Co je to tokenizace a k čemu slouží [2024]

Tokenizace: Lidé často používají slovo tokeny, aniž by věděli, co to ve skutečnosti znamená – natož pak aby věděli, co se stane, když je něco tokenizováno!

V tomto článku detailněji vysvětlíme, co je to tokenizace, jak funguje a k čemu slouží.

Během posledního desetiletí se blockchain změnil ze slibného konceptu na technologii budoucnosti.

Technologie blockchain vzbudila velké rozruchy v různých průmyslových odvětvích a vytvořila nové modely pro podniky i jednotlivce.

Tokenizace je jedním z konceptů, který byl popularizován právě vzestupem technologie blockchainu.

 

TIP: ZÍSKEJTE 500 KČ S COINMATE
Otevřete si účet u Coinmate přes tento odkaz, nakupte kryptoměny alespoň za 1000 Kč a získáte 500 Kč na váš Coinmate účet.

 

Co je to tokenizace?

Tokenizace je proces vytváření tokenů jako médií dat, často nahrazujících vysoce citlivá data algoritmicky generovanými čísly a písmeny zvanými tokeny.

Na rozdíl od kryptoměn myšlenka tokenizace původně nepochází z technologie blockchain. Po dlouhou dobu se fyzické tokeny (česky žetony) používaly k reprezentaci skutečných peněz.

Například kasinové žetony se používají k reprezentaci peněz a taktéž bankovky a mince se také používají jako různé formy žetonů.

O tokenizaci v digitálním světě se poprvé pokusila společnost TrustCommerce v roce 2001.

Jako způsob ochrany citlivých údajů o kreditních kartách svých uživatelů vydala tato společnost první digitální tokeny (náhodná čísla), které byly bezpečným ekvivalentem citlivých dat.

Předtím online platební služby ukládaly citlivé informace svých uživatelů na serverech. Tyto servery však mohly být napadeny hackery, kteří se snažili získat přístup k těmto informacím.

Když držitel karty provedl online transakci, byl obchodník odkázán zpět na TrustCommerce, který poté informace jeho jménem zpracoval.

To jednak eliminovalo potřebu obchodníků ukládat údaje o kreditní kartě a jednak chránilo držitele karet před hackery.

 

Blockchain a tokenizace

Vydání tokenu na blockchainu exponenciálně zvětšuje jeho užitečnost. Blockchain zaznamenává vydání tokenů a udržuje účetní knihu o každém pohybu tohoto tokenu.

Konvenční tokenizovaná aktiva vytvořila několik „tokenů“ pro každého uživatele, který přistupuje k souboru. Blockchain však vytváří trvalý, neměnný záznam tokenů pomocí distribuované účetní knihy.

Když transakce probíhá na blockchainu, hlavní kniha místo vytváření nové reprezentace tokenu přistupuje k uloženému tokenu a sama se aktualizuje, aby odrážela útratu, čímž překonává problém dvojitého utrácení.

 

TIP: Ověření krypto a CFD brokeři
Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery Plus500 (více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde)

 

Výhody tokenizace

Kromě řešení problému tokenizace s dvojitým utrácením přidávání tokenu do distribuované knihy nebo blockchainu s sebou přináší mnoho výhod.

Mezi výhody tokenizovaných aktiv využívajících blockchain patří:

  • Větší zabezpečení: tokeny vydané na blockchainu využívají výhody kryptografie a distribučního registru k získání vyšší úrovně zabezpečení. Kryptografie je metoda ukládání důvěrných informací v otevřených databázích. I když si databázi může stáhnout kdokoli, k informacím má přístup pouze osoba se speciálním dešifrovacím tajným klíčem. Provoz v distribučním registru znamená, že informace jsou současně ukládány na více zařízeních a synchronizovány. Aktualizace proběhne, pouze když většina účastníků dosáhne konsensu.
  • Transparentnost: charakteristickým znakem blockchainu je transparentnost. Protože běží na otevřeném zdrojovém kódu, mohou uživatelé zobrazit zdroj blockchainu i transakce. To zvyšuje důvěru uživatelů a snižuje případy podvodů a krádeží majetku.
  • Méně zprostředkovatelů: jednou z nevýhod tradičního finančního odvětví byla neúprosná přítomnost prostředníků. Zprostředkovatelé, běžně potřební k dokončení transakce, jsou z blockchainu vyloučeni. Díky tomu, že distribuovaná účetní kniha funguje jako věrohodný zdroj, zajišťuje integritu transakce a zároveň eliminuje zprostředkovatele.
  • Neměnnost: informace uložené v blockchainu nemůže změnit, vymazat nebo opravit jednotlivec. Tato neměnnost osvobozuje tokenizovaná aktiva od možnosti praní peněz, úplatkářství nebo vnitřního hacknutí systému.
  • Rovnocennost a decentralizace: Distribuovaná účetní kniha zajišťuje, že nad informacemi nemá kontrolu ani jedna entita.
  • Automatizace: v ostrém kontrastu s tradičním finančním sektorem lze většinu byrokratických postupů na blockchainu automatizovat pomocí inteligentních smluv.

 

Jaký je rozdíl mezi krypto mincemi a tokeny?

Ačkoliv jsou tyto pojmy jedny z nejpoužívanějších ve světě kryptoměny, jsou zároveň také nejméně srozumitelné. I když je mnoho lidí používá zaměnitelně, nepředstavují přesně to samé.

Kryptoměna je jednoduše digitální mince vytvořená pro provádění plateb.

Mince jsou vytvářeny, aby fungovaly jako peníze: jinými slovy, představují účetní jednotku, uchovatele hodnoty a prostředek směny.

Kryptoměny mají tendenci mít podobu jejich nativního blockchainu, jako je tomu v případě bitcoinů (BTC), derivátu Bitcoin Cash (BCH), litecoinů (LTC) nebo monera (XMR).

Oproti tomu je token digitální reprezentací aktiva. Mnoho krypto projektů vydává své tokeny jako reprezentaci aktiva nebo nástroje, kterým disponuje.

Obvykle dávají své tokeny investorům během veřejného prodeje označovaného jako ICO (počáteční nabídka mincí).

Na blockchainech nelze – oproti kryptoměnám – tokeny považovat za peníze. Nicméně i tokeny mohou být použity k platbám – a to díky hodnotě, kterou získají z projektu, který je vydal.

Na některých blockchainech se tokeny používají k zajištění hlasů jednotlivých členů komunity při klíčových obchodních rozhodnutích nebo dokonce při technické změně na platformě, což dává tokenům více funkcí, než kolik mají běžné kryptoměny.

 

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]