SushiSwap (SUSHI): Vše, co potřebujete vědět

SushiSwap vzal svět decentralizovaného financování DeFi útokem.

V současnosti se jedná o jeden z největších protokolů s vlastní aktivní uživatelskou základnou a nativní digitální měnou SUSHI.

Pokud chcete vědět, v čem spočívá krypto projekt SushiSwap (SUSHI) a jak se do něj zapojit, máme pro vás řešení.

Pokračujte ve čtení a zjistěte vše, co potřebujete o tomto perspektivním krypto projektu vědět.

Sektor decentralizovaného financování (DeFi) v posledním roce rostl.

Neustále se vyvíjí a přichází s celou řadou nových produktů, které investorům poskytují nové způsoby, jak zhodnotit finance v krypto sektoru – například pomocí výnosového zemědělství.

SushiSwap je krypto projekt, který původně vznikl jako skromnější fork Uniswapu – jednoho z nejpopulárnějších DeFi protokolů fungujících na sítí Ethereum.

O té doby si však SushiSwap v působivě krátkém čase vybudoval silné postavení a dobré renomé jako protokol s vlastní aktivní uživatelskou základnou a nativní digitální měnou SUSHI.

 

Co je to SushiSwap (SUSHI)?

SushiSwap je decentralizovaná burza (DEX) disponující vlastními chytrými kontrakty s automatizovaným tvůrcem trhu (AMM).

Sushiswap symbol

SushiSwap, vytvořený vývojářkou Nomi, běží na blockchainu Ethereum.

Decentralizované burzy nabízejí prostor pro bezpečné peer-to-peer transakce kryptoměn bez nutnosti zprostředkovatele a jejich vlastní AMM znamená, že k oceňování aktiv se místo objednávkové knihy jako tomu je v případě tradičních centralizovaných burz používá speciální cenový algoritmus.

SushiSwap je komunitní projekt DeFi, jehož cílem je lépe sladit pobídky pro účastníky sítě prostřednictvím sdílení příjmů v rámci komunity.

 

Jak vznikl krypto projekt SushiSwap?

SushiSwap vznikl jako fork Uniswapu, který se stal na základě tržní kapitalizace v roce 2020 jedním z nejpopulárnějších projektů DeFi.

Vývojáři SushiSwapu zkopírovali ověřený kód open-source  si vývojáři SushiSwapu si všimli, že existuje řada vylepšení, která mohou do projektu přidat.

Aby bylo možné zahájit projekt, SushiSwap odčerpal uživatele a likviditu z UniSwapu tím, že nabídl vylepšené pobídky poskytovatelům likvidity – což je velmi kontroverzní proces známý jako „útok upírů“ (z anglického označení vampire attack).

Navzdory kontroverzi byla tato taktika úspěšná a SushiSwapu přinesla přes 90 % likvidity některých fondů Uniswapu.

 

Na jakém principu funguje SushiSwap?

SushiSwap umožňuje mezi uživateli decentralizovaný nákup a prodej různých kryptoměn.

Za usnadnění každého swapu je účtováno 0,3 % poplatků, přičemž 0,25 % jde poskytovatelům likvidity a 0,05 % je převedeno na nativní tokeny SUSHI, které jsou posléze distribuovány uživatelům.

K fondům SushiSwap může kdokoli přidávat likviditu připojením své peněženky Ethereum k účtu SushiSwap.

Uživatelé poté uzamknou obě aktiva fondu do chytrého kontraktu v poměru 1:1.

Pokud by například chtěli do fondu SUSHI-ETH přidat likviditu v hodnotě 2 ETH, museli by nejprve převést 1 ETH na SUSHI pomocí funkce Swap.

Uživatelé se také mohou rozhodnout dodávat likviditu pro obchodní páry, které ve fondu dosud neexistují, jednoduše poskytnutím kryptoměn pro nové fondy.

Uživatelé dodávající kryptoměny do fondu likvidity obdrží tokeny poskytovatele likvidity SushiSwap, které představují poměrný podíl na sdružených aktivech a umožňují uživatelům získat zpět své finanční prostředky a jakékoli získané krypto poplatky.

 

Kdo stojí za vznikem projektu SushiSwap?

K založení SushiSwapu došlo v srpnu 2020 dvěma vývojáři, kteří vystupují pod pseudonymy Chef Nomi (šéfkuchařka Nomi) a 0xMaki.

Až na jejich popis na sociální síti Twitter není o vývojářích známo příliš podrobností.

Nicméně pravdou zůstává, že navzdory anonymitě vývojářů projekt hned po svém spuštění přilákal mnoho uživatelů a dne 1. září 2020 se dostal na seznam společnosti Binance.

Již 6. září Sam Bankman-Fried – generální ředitel burzy derivátů FTX a obchodní firmy Alameda Research, de facto převzal kontrolu nad projektem SushiSwap a 9. září provedl migraci tokenů z Uniswapu na platformu SushiSwap.

Aby byla zajištěna udržitelnost projektu, byl zřízen rozvojový fond, který by přijímal 10 % všech tokenů SUSHI, které se dostaly na trh.

Vývojářka Nomi překvapila mnoho lidí, včetně jeho spoluzakladatele 0xMaki, tím, že odstranil celý svůj podíl SUSHI z fondu a prodal jej za téměř 18 000 ETH v hodnotě přes 13 milionů USD.

Ačkoli se šéfkuchařka Nomi zpočátku snažila ospravedlnit své činy jako něco pozitivního pro projekt, mnoho uživatelů ztratilo v SushiSwap důvěru a řada z nich z projektu odešla.

Právě tehdy do hry vstoupil Sam Bankman-Fried, aby se pokusil udržet komunitu činnou. Šéfkuchařka Nomi následující den převedla kontrolu nad projektem na Bankman-Frieda.

Dva dny po migraci vrátila šéfkuchařka Nomi přes 13 milionů dolarů na účet fonfu a omluvila se uživatelům SushiSwap.

 

Čím je SushiSwap jedinečný?

SushiSwap se odlišuje od tradičních decentralizovaných burz tím, že nepoužívá knihu objednávek.

Ačkoli byste našli mnoho společných rysů s jeho konkurenty, jako je Uniswap a další, SushiSwap provedl několik důležitých změn, aby zvýšil decentralizaci a vliv, který mohou mít účastníci sítě na jeho budoucnost.

 

Čím je dána hodnota projektu SushiSwap a jeho nativního tokenu SUSHI?

Hodnota projektu je dána především:

1) Inovativním přístupem k právu na správu sítě

V ekosystému SushiSwap má kdokoli právo předložit návrh na provedení změn, nicméně uživatelé musí vlastnit tokeny SUSHI, chtějí-li hlasovat.

Ačkoli smlouvy o hlasování nejsou v současné době pro SushiSwap závazné, uživatelé mají v úmyslu převést jeho správu na decentralizovanou autonomní organizaci (DAO).

Díky tomu by byly hlasy závazné a výsledek by byl automaticky proveden chytrými kontrakty.

 

2) Systémem stálých odměn, které svým uživatelům poskytuje

Mezi hlavní inovace projektu SushiSwap je zavedení nativního tokenu SUSHI.

Poskytovatelé likvidity vydělávají odměny v digitální měně SUSHI, ale na rozdíl od Uniswapu, tokeny SUSHI také opravňují jejich držitele, aby vydělávali na poplatcích, i když přestali aktivně poskytovat likviditu.

Kromě toho token SUSHI také řeší problém decentralizace Uniswapu tím, že jeho držitelům poskytuje právo správy.

 

Na rozdíl od některých jiných projektů DeFi, jako je třeba yearn.finance, byl SUSHI vytvořen bez celkové maximální nabídky tokenů SUSHI.

Tím pádem nebyla hodnota a tržní kapitalizace projektu udávána nedostatkem tokenů.

Vzhledem k tomu, že inflace nabídky tokenů oslabuje trh, dalo by se obecně očekávat, že to negativně ovlivní cenu SUSHI.

Aby však bylo možné rozdělit 0,05 % z objemu obchodování držitelům SUSHI, musí SushiSwap nakupovat SUSHI, aby v této nativní měně mohl vyplácet odměny.

Tím se na trhu vytváří nákupní tlak, který působí proti inflaci a udržuje stálou cenu tokenů za předpokladu, že je objem obchodování dostatečně vysoký.

V září 2020 držitelé SUSHI hlasovali pro změnu harmonogramu vydávání tokenů SUSHI a nastavení maximální možné nabídky – a to na nabídku 250 milionů tokenů SUSHI.

Tyto změny a schopnost provádět další vylepšení, a tím ovlivnit budoucí výdělečný potenciál samotného protokolu, by v konečném důsledku mohly stimulovat poptávku po tokenu a zvýšit cenu SUSHI i tržní kapitalizaci SushiSwapu.

 

Kolik nativních tokenů SushiSwap (SUSHI) je v oběhu?

V současné době koluje v oběhu cca 140 milionů tokenů SUSHI a jeho celková maximální nabídka je stanovena na 250 milionů tokenů SUSHI.

Původně se dodávky tokenu SUSHI měly každý den zvýšit o 650 000, což by vedlo k celkové dodávce 326,6 milionů za jeden rok po uvedení na trh a téměř 600 milionů po dvou letech.

Nicméně poté komunita SushiSwapu odhlasovala postupné snižování množství SUSHI těžených v každém bloku, a to do době, kdy v roce 2023 nedosáhne SUSHI maximální nabídky 250 milionů tokenů.

 

TIP: Ověření krypto brokeři
Pro obchodování s kryptoměnami můžete využít prověřené brokery Plus500 (CFD broker-více informací zde) nebo eToro (velká recenze zde).

 

Jaká je současné cena nativního tokenu SUSHI?

Cena SushiSwap dosáhla v březnu 2021 svého historického maxima v hodnotě více než 23 USD s tržním kapitalizací přesahující 2,8 miliardy USD.

Co se týče TVL (celková uzamčená hodnota představující počet aktiv, která jsou aktuálně vsazena do konkrétního protokolu) předběhl SushiSwap svého největšího konkurenta – decentralizovanou burzu Uniswap.

 

Jakým způsobem lze SushiSwap používat?

Decentralizovaná burza SushiSwap slouží k swapům (výměnám) jedné kryptoměny za jinou. Swapy lze jednoduše provést kýmkoliv pouhým připojením krypto peněženky k burze.

Po připojení mohou uživatelé také poskytnout likviditu do fondů SushiSwap a kdykoli vybrat své prostředky nebo výdělky pomocí svých tokenů, přičemž za svou účast získávají nativní token SUSHI.

Snad nejdůležitějším případem použití SUSHI (kromě věčných odměn, které uděluje) je možnost podílet se na řízení protokolu.

Uživatelé mohou zveřejňovat a diskutovat o návrzích změn na fóru a poté o nich hlasovat prostřednictvím hlasovacího systému SushiSwap Snapshot.

 

Jakým způsobem uchovávat tokeny SUSHI?

K uložení tokenů SushiSwap budete potřebovat peněženku kompatibilní s tokeny typu ERC-20 – což nebude problém, neboť jich na trhu existuje nepřeberné množství.

Vesměs máte na výběr z následujících možností:

  • Hardwarové peněženky
    Tento typ spadá do kategorie označované jako studené „cold“ peněženky. Příkladem je třeba peněženka Ledger či Trezor.
    Hardwarové peněženky nabízejí nejbezpečnější možnost s offline úložištěm a zálohováním.
    Nicméně počítejte s tím, že jsou obecně dražší a hůře dostupné, takže se hodí pro zkušenější uživatele, kteří disponují velkým objemem tokenů SUSHI.
  • Softwarové peněženky
    Jednodušší a obvykle bezplatnou možností jsou softwarové peněženky. Můžete si je velmi snadno stáhnout do chytrého telefonu, stolního počítače, tabletu nebo notebooku.
    Patří sem například MetaMask a WalletConnect. Tento typ peněženek je pohodlnější pro provádění transakcí, ale méně bezpečný než hardwarové varianty.
    Tím pádem se více hodí pro nezkušené uživatele s menším množstvím tokenů SushiSwap k uložení.
  • Online peněženky
    Vedle toho také existují online peněženky nebo burzy, známé jako horké „hot“ peněženky, ke kterým lze přistupovat pomocí internetového prohlížeče.
    Jedná se o méně bezpečný typ uchování kryptoměny. V tomto případě jako uživatel vkládáte velkou důvěru v platformu, která online peněženku spravuje.
    Tato praktická, ale nejméně bezpečná alternativa je vhodná pro uživatele, kteří drží malé množství tokenů SUSHI nebo pro ty uživatele, kteří často obchodují.

Pro bezpečnost vašich tokenů je způsob jejich uchování naprosto zásadní!
Vždy si proto vybírejte takový typ krypto peněženky, který nejvíce odpovídá nejen vaší situaci a potřebám, ale také maximálně splňuje vaše požadavky na bezpečnostní opatření a má dobrou pověst.

 

Jak lze vydělat sázením nativních tokenů SUSHI?

Uživatelé, kteří chtějí vydělat více kryptoměny na svých mincích SUSHI, je mohou vsadit prostřednictvím aplikace SushiBar.

Jednoduše vsadí zvolené množství tokenů SUSHI do chytrých kontraktů SushiSwapu a výměnou obdrží tokeny SUSHI, které představují vsazené tokeny uživatelů plus jakýkoli výnos získaný při vsazování.

 

Vyplatí se do krypto projektu SushiSwap a jeho nativních tokenů SUSHI investovat?

Inovativní krypto projekt SushiSwap svým uživatelům poskytuje velmi rychlý a jednoduchý způsob výměny jednotlivých digitálních měn.

Navíc mají uživatelé za svou účast na projektu možnost vydělat na poplatcích tím, že přispívají do fondu likvidity – přičemž odměny jim jsou vypláceny ve formě nativního tokenu SUSHI.

SushiSwap sice původně vznikl jako pouhý fork Uniswapu a na začátku svého spuštění se potýkal s mnoha problémy, nicméně za neuvěřitelně krátkou dobu si dokázal vybojovat přední místo mezi decentralizovanými krypto burzami a nyní jde ostatním decentralizovaným projektům příkladem.

Projekt SushiSwap rozhýřil pole decentralizovaného financování DeFi, rychle předběhl velké množství jiných dalších zavedených projektů a co se celkové uzamčené hodnoty týče (TLV) – patří mu prvenství.

Nativní tokeny SUSHI tak představují perspektivní investici a s novými produkty na obzoru, jako jsou půjčky a limitované příkazy, by rychlý vzestup projektu SushiSwap ještě nemusel být u konce.

 

Jak a kde obchodovat s kryptoměnami

TIP: ZAČNĚTE OBCHODOVAT S KRYPTOMĚNAMI

1) Aktivně obchodujte s kryptoměnami přes světového brokera
[VÍCE INFORMACÍ ZDE].

2) Pasivně kopírujte úspěšné investory s kryptoměnami
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]

3) Využijte vše v jednom: obchodní platformu, burzu, peněženku, staking, připravená portfolia, demo účet a další
[VÍCE INFORMACÍ ZDE]