PancakeSwap: Vše, co potřebujete vědět o burze a CAKE

Mezi decentralizovanými burzami (DEX) se PancakeSwap nachází na předních místech.

Tento krypto projekt umožňující swapy mezi jednotlivými digitálními mincemi nabízí svým uživatelům mnoho dalších lákavých funkcí, jako je Yield Farming (výnosové zemědělství), vydělávání na odměnách nebo možnost podílet se na správě protokolu.

Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o této originální decentralizované krypto burze a jejím nativním tokenu CAKE.

 

Projekt PancakeSwap a tokeny

PancakeSwap je decentralizovaná burza (DEX) umožňující swapy (výměny) tokenů typu BEP-20.

pancakeswap znak

Tento krypto projekt běží na blockchainu Binance Smart Chain a používá model automatizovaného tvůrce trhu (AMM), který uživatele stimuluje k přispívání do fondu likvidity prostřednictvím tokenů.

Uživatelé do fondu likvidity vkládají prostředky a na oplátku obdrží tzv. LP tokeny. Tyto tokeny mohou uživatelé posléze použít k získání jejich podílu a části poplatků za obchodování.

Tokeny LP se nazývají FLIP tokeny. Kromě toho projekt PancakeSwap svým uživatelům dále umožňuje těžit další tokeny (CAKE a SYRUP) pomocí Yield Farming (tzv. výnosového zemědělství).

Uživatelé protokolu mohou vložit své LP tokeny a uzamknout, za což jsou odměněni prostřednictvím nativního tokenu CAKE.

Navíc mohou uživatelé své tokeny CAKE také vsadit, čímž získají token SYRUP – ten funguje jako token správy nebo jej lze použít v loterii.

 

Co přesně je to PancakeSwap a na jakém principu funguje?

Nenechte se zmýlit – nejedná se jen o další protokol decentralizovaného financování (DeFi), který by podobně jako SushiSwap sázel na gastro tematiku.

Ačkoliv PancakeSwap vypadá trochu jako jeho konkurent – SushiSwap běžící na blockchainu Ethereum, svým uživatelům nabízí řadu dalších funkcí, které u jiných decentralizovaných burz nenajdou.

Patří sem například komunitní správa, Yield Farming (výnosové zemědělství), lákavý systém odměn na poskytování likvidity, loterie a další.

PancakeSwap je protokol běžící na blockchainu Binance Smart Chain, který spustili anonymní vývojáři se zálibou v jídle a roztomilých králících.

 

V čem je PancakeSwap jedinečný?

Oblast decentralizovaného financování DeFi je v posledních letech na vzestupu.

V rámci protokolů DeFi se během krátké doby objevilo mnoho platforem, které uživatelům umožňují spravovat protokol, přispívat do fondu likvidity a získávat odměny na účast v podobě nativních tokenů protokolu.

Převážná část z nich byla soustředěna na blockchain Ethereum.

V tomto se PancakeSwap od ostatních platforem liší – jedná se totiž i decentralizovanou burzu postavenou na blockchainu Binance Smart Chain (BSC).

PancakeSwap tak má jako jeden z prvních blockchainů podporujících chytré kontrakty rozsáhlou komunitu uživatelů, vývojářů a nástrojů pro vytváření výkonných decentralizovaných aplikací.

 

Co může PancakeSwap svým uživatelům nabídnout?

Jestliže již znáte podobné decentralizované platformy, jako je Uniswap nebo SushiSwap, pak nebudete mít problém zorientovat se ani na PancakeSwap.

Tato decentralizované burza nabízí velmi jednoduchý a přehledný design a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní.

PancakeSwap funguje na modelu automatizovaného tvůrce trhu (AMM). Tím pádem – třebaže na platformě obchodujete s digitálními aktivy – neexistuje tu kniha objednávek.

Místo toho obchodujete proti fondu likvidity.

Tyto fondy jsou naplněny prostředky jiných uživatelů. Ti své prostředky vloží do fondu a na oplátku obdrží tokeny poskytovatele likvidity.

Můžete tedy obchodovat tokeny typu BEP-20 nebo do fondu PancakeSwapu přidat likviditu a vydělat na odměnách.

PancakeSwap Yield Farming

PancakeSwap dále nabízí další funkce, jako je například Yield Farming – výnosové zemědělství. To funguje tak, že na platformě uzamknete tokeny LP a odměnou získáte nativní tokeny správy CAKE.

Dalším nativním tokenem je žeton SYRUP – ten můžete získat prostřednictvím speciálních sázek.

 

Jakým způsobem uchovávat nativní tokeny PancakeSwap?

Abyste mohli využívat  PancakeSwap budete potřebovat vlastní krypto peněženku, neboť tato DEX nepodporuje fiat – tedy konvenční měnu.

K uložení vašich tokenů CAKE a SYRUP si budete moci vybrat mezi několika možnostmi, jako je například krypto peněženka MetaMaskTrust WalletWalletConnectBinance Chain Wallet a další.

Na platformě PancakeSwap – na rozdíl od centralizovaných burz – nebudete muset zadávat velké množství osobních údajů – a nemusíte si ani vytvářet profil.

 

Jakým způsobem PancakeSwap používat?

Na platformě PancakeSwap naleznete všechny podporované funkce na levé straně obrazovky, kde si je můžete snadno zobrazit.

Chcete-li vyměnit tokeny, přejděte na záložku „obchodování“ a poté si zvolte, jaký token ve vaší připojené peněžence chcete swapovat za token podporovaný na DEX.

V případě fondů likvidity musíte utratit stejnou hodnotu tokenů v páru (například CAKE-BNB), abyste mohli zakoupit tokeny LP, které poskytují likviditu DEX a získávají vám odměny za účast na protokolu.

Tuto likviditu lze kdykoli odebrat a bude vyplacena v tokenech, které byly původně vyměněny za tokeny LP.

 

Jak na PancakeSwapu přidat likvitidu?

V ekosystému PancakeSwap jednotlivé LP tokeny vám přinesou různé výnosy. Jak ale do fondu likvidity vaše tokeny přidat?

V případě, že se chcete získat nativní token CAKE, musíte na burzu nejprve přidat likviditu.

Na bočním panelu vlevo přejděte na „obchodování“, poté klikněte na „likviditu“, stiskněte tlačítko „přidat likviditu“ a vyberte pár tokenů, který chcete vložit.

Před přidáním likvidity do fondu se také ujistěte, že jste seznámeni s možným rizikem ztrát.

Ještě jednou musíte schválit výběr vašich tokenů. Chcete-li tak učinit, stiskněte tlačítko „schválit“. Teď, když byl CAKE vsazen, budete za vaši účast ve fondu likvidity pasivně odměňováni.

 

Loterie PancakeSwap

Víte, co na burze PancakeSwap ještě můžete s vaším tokenem CAKE učinit? Na PancakeSwap můžete vstoupit do loterie a zkusit vaše štěstí.

PancakeSwap loterie

Kromě toho můžete vyhrát speciální NFT (non fungible token), ten si můžete ponechat nebo směnit za token CAKE.

Jak se můžete do hry o NFT zapojit? Nejprve se musíte zaregistrovat, vítězové jsou následovně vybíráni náhodně ze základny uživatelů.

 

Jak a kde koupit token CAKE?

Ačkoliv byl CAKE uveden na řadě krypto burz, nelze ho na rozdíl od jiných hlavních kryptoměn přímo koupit za fiat měnu, jako je americký dolar nebo euro.

Tento token si však stále můžete snadno koupit tak, že nejprve nakoupíte bitcoiny, ETH či USDT na jakékoli velké krypto burze a poté převedete na burzu, která nabízí obchodování s tímto tokenem.

Níže si krok za krokem ukážeme, jak koupit nativní token CAKE:

  • Nejprve si budete muset koupit jednu z hlavních kryptoměn, nejčastěji buď bitcoin (BTC), ethereum (ETH), tether (USDT) apod.
  • Použijte některou z velkých krypto burz, jako je například Binance, což je to jedna z největších burz, která přijímají fiat vklady.
  • Binance je populární burza kryptoměn, která byla spuštěna v Číně, ale poté přesunula své sídlo na Maltu. Binance je populární pro své služby výměny kryptoměn za jonou kryptoměnu.
  • Jakmile dokončíte proces KYC (Know Your Customer) budete požádáni o přidání platební metody. Zde se můžete rozhodnout použít kreditní nebo debetní kartu či bankovní převod a koupit jednu z hlavních kryptoměn, obvykle bitcoiny (BTC), etherea (ETH), tether (USDT).
  • Za jednu z těchto velkých kryptoměn si posléze můžete koupit CAKE – a to na jedné z burz, která tento digitální token podporuje.

 

TIP: Ověření krypto brokeři
Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery Plus500 (CFD broker – více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde)

 

Má krypto projekt PancakeSwap budoucnost?

Binance Smart Chain rychle roste, což je dáno konkurenční výhodou, kterou má nad sítí Ethereum. Ta spočívá hlavně v nižších poplatcích a rychlejších transakcích.

V dubnu 2021 společnost Binance odhalila, že platforma provedla přibližně 4,9 milionu transakcí za jediný den, což je třikrát více, než kolik kdy Ethereum za jeden den zvládlo.

PancakeSwap nemá stejnou úroveň průměrného denního objemu jako Uniswap nebo SushiSwap, dva největší DEX fungující na Ethereum, ale navzdory relativně krátké době působení Binance Smart Chain je již teď PnacakeSwap až překvapivě populární.

Pokud se platforma decentralizované aplikace (dapp) společnosti Binance bude nadále rozrůstat a bude přitahovat více vývojářů i uživatelů a současně budou stále stoupat poplatky a doba provedení transakcí na síti Ethereum – pak se z PancakeSwapu může postupem času stát ještě větší konkurent Uniswapu a dalším decentralizovaným burzám DEX.

 

Tabulka oblíbených kryptoměn pro obchodování

 

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]