Fantom (FTM): Vše, co potřebujete vědět o tomto projektu

Už jste slyšeli o krypto projektu Fantom (FTM)? Ambiciózní? Rozhodně. Inspirativní? Určitě. Fascinující? Ach, ano!

Projekt Fantom spatřuje budoucnost v decentralizovaných aplikacích (dApps).

Přečtěte si, na jakém principu Fantom funguje, jakým způsobem se liší od ostatních kryptoměn a zda se do tohoto digitálního aktiva vyplatí investovat!

Některé digitální měny existují především jako investice. Některé slouží jako užitečné tokeny pro digitální ekonomiky. Některé se snaží rozšířit nebo nahradit konvenční měnu, jako je americký dolar, euro či libra.

Fantom staví na decentralizovaných aplikacích také označovaných pod zkratkou dApps.

Fantom představuje ekosystém technologií a nástrojů, které podporují agregaci inteligentních smluv do aplikací.

Platforma Fantom je optimalizována pro rychlé a levné provádění inteligentních kontraktů, aby dApps mohly plně využít svůj potenciál.

 

Co je to Fantom (FTM)?

Společnost Fantom Foundation zodpovědná za tento krypto projekt popisuje Fantom jako „vysoce výkonnouškálovatelnou a bezpečnou platformu pro inteligentní kontrakty“.

 

Pro platformu Fantom jsou charakteristické následující znaky:

  • Jako základ slouží blockchain Fantom Opera.
    Jedná se o síť acyklického grafu s otevřeným zdrojem, která je kompatibilní s virtuálním strojem Ethereum, takže může spouštět stávající inteligentní smlouvy a vytvářet nové smlouvy, které interagují se smlouvami na Ethereum.
  • Transakce Fantom jsou ověřovány protokolem Lachesis, systémem Proof of Stake, který využívá vlastní asynchronní  byzantský systém tolerantní k chybám (Asynchronous byzantine fault tolerance ABFT).
    Ověření ABFT jsou rychlejší a méně nákladná než ta, která zajišťují shodu prostřednictvím Proof of Work nebo konvenčních schémat Proof of Stake. Systémy ABFT dokončují transakce během několika sekund místo minut.
  • Každá dApp založená na platformě Fantom běží na vlastní blockchainové síti.
    Tyto blockchainy mohou mít vlastní tokeny, ekonomiky a pravidla správy.
    Všichni těží z mechanismu konsensu Lachesis a mohou interagovat s dApps běžícími na různých blockchainových sítích. Proto Fantom někdy popisuje svou platformu jako síť sítí.
  • Virtuální stroj kompatibilní s EVM (Ethereum Virtual Machine) umožňuje blockchainům Opera provádět inteligentní smlouvy Ethereum a integrovat je s dApps založenými na technologii Ethereum.
  • Nativní token Fantom (označován symbolem FTM) se používá k odměňování validátorů, provádění finančních transakcí, zabezpečení práv na správu a placení síťových poplatků.
    FTM je k dispozici na hlavních burzách kryptoměn, jako je Binance, Coinbase apod.

 

Decentralizovaný finanční systém Fantom se skládá ze tří složek:

  • fMint umožňuje razit fUSD, stablecoin, který je navázán na americký dolar v poměru 1:1. coiny fUSD lze libovolně směňovat za FTM.
  • fSwap je decentralizovaná burza, která podporuje převod mezi více než 175 syntetickými tokeny, včetně fBTC a fETH.
  • fLend umožní získat úrok půjčováním FTM a fUSD do fondu likvidity Fantom. Prostředky fUSD lze také použít k nákupu a obchodování syntetických tokenů.

Kromě toho technologie Fantom poskytuje peněženku určenou pro uchovávání digitální měny FTM, fUSD a dalších syntetických tokenů. Transakce Fantom DeFi lze provádět přímo z peněženky.

 

Jak Fantom funguje?

Komponenty Fantom jsou moduly, které mohou vývojáři dApp propojit.

Všechny komponenty platformy mají samostatnou utilitu i integrační odkazy, které jim umožňují za nízké náklady klikat společně na aplikace na platformě chytrého kontraktu Fantom.

Jedním ze způsobů, jak porozumět platformě Fantom, je představit si ji jako knihu úplných služeb pro dApps. Každá dApp má uživatelské rozhraní, určitou databázi a vlastní kód pro provádění výpočtů a dalších funkcí.

A každá dApp těží ze spolehlivé, distribuované a decentralizované účetní knihy pro ověřování a zaznamenávání transakcí.

Fantom poskytuje hlavní knihu – nikoliv s jednoduchým blockchainem a API, ale s plnou sadou nástrojů a nástrojů, které poskytují snadno použitelné rozhraní, jež mohou vývojáři použít k implementaci dApps.

Vývojáři, kteří používají konvenční blockchainy, se potýkají s tzv. Blockchainovým trilematem, které vyžaduje rovnováhu mezi rychlostí, bezpečností a decentralizací transakcí.

Účetní knihy založené na bitcoinech, ethereu a dalších široce používaných platformách mohou optimalizovat jeden nebo dva z těchto faktorů, ale ne všechny tři.

Fantom tvrdí, že jeho konsensuální protokol ABFT poskytuje úplné zabezpečení a decentralizaci a zároveň podporuje mnohem vyšší rychlost transakce a nižší náklady.

Jednoduché transakce FTM jsou dokončeny přibližně za jednu sekundu a stojí jen 0,0000001 USD.

 

Kdo jsou zakladatelé Fantomu?

Fantom založil v roce 2018 jihokorejský počítačový vědec Ahn Byung Ik. Před založením společnosti Fantom působil Ahn jako prezident Korea Foodtech Association a vytvořil úspěšnou platformu podobnou Yelpu s názvem SikSin.

Ahn opustil Fantom v roce 2019. Od února 2019 je Fantom vedena společností Fantom Foundation, registrovanou společností na Kajmanských ostrovech.

Fantom Foundation tvoří tým 28 inženýrů, vědců, výzkumníků, vývojářů a podnikatelů.

Počáteční nabídka mincí (ICO) toto kryptoměny se konala v červnu 2018. Fantom prodal 40 % z celkové zásoby 3,175 miliardy tokenů, čímž získal 369,65 milionů USD.

 

Co dělá Fantom jedinečným?

Konkrétní zaměření společnosti Fantom na podporu vývoje dApp ji dává ve světě kryptoměn charakteristické místo, zejména pro vývojáře.

Nativní token FTM sice má svou hodnotu, ale ve skutečnosti slouží zejména k odměňování validátorů a hladký průběh transakcí.

Jedinečným aspektem Fantomu je jeho bohatý ekosystém modulárních nástrojů, které lze všechny spojit za účelem sdílení informací a dosahování větší rychlosti.

Každý prvek platformy Fantom byl navržen s ohledem na decentralizaci a interoperabilitu.

Fantom se také zavázal k otevřenosti. Například zdrojový kód platformy je k dispozici prostřednictvím open-source licencí. Kdokoli může vytvářet stavební bloky pomocí kódu Fantom a API.

Fantom podporuje otevřenou účast. Každý může spustit uzel na blockchainu Opera.

To vyžaduje podíl ve výši 3,175 milionu FTM, ale to neomezuje účast. Stačí delegovat jeden FTM nebo více na uzel validátoru a můžete začít vydělávat odměny.

Díky výraznému konsensuálnímu algoritmu platformy Fantom jsou všechny transakce uzavírány za velmi nízkou cenu.

 

Kolik mincí Fantom (FTM) je v oběhu?

Mince FTM byla spuštěna v červnu 2018 formou ICO. Celková nabídka mincí FTM je omezena na 3,175 miliardy. V současné době je v oběhu 2 541 152 731 žetonů.

Fantom zpřístupnil 40% z celkové zásoby tokenů k prodeji v ICO. Zbytek je vyhrazen: 30% pro rozvoj trhu, 15% pro poradce a přispěvatele a 15% pro členy a zakladatele projektového týmu Fantom.

 

TIP: Ověření krypto brokeři
Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery Plus500 (CFD broker-více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde)

 

Jak je zabezpečena síť Fantom?

Hlavní knihu Fantom zajišťuje Lachesis, konsensuální algoritmus projektu ABFT.

Podle vývojářů platformy Fantom představuje Lachesis čtyři hlavní výhody:

  • Nejprve je asynchronní. Před zpracováním příkazů nemusí uzly čekat na další uzly. To vede k vyšší propustnosti a lepšímu výkonu při provádění a finalizaci transakcí.
  • Zadruhé, Lachesis je plně decentralizovaná. Žádný účastník nehraje privilegovanou roli při ověřování nebo zabezpečení sítě.
  • Zatřetí, Lachesis je zabezpečená. Algoritmus konsensu ABFT je speciálně navržen tak, aby poskytoval spolehlivé informace, i když některé uzly jednají škodlivě.
  • Začtvrté, Lachesis poskytuje potvrzení transakce okamžitě, bez nutnosti čekat 30 a více minut na potvrzení bloků.

 

Jak používat platformu Fantom?

Fantom zajímá především podnikatele a vývojáře softwaru, kteří se snaží vytvářet zabezpečené distribuované aplikace. Každá část ekosystému je naladěna na jedinečné potřeby vývoje dApp.

To znamená, že kryptoměna FTM může být také zajímavá pro investory.

Tato digitální měna zajišťuje vstup do procesu ověřování PoS platformy Fantom, takže lze získávat odměny za ověřování transakcí nebo za delegaci mincí na zavedeného ověřovatele.

FTM je možné také směnit za  fUSD, které lze následně použít k nákupu a obchodování syntetických tokenů.

 

Jak si vybrat peněženku na uchování mincí Fantom

FTM mince a další aktiva Fantom lze ukládat do běžných peněženek. Jejich kompatibilita s Ethereem zajišťuje, že klíče budou zabezpečeny v jak online ve webových peněženkách, tak offline v hardwarových peněženkách.

Fantom nabízí zdarma peněženku v rámci projektu Fantom. Uživatelské rozhraní této peněženky poskytuje efektivní přístup do všech částí ekosystému Fantom.

Peněženka Fantom provádí automatickou konverzi tokenů Fantom ERC-20 a BEP-2, které běží v sítích Ethereum a Binance.

Vyplatí se do kryptoměny Fantom investovat?

Fantom je dobře promyšlená platforma pro vývoj a uvedení decentralizovaných aplikací dals, které fungují na základě digitálních aktiv a inteligentních smluv. Nástroje a komponenty urychlují a usnadňují vytváření dApps, které běží bezpečněrychle a levně.

Kryptoměna FTM je atraktivní hlavně kvůli roli, kterou hraje v ekosystému Fantom, ale lze s ní obchodovat a použít ji ke generování pasivního příjmu, pokud je vsazena do sítě Fantom PoS.

Navíc je tato krypoměna lákavá pro investory, kteří mohou investovat do tohoto digitálního aktiva v rámci diverzifikace investičního portfolia.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]