať už jedná o bitcoiny či jinou digitální minci, není pro nepřipravené.

Právě proto je důležité vědět, v jakém momentě je vhodné nakupovat a kdy je naopak záhodno bitcoin prodat.

Kromě představení toho, co je to krátký a dlouhý prodej bitcoinu se tento článek bude věnovat také následným jednotlivým obchodním metodám a strategiím, které lze při obchodování na trhu s bitcoiny uplatnit.

 

Co je to krátký prodej (prodej na krátko) bitcoinu?

Bitcoin je volatilní aktivum, což znamená, že může přinést obrovské zisky, ale také během krátké chvíle ztratit velkou část své hodnoty.

Při krátkém prodeji bitcoinů je cílem prodat kryptoměnu za vysokou cenu a zpětně ji koupit za nižší cenu.

Obchodníci bitcoiny buď půjčují, nebo prodávají za hotovost, když se očekává pokles hodnoty BTC. Jedná se tedy o formu spekulace na pokles ceny bitcoinu.

Obchodníci koupí bitcoin, jehož cena klesá, a půjčují ho věřiteli za vyšší cenu, přičemž cenový rozdíl si ponechávají jako zisk.

Pro tuto strategii se vžil termín „prodej na krátko“ (shorting).

Jedná se o přístup k obchodování bitcoinu (či jiné kryptoměny nebo aktiva), který je vhodný například k rozšíření vašeho investičního portfolia.

 

Jak lze využít krátký prodej bitcoinu?

Níže naleznete několik metod, které můžete použít na v rámci krátkého prodeje bitcoinu:

Obchodování na marži

V současné době umožňuje řada obchodních platforem a brokerských společností obchodování kryptoměn na marži.

Obchodování s marží investorům poskytuje možnost „vypůjčit si“ peníze od brokera k provedení transakce. K obchodování vám pak stačí méně kapitálu.

Mějte na paměti, že ačkoliv obchodování s marží může několikanásobně zvýšit vaše zisky, stejně tak může prohloubit vaše ztráty.

 

Obchodování s futures

Kontrakt futures je jeden z finančních derivátů založených na spekulaci ceny. Tento kontrakt lze mimo jiných aktiv uplatnit také při obchodování s bitcoiny.

Když kupujete futures kontrakt, sázíte, že cena bitcoinu vzroste, což zajistí, že na něm budete později moci vydělat.

Prodej futures kontraktu však naznačuje klesavý trend a předpovídá, že cena bitcoinu poklesne.

 

Obchodování prodejních opcí (put option)

Opce jsou dalším finančním derivátem.

Bitcoin lze „zkrátit“ prodejní opcí, což je dokument, jenž zakládá držiteli opce právo prodat prodejci opce určité množství aktiv za předem stanovenou realizační cenu.

Výstavce má povinnost tato aktiva za realizační cenu koupit. Díky prodejní opce tak můžete prodat bitcoin za aktuální cenu, i když se jeho cena později sníží.

 

Predikční trhy

Tyto trhy umožňují investorům vytvořit událost a hazardovat s jejím výsledkem. Ve výsledku můžete předpovědět, že bitcoin poklesne o určitou částku nebo procento. Pokud vaši sázku přijme jiný obchodník, budete mít z toho prospěch.

 

Bitcoiny a prodej na krátko

I když to nemusí být lákavé pro všechny investory, jednotlivci, kteří chtějí přímo nakupovat a prodávat bitcoiny, mohou bitcoiny prodat na krátko.

Prodejte bitcoin za cenu, která vám vyhovuje, počkejte, až se cena sníží, a poté bitcoiny odkupujte.

Nicméně nezapomeňte, že pokud se cena bicoinu nevyvíjí takovým směrem, jakým očekáváte, můžete v procesu krátkého prodeje ztratit výnosy nebo vaše bitcoiny.

Jak to funguje je vysvětleno zde.

 

Co je to dlouhý prodej bitcoinu?

Při dlouhém prodeji bitcoinu v podstatě financujete jeho dlouhodobé zhodnocení. Ve srovnání se shortingem se jedná o jednodušší přístup, který vám umožní každý broker.

U strategie dlouhého prodeje bitcoinu využíváte vzestupnou tendenci ceny bitcoinu a digitální aktivum držíte po dlouhou dobu.

Ačkoliv se bitcoin jeví jako ideální aktivum ke dlouhodobé investici, před provedením jakýkoliv investic si proveďte vlastní průzkum a zvolte vhodný postup.

Někteří investoři provádějí velké roční investice, zatímco jiní nakupují, pouze když cena bitcoinu klesne.

 

Jak lze využít dlouhý prodej bitcoinu?

Prodloužení bitcoinu (longing) je velmi přímočaré. V podstatě můžete bitcoin zakoupit na jedné z kryptoměnových burz a následně jej držet až do zvýšení ceny a jeho následného prodeje.

Zkušenější obchodníci využívají obchodní burzy s marží (nebo pákovým efektem), kde vkládají kolaterál (obvykle své bitcoiny), aby si půjčili peníze na získání bitcoinů.

Platformy pro obchodování na marži mohou být velmi obohacující a zároveň velmi nebezpečné, protože riskujete ztrátu veškerého kolaterálu.

Riziko ztrát můžete zmírnit různými obchodními strategiemi – například pravidelným nákupem malého množství bitcoinu.

Tomuto investičnímu přístupu je říká „průměrování nákladů“ a spočívá ve snižování ztrát způsobených volatilitou bitcoinů a vede ke konzistentnějšímu růstu portfolia v průběhu času.

Pokud investujete dlouhodobě, je stejně důležité chránit vaše digitální aktiva.

Přestože online kryptoměnové peněženky jsou obvykle lépe ovladatelné a celkově pohodlnější k užívání, offline hardwarové peněženky poskytují větší zabezpečení tím, že udržují vaše digitální aktiva mimo síť, a tudíž zabraňují tomu, že vaše bitcoiny zcizí hackeři.

 

TIP: Ověření krypto a CFD brokeři pro dlouhý a krátký prodej
Pro obchodování s kryptoměnami „na dlouho“ i „na krátko“ můžete využít prověřené brokery Plus500 (více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde)

 

Závěr: Short nebo long position?

Bitcoin se řadí mezi vůbec nejvýkonnější třídu aktiv.

Za poslední desetiletí jeho hodnota neuvěřitelně vzrostla – a právě proto láká mnoho investorů a obchodníků s kryptoměnami, kteří v bitcoinu spatřují atraktivní zdroj zisků.

Navíc se bitcoin stává stále více přijímaný finančními institucemi i širokou veřejností. Tato nejhodnotnější kryptoměna tak představuje stále větší spekulativní, investiční a obchodní příležitosti.

Krátkým a dlouhým prodejem při obchodování s bitcoiny můžete sledovat celou řadu finančních a investičních cílů, které se mohou časem měnit.

A třebaže vás jako investora zajímá pouze bitcoin, rozšíření portfolia kryptoměn vám pomůže snížit riziko.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]